Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM

11.05.2017

Dobrý den, děkuji za Vaši poradnu, ochotu pomáhát lidem v nesnázích a prosím o radu. Dostala jsem výpověď (z důvodu neznalosti rozvázala dohodou, tj. bez odstupného), neboť nemohu pracovat kvůli péči o malé děti na celý úvazek. Nyní jsem na úřadu práce, zaměstnání si aktivně hledám, ale jsem těhotná v 2. trimestru a nikde mě vzít, zejm. na klasický zkrácený úvazek, nechtějí. Výpověď jsem rozvázala už jako těhotná, ale nechtěla jsem zneužívat možnost odejít na neschopenku, přišlo mi to nefér.. Mám VOŠ, obor rehabilitace, bez registrace. V tomto oboru jsem i pracovala. A teď k otázkám.
1) Zjistila jsem (a ověřila na ČSSZ), že však ani nedosáhnu na PPM, ochranná lhůta mi vyprší krátce před 1. možným nástupem na mateřskou. Je opravdu jediná možnost, nechat se zaměstnat na klasickou smlouvu na zkrácený úvazek nebo eventuelne DPČ, abych na mateřskou nebo místo ní nemocenskou, pokud by mi PPM nepřiznali, měla nárok?
Nebo nebyla by možnost doplatit si nemocenské pojištění jako samoplátce, který přišel o zaměstnání, abych na PPM dosáhla nebo je to možné jen jako OSVČ, kde bych ale už nyní nesplnila podmínku placení pojištění za 180 dní, na mateřskou bych totiž měla odejít, pokud bych byla zaměstnaná, již za 4 měsíce.
2) Nemohli byste mi, prosím, poradit, kde bych jako těhotná mohla uspět s žádostí o práci? Ráda bych pracovala i v nějakém příbuzném zdravotnickém nebo humanitním oboru, např. jako zdravotní asistent nebo v sociální péči. Je to možné nebo bych musela mít kurz? Pokud ne, co jiného ve zdravotnickém oboru bych mohla se svým vzděláním dělat? Mohla bych být např. v děské skupině?
3) Také by mne zajímalo, pokud mi ÚP najde práci, jsou v tom daném zaměstnání nuceni mne přijmout? Těhotenství mi nepřijde správné tajit, navíc už je znát.. Vím, že mohou vymyslet jiný důvod, ale mají na to právo, mne odmítnout, když mne tam ÚP pošle?
4) Poslední dotaz. Musím přijmout z ÚP práci, na kterou není klasická smlouva nebo DPČ, tedy i nabídnutou brigádu, ačkoliv mi zní neplyne nárok na nemocenskou nebo PPM?
Děkuji předem za odpověď a přeji hodně štěstí.

Dobrý den.
1. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem vzniká tehdy, jestliže těhotná žena je k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu:

• účastna na nemocenském pojištění, tj. je zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě;

• nemá nárok na PPM (doloží potvrzením OSSZ).

O vzniku dočasné pracovní neschopnosti ženy, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, rozhodne lékař. Po šesti týdnech ode dne porodu lékař tuto dočasnou pracovní neschopnost ukončí. Zvýše uvedeného vyplývá,že musíte mít nějakou výdělečnou činnost (pracovní poměr,nebo platit nemocenské poj.jako osvč) ze které by Vám plynulo nemocenské pojištění, abyste splnila podmínky nároku na PPM anebo nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Doplatit nemocenské jako samoplátce bez toho abyste byla zaměstnána anebo osvč, nelze.
2. Nabízí se např. zaměstnání jako osobní asistent, nebo široká škála pozic v sociální sféře- třeba u pečovatelské služby atp. Ale o specializovaných pozicích pro těhotné nevím. I v dětské skupině byste mohla pracovat, ale zda Vás zaměstnají ,to je na potencionálním zaměstnavateli, z důvodu těhotenství by Vás ale neměli diskriminovat. I u DPČ byste mohla být nemocensky pojištěna.Pokud bude Váš příjem z DPČ nad 2500 kč,tak v těch měsících kdy vyděláte 2500 kč a více budete nemocensky pojištěna.
3. Ne nemusí Vás přijmout- výběr zaměstnance je na zaměstnavateli.
4. Můžete odmítnout , ale riskujete tím vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Uchazeče o zaměstnání krajská pobočka Úřadu práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím totiž může vyřadit, jestliže bez vážného důvodu odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v platném znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č.435/2004 Sb. o zaměstnanosti

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.