Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené a rodičovský příspěvek

24.04.2017

Dobrý den, ráda bych se optala jak je to s rodičovským příspěvkem a prací pro mého dosavadního zaměstnavatele. V červnu 2017 končím mateřskou dovolenou a měla bych nastoupit na rodičovskou, vybraná varianta 2roky čerpání cca 11500/měs., je možné zároveň nastoupit do mé dosavadní práce a zároveň pobírat příspěvek? U svého zaměstnavatele jsem dělala na hlavní pracovní poměr. Různě zde čtu, že vydělávat si mohu libovolně a bez omezení, jinde, že nesmím dělat pro svého dosavadního zam.stejný druh práce na stejnou smlouvu apod.
Nyní tedy nemám jasno v tom, pokud se vrátím do práce ihned po skončení materšké na stejné místo, stejnou smlouvu a zažádám si o příspěvek tak o ten asi přijdu že? Pokud by to byla např.smluva o provedení práce a jiná pozice tak mohu pobírat rodičovský příspěvek?
Mnohokrát děkuji za ujasnění :-)

Dobrý den.
Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílné instituty. Je možné čerpat rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek nebo naopak pobírat rodičovský příspěvek a nečerpat rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená je termín pracovního práva, který označuje překážku v práci, po dobu jejíhož trvání zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance nebo zaměstnankyně v práci. Rodičovská dovolená se poskytuje v souvislosti s péčí o dítě v rozsahu, o který zaměstnanec nebo zaměstnankyně požádá, nejdéle však do tří let věku dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, jeho poskytování je upraveno v § 30 a násl. zák.č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění. Doba poskytování této dávky a tomu odpovídající výše vychází z volby rodiče.
Pokud na dobu své výdělečné činnosti zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou s tím, že dítě nebude navštěvovat jesle, školku nebo obdobné zařízení nad zákonem stanovený rozsah (tj. u dítěte mladšího 2 let max 46 hodin v kalendářním měsíci), budete mít na rodičovský příspěvek nárok, i když nebudete rodičovskou dovolenou čerpat.
Z povahy věci ovšem není možné čerpat rodičovskou dovolenou a zároveň pracovat na původním pracovním místě. Za trvání rodičovské dovolené lze vykonávat pro jiného nebo i téhož zaměstnavatele práci, avšak pokud jde o téhož zaměstnavatele, vždy na základě jiného pracovně právního vztahu, než ve kterém čerpají rodičovskou dovolenou, přičemž u téhož zaměstnavatele se nemůže jednat oni o výkon prací stejného druhu.
Z uvedeného vyplývá, že po skončení mateřské dovolené nemusíte čerpat rodičovskou dovolenou, můžete nastoupit zpět do práce; pokud na dobu své výdělečné činnosti zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou s tím, že dítě nebude navštěvovat jesle či mateřskou školu nad zákonem stanovený rozsah, bude Vám náležet rodičovský příspěvek. Při pobírání rodičovského příspěvku není výše příjmů nikterak omezena a výdělečnou činnost není třeba v souvislosti s vyplácením rodičovského příspěvku ani oznamovat.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou


...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.