Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru

05.05.2017

Dobrý den, prosím o radu. V srpnu 2016 mi skončila tříletá rodičovská dovolená. Po předchozí dohodě jsem požádala v zaměstnání o neplacené volno do konce ledna 2017 - toto potvrzení jsem dostala písemně a v na začátku února jsem se měla zastavit za zaměstnavatelem, že mi umožní neplacené volno do konce roku 2017. Už v průběhu roku 2016 jsem si prodloužila pobírání rodičovského příspěvku až do konce roku 2017. Takže momentálně pobírám rodičovský příspěvek. Problém je v tom, že od začátku ledna jsem se snažila se svým zaměstnavatelem spojit aby mi dal písemně, že mi umožní neplacené volno do konce roku. Neustále se zapíral a po telefonu mi tvrdil, že mám potvrzení připravené, že s tím souhlasí a můžu si kdykoliv přijít, ale když jsem přišla, tak jsem ho nezastihla, nebo se zřejmě přede mnou zapřel. Až minulý týden jsem ho konečně sehnala a on mi řekl, že mě nahlásil na sociálku, protože jsem nenastoupila v únoru do zaměstnání. Že se mě pokoušel sehnat, ale nikde mě nezastihnul, ale to není pravda. Má na mě telefon i adresu, ale nic mi nepřišlo, nikdo mi nevolal. On na konci února provozovnu zavřel a po mě chce, abych podepsala výpověď dohodou k poslednímu únoru. Bojím se zpětně něco podepsat, je mi jasný, že by z toho byli nějaké problémy, ale na druhou stranu chci mít všechno uzavřený a vyřešený. Vím, že byla moje chyba, že jsem neměla potvrzení v ruce a že jsem mu věřila. Zaměstanavatel mi sdělil, že pokud mu výpověď podepíšu zpětně, tak mi dá zápočtový a evidenční list a nedá mi do něj, že jsem porušila pracovní smlouvu. Prosím o radu jak mám dál postupovat. Děkuji Jana

Dobrý den,
nemohu Vám dát radu, co máte dělat, to si budete muset rozhodnout sama. Je jasné, že nyní nastala pro případ nějakého sporu důkazní nouze, kdy každá strana bude tvrdit svou "pravdu" a bez dalších důkazních prostředků bude těžko věc rozhodnout. Pokud jste se pokoušela se zaměstnavatelem spojit a měla byste k tomu nějaké svědky, emaily, záznam hovoru, bylo by to pro Vás samozřejmě výhodnější.
Nenapadá mne, jaký problém byste mohla mít z toho, že by jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru zpětně (výpověď nepodepisujete, tam jde o jednostranný úkon zaměstnavatele, nicméně by mohl použít jen zákonem stanovené důvody). Jestliže zaměstnavatele zrušil provozovnu, ve které bylo místo výkonu práce, pak by Vám mohl dát legálně výpověď z organizačních důvodů, pak by Vám ale musel platit odstupné. Tomu se samozřejmě chce vyhnout a proto se Vás snaží přimět k tomu, abyste mu podepsala, že jste spolu ukončili pracovní poměr dohodou. Jeho tvrzení, že Vás nahlásil na sociálku, protože jste nenastoupila do práce, nemá žádnou relevanci, to nic neznamená. V případě, že by úspěšně prokázal, že jste nenastoupila do zaměstnání a nevykonávala práci dle Vaší pracovní smlouvy, pak by mohl uplatnit i možnost okamžitého zrušení pracovního poměru pro porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem. Nic takového ale Váš zaměstnavatel neudělal, takže Váš pracovní poměr stále trvá a zaměstnavatel se s tím snaží nějak popasovat. Mohl by tuto možnost využít i nyní a na Vás by bylo, zda byste u soudu podala žalobu na neplatnost takového skončení pracovního poměru.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.