Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Další těhotenství po skončení neplaceného volna

17.05.2017

Dobry den,

prosim o radu ohledne dalsiho tehotenstvi po skonceni neplaceneho volna do 4let veku ditete (na kterem jsme se dohodli s mym zamestnavatelem).
S manzelem jsme se rozhodli, ze bychom jeste jedno ditko chteli. To se vsak nestihne narodit do 4 let veku predchoziho ditete. Zaroven vim, ze z duvodu nekolika operaci panve a kycle, budu v dalsim tehu na nemocenske.

Situace by v mem pripade byla asi nasledujici - po skonceni neplaceneho volna (kdy dcerka dosahne 4 let), bych nastoupila na nemocenskou a 8tydnu pred porodem na radnou materskou. Budu mit, prosim, narok na PPM a jak by se pocitala? Byla by totozna jako u dcerky anebo jina z duvodu, ze se dalsi ditko nenarodilo do 4 let veku predchoziho ditete? A jak by se pocitala nemocenska - z meho prumerneho platu pred narozenim dcerky anebo zcela jinak?

A posledni dotaz - pokud budu zamestnavatele informovat pred koncem neplaceneho volna, ze nastupuji na nemocenskou z duvodu dalsiho tehu, nemuze mi pred nastupem na nemocenskou dat vypoved (jeste v dobe neplaceneho volna)? Jaky byste mi doporucili postup v tomto pripade?

Predem velice dekuji za odpoved a za vasi uzasnou praci, ktera tolika rodicum nesmirne pomaha.
Dekuji!

Dobry den,
prosim o radu ohledne dalsiho tehotenstvi po skonceni neplaceneho volna a vypoctu PPM. Totožný dotaz jsem vkládala již včera a velice se omlouvám, že zabírám Vaši kapacitu - včera jsem však zapomněla zmínit jednu důležitou věc, která by mohla ovlivnit odpověd. Promiňte mi, prosím, za mé pochybení, a ještě jednou předem děkuji za odpověď.
Jsem aktualne na neplacenem volnu do 4 let veku dcery (po dohode se zamestnavatelem). Chteli bychom jeste jedno ditko a zaroven vim, ze budu po otehotneni ze zdravotnich duvodu na nemocenske s dalsim tehu, a ze nestihnu splnit podminku, aby se ditko narodilo do 4 let starsiho ditete. Situace by tedy byla nasledujici - skonci mi neplacene volno ve veku 4 let dcerky, nastoupim na nejakou dobu na nemocenskou a pak na radnou materskou s dalsim detatkem. Z ceho by se vypocitavala nemocenska a PPM, pokud nestihnu lhutu, ze dalsi dite se mi narodi do 4 let starsiho ditete? Byla by PPM obdobna jako u starsi dcery? Jeste doplnim, ze pracovni smlouva mi trva - mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem u zamestnavatele v pracovnim pomeru 10 let.
A jeste se zeptam - na zacatku neplaceneho volna jsem vypomahala v jedne neziskovce na dohodu o pracovni cinnosti po dobu 5 mesicu (prace z domova). Nebyla to prace vykonavana pro meho zamestnavatele, byla to zcela jina spolecnosti - neziskovka, v ktere jsem vypomahala v dobe, kdy jsem u sveho zamestnavatele cerpala neplacene volno. Bude to mit vliv na vypocet nové PPM a nemocenske? Jde mi o to, jestli se pro vypocet nove PPM a nemocenske nebude brat jako posledni prijem tato DPC, kde vydelek byl minimalni. Anebo se na to nebude prihlizet a bude se brat v potaz posledni prijem u meho stáleho zamestnavatele (tedy prijem jeste pred narozenim starsiho ditka)?
Dekuji mockrat za odpoved a za vasi uzasnou praci!!!!

Dobrý den.
Pokud máte uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou, pak Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne.
O vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař.
Pokud v době, kdybyste měla nastoupit do zaměstnání, budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte. Pracovní neschopnost oznámíte a doložíte Vašem zaměstnavateli. Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám bude náležet nemocenské. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské.
Za předpokladu, že Vaše těhotenství bude důvodem k pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu). V době mateřské dovolené Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství.
Výše nemocenské za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu.
Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. mateřská a rodičovská dovolená, neplacené volno) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ.
Denní vyměřovací základ se pro výpočet nemocenské upraví tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 % z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
V roce 2017 první redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 901 Kč, druhá redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 1 412 Kč, třetí redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 2 824 Kč.
Pro orientační výši dávek můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/13622
U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro další peněžité pomoci v mateřství; proto je nástup na peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku dítěte z hlediska výše peněžité pomoci v mateřství významný např. v případě, kdy žena pracuje u svého zaměstnavatele na zkrácený úvazek.
Dohoda o pracovní činnosti výši dávek neovlivní.
Výpovědi ze strany zaměstnavatele se obávat nemusíte. Těhotenství, pracovní neschopnost, čerpání mateřská a rodičovské dovolené patří mezi tzv. ochranné doby, kdy Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď (s výjimkou rušení zaměstnavatele nebo jeho části - §53 a 54 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění).
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.