Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Prodloužení péče o dítě až do 4 let věku dítěte

18.05.2017

dobrý den, chtěla jsem se zeptat na čerpání mateřské dovolené do 4let věku dítěte.dceři byly na jaře 3roky a zaměstnavatel mi prodloužil zaměstnání do září 2017(kvůli školce) jako náhradní volno.Moje dřívější pozice je obsazená a v mém oddělení nemají místo,museli by mě dát na jiné oddělení. Přišli jsme o miminko a uvažuji o dalším těhotenství...Pokud by mi zaměstnavatel nepovolil další prodloužení nebo bych ukončila zaměstnání (2hodinové každodenní dojíždění) a chtěla bych zůstat do 4let dítěte doma, jak postupovat? musím se nahlásit na UP? čerpání rodičovského příspěvku do 9/2017 ale lze si to ještě prodloužit aby za mě platil ZPstát. Pokud bych stále čerpala RP mohu si najít blíže bydliště práci na částečný úvazek nebo na dohodu o práci?děkuji

Dobrý den,
nejprve je nutno ujasnit, jaká práva a povinnosti vyplývají z Vaší pracovní smlouvy. Nyní máte uzavřenu pracovní smlouvu, ve které je dohodnut druh práce a místo výkonu práce. Zaměstnavatel Vám tedy smí přidělovat jen takovou práci, která pracovní smlouvě odpovídá a v místě, které je ve smlouvě uvedeno. Pokud takovou práci nemá, jde o překážku v práci na jeho straně a musí Vám platit náhradu mzdy až do skončení trvání překážky nebo do skončení pracovního poměru. Pokud by měl takovou práci, byť v jiném oddělení, které by ale bylo v dohodnutém místě výkonu práce, pak nemůžete přidělování takové práce odmítnout. V případě neexistence odpovídající práce by Vám mohl dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, do skončení pracovního poměru by Vám vyplácel náhradu mzdy a po jeho skončení by jste měla nárok na odstupné ve výši tří měsíčních výdělků. Pokud nebude zaměstnavatel souhlasit s prodloužením neplaceného volna, bude se muset tedy řešit pokračování Vašeho pracovního poměru a nebo jeho skončení.
Pokud uvažujete o dítěti, je poměrně důležité a výhodné, aby Váš pracovní poměr zůstal zachován, protože jen tak budete mít i při dalším dítěti nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Je také podstatné, aby zůstal zachován, co možná nejdéle, protože nikdy nevíte, kdy se Vám podaří otěhotnět. Pokud by se Vám podařilo otěhotnět do konce prázdnin, už byste ani nemohla dostat výpověď pro nadbytečnost, protože by jste byla chráněna proti výpovědi. Pokud by zaměstnavatel neměl odpovídající práci, byla by jste na překážkách až do nástupu na mateřskou dovolenou. Pokud by odpovídající práci měl, pravděpodobně by Vám po předchozích zkušenostech lékař stejně nedovolil pracovat a byla byste v pracovní neschopnosti na rizikovém těhotenství.
Pokud byste byla ve výpovědní době při výpovědi ze strany zaměstnavatele a během této doby by jste otěhotněla, pak by se běh výpovědní doby zastavil, pracovní poměr by neskončil a nárok na peněžitou pomoc v mateřství by vznikl.
Pokud byste ukončila pracovní poměr a uvažovala o evidenci mezi uchazeče o zaměstnání na úřadu práce, je třeba počítat s tím, že musíte splňovat podmínku, že jste schopna a ochotna pracovat (či tak alespoň uvěřitelně vystupovat, tedy je třeba zejména uvést, že o dítě bude postaráno), dále je třeba počítat s tím, že budete muset plnit podmínky uchazeče o zaměstnání, chodit na schůzky se svou "úřednicí", chodit na schůzky se zaměstnavateli a pod. Je zde ale také samozřejmě možnost získat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jako uchazeč o zaměstnání budete státním pojištěncem zdravotního pojištění a doba evidence se Vám bude počítat jako náhradní doba pojištění pro důchodové nároky.
Pokud byste se rozhodla na úřad práce nejít a být osobou pečující o malé dítě, je třeba zajít do své zdravotní pojišťovny a tam se registrovat jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Pak také budete státním pojištěncem zdravotního pojištění a doba péče o dítě do čtyř let se počítá jako náhradní doba pojištění pro důchodové nároky. Podmínkou, abyste mohla být takto pojištěna státem je, že dítě nebude navštěvovat školku více než na 4 hodiny denně a Vy nebudete mít příjem ze zaměstnání či se samostatné výdělečné činnosti. Můžete mít příjem na základě dohody o provedení práce do 10 tisíc měsíčně.
Pokud byste si snížila čerpání rodičovského příspěvku a prodloužila tak dobu jeho čerpání, budete státním pojištěncem z tohoto důvodu a ve svém výdělku nebudete nijak omezena. Při čerpání rodičovského příspěvku není docházka dítěte staršího 2 let již nijak sledována.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.