Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Povinnosti vyplývající ze školní docházky

02.05.2017

Zdravím Vás.
Jak jsou povinné papírové žákovské knížky? Může učitelka dát důtku třídního učitele, když žák nebude mít v pořádku vedenou žákovskou knížku? Třeba mu budou chybět známky za minulé pololetí, minulý školní rok, budou mu chybět zapsané podpisy rodičů,...
Nenašla jsem nikde v zákonech (ale to proto, že to asi neumím), že by to bylo povinností žáka.

A ještě jedna otázka. Musíme platit SRPŠ? Nebo ne?

Děkuji

Dobrý den,
žákovská knížka je dokument, určený zejména pro průběžné zaznamenávání školních výsledků. Je prostředkem k předávání informací mezi školou a rodiči. Najdeme v ní údaje o prospěchu a chování žáků, informace o důležitých školních, resp. třídních akcích a další pro školu a rodiče důležité záznamy. Slouží rovněž k omlouvání nepřítomnosti žáků. Může obsahovat též výňatky ze školního řádu, telefonní čísla a jiné informace týkající se školy. Okolnosti používání žákovské knížky bývají upraveny ve školním řádu. Slovní spojení „žákovská knížka“ se ve školském zákonu vůbec neobjevuje. Ve vyhlášce č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění školní docházky je možno se dočíst, že pravidla hodnocení žáků musí být součástí školního řádu. Je zde stanoveno, že musí obsahovat zásady hodnocení průběhu a výsledků vzdělávání a chování, zásady a pravidla pro sebehodnocení, stupně hodnocení prospěchu a chování, způsob získávání podkladů pro hodnocení. Vše má být jednoznačné, srozumitelné, srovnatelné s předem stanovenými kritérii, věcné a všestranné. Zákon ani vyhlášky tedy nestanoví, zda má škola či školské zařízení mít ve své dokumentaci žákovskou knížku. Záleží tak na každé škole a jejím řediteli, jak se k této problematice postaví.
Žákovská knížka je tak dokument, který vlastní většinou škola, ale je žákovou povinností jej udržovat v pořádku (mít jej ve škole u sebe, doplňovat informace dle pokynů pedagogů, předávat jej zákonným zástupcům). Vnitřní strukturu si upravuje každá škola dle svého uvážení, ale většinou zde můžeme nalézt informace o škole, o žákovi a zákonných zástupcích, o žákově prospěchu (denním, čtvrtletním) a jeho chování. Také prostřednictvím žákovské knížky informují pedagogové o konání školních akcí a naopak rodiče vpisují omluvenky a jejich zdůvodnění. Novinkou je na některých školách i sebehodnocení žáka v jednotlivých předmětech, kdy do žákovské knížky vpisuje svůj pokrok v učivu a jaké další cíle si klade. Otázkou tedy je, co vlastně má ve vnitřním předpisu (ve školním řádu) škola stanoveno, jaké povinnosti jsou v otázce žákovské knížky uloženy žákům, jaké vyučujícím, jaká jsou tedy předem daná pravidla. Nicméně zní poněkud divně, že za nedoplněné známky je potrestán žák, když obvyklé je, že známky doplňují vyučující. Je však k tomuto nezbytná spoluúčast žáka, musí samozřejmě u sebe žákovskou knížku mít a musí ji předkládat k zápisům. Je tedy pravděpodobné, že kárné opatření bylo uloženo v souladu se školním řádem ne konkrétně za špatně vedenou žákovskou knížku, ale za porušení (pravděpodobně opakované) školního řádu.

Sdružení rodičů a přátel školy je dobrovolný spolek, který je na některých školách zřízen z důvodu, aby mohly být ze strany rodičů ovlivňovány nějakým způsobem například podmínky dětí pro studium, jde zejména o prospěšný spolek, který z příspěvků svých členů může vylepšovat prostředí, nakupovat pro školu různé pomůcky, herní prvky a podobně. Každý takový spolek musí mít svá pravidla, stanovy a také pravidla pro placení členských příspěvků. Členové spolku podle svých stanov zpravidla musí hradit příspěvky. Zda-li jste členem SRPŠ, neuvádíte.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.