Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru po skončení RD

20.04.2017

Dobrý den,
potvrdila jsem svému zaměstnavateli standardním způsobem (podotýkám 2,5 měsíce dopředu) souhlas s návratem po mateřské dovolené dovršením tří let mého dítěte.
Pracovnice HR se mi ozvala s tím, že má asistentská pozice s které jsem odcházela na mateřskou je momentálně plně
obsazená a další na tomto oddělení také. Tudíž mi může nabídnout něco jiného, na jiné divizi.
Obecně mi popsala o jaké místo by se jednalo. Z toho jsem jasně vydedukovala, že se jedná o úplně jinou pozici s naprostou odlišnou pracovní náplní, než jsem dělala před odchodem na MD (stejná by byla pouze pracovní smlouva na dobu neurčitou a pružná pracovní doba).
Když jsem položila otázku, co by se dělo dále, pokud bych s touto nabídkou nesouhlasilo, bylo mi nenápadným způsobem naznačeno, že peníze se vydělávat musejí a mohli by mi klidně nabídnou ještě něco ,,horšího"...

Má otázka zní; když nemá zaměstnavatel možnost zařadit mě na stejné pracovní místo (,,židli") Jakou mi musí nabídnout pozici, aby dle zákona splňovala podmínky v rámci standardního návratu z MD po 3 letech?
Případně, jak se mám bránit, kdyby na mě zaměstnavatel tlačil a zastrašoval

Děkuji mnohokrát za radu.

Dobrý den,
vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám bude zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy tj. druh práce a v místě podle pracovní smlouvy, pak zaměstnavatel postupuje v souladu se zákoníkem práce.
Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovní smlouvy, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
Příklad: Rodič je na rodičovské dovolené a chce se vrátit do zaměstnání. Má pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mu nabízí práci odpovídající pracovní smlouvě, avšak na dobu určitou.
Uzavře-li rodič dohodu o změně pracovní smlouvy tak, že se jeho pracovní poměr změní na dobu určitou, pak jeho pracovní poměr skončí uplynutím této doby. Tím se rodič zbavuje (v případě, že s ním zaměstnavatel plánuje ukončit spolupráci) možnosti vyplacení odstupného. Rodič nemusí na dohodu o změně pracovního poměru přistoupit, záleží zcela jen na jeho rozhodnutí.
Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.

Nemám k dispozici náhled Vaší pracovní smlouvy, nemohu tedy posoudit, zda Vaší pracovní smlouvě odpovídá i pracovní pozice v jiné divizi, jak píšete. Obecně, pokud máte např. v pracovní smlouvě prodavačka v supermarketu XY ve městě Z, může Vás dát na jakýkoliv úsek daného supermarketu ve městě Z, i když jste před odchodem na MD pracovala na úseku pečiva. Tím, že by zaměstnavatel neměl pozici prodavačky, může Vám nabídnout práci pokladní, ale s tím již nemusíte souhlasit.
Zaměstnavatel však může učinit reorganizaci a Vaše místo zrušit a dát Vám výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo se s Vámi na rozvázání pracovního poměru dohodnout, pak by Vám náleželo odstupné. Nadbytečnost jako výpovědní důvod je početní nebo profesní. Zaměstnavatel v důsledku této změny už nepotřebuje práci zaměstnance buď vůbec, nebo v původním rozsahu. Je třeba, aby existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, zaměstnanec byl nadbytečný a byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance. O výběru zaměstnance, který je nadbytečný, rozhoduje sám zaměstnavatel. Zaměstnanec nemusí být vždy pro zaměstnavatele nadbytečným již v době podání výpovědi. Platnost právního jednání je třeba posuzovat v okamžiku a se zřetelem na okolnosti, kdy bylo právní jednání učiněno. Rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o organizačních změnách, které má za následek nadbytečnost konkrétního zaměstnance, musí být přijato před podáním výpovědi. Pracovní poměr podle podané výpovědi však nesmí skončit dříve, než nastala účinnost rozhodnutí o organizačních změnách. Zaměstnavatel je povinen s organizační změnou seznámit zaměstnance.
Aby Vám tedy mohl dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, musela by ta nadbytečnost skutečně nastat. Nadbytečnost nenastává tím, že přijme ještě jednoho zaměstnance na stejnou pracovní pozici a uzavře pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Tím si vlastně navýší počet zaměstnanců a pak má problém, protože nemá legální důvod, jak jednoho z nich propustit. Aby mohl použít výpovědní důvod nadbytečnosti, musel by učinit rozhodnutí o snížení počtu pracovních míst. Nadbytečnost zkrátka nevznikne tím, že na práci, kterou máte uvedenou v pracovní smlouvě, přijme někoho jiného, toho si nechá a Vy jste tím navíc.

Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít po nástupu práci, určitě se nevyplatí přistupovat na ukončení pracovního poměru dohodou, ale nechte si dát výpověď pro nadbytečnost. Od prvního dne následujícího měsíce Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, po kterou Vás musí zaměstnavatel platit, a pak dostanete odstupné.

Pokud by se Vám zdálo, že s Vámi zaměstnavatel nejedná čestně, můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.