Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: skončení pracovního poměru po rodičovské dovolené

22.04.2017

Dobrý den, prosím o radu v mém případě.
4.5.2017 dosáhne dítě, s nímž jsem na rodičovské dovolené, tří let, a měla bych se tedy od 5.5. vrátit do práce. Již v lednu jsem oslovila svého zaměstnavatele s tím, zda počítají s mým návratem.
Mám ve smlouvě sjednaný poloviční úvazek, místo práce Česká republika, název funkce – administrativní pracovník. Náplň práce ve smlouvě není popsána, jen, že zaměstnanec byl s náplní seznámen před podpisem smlouvy. V době, kdy jsem smlouvu podepisovala, jsem vykonávala trochu jinou práci, než posledních pár let před odchodem na MD, ale součástí smlouvy nebyl popis práce ani později. Poslední tři roky jsem zajišťovala administrativu a účetnictví. Postupem času se mi oproti původní smlouvě navýšil plat, ale nenašla jsem žádný dodatek ke smlouvě, který by to upravoval (nejsem si jistá, zda existuje), mám jen nějaké výplatní pásky.
Zaměstnavatel mi sdělil, že má pozice vlastně už ve firmě není. Dále uvedl, že se kancelář pravděpodobně bude stěhovat, a ať jim řeknu, zda jsem ochotná dojíždět do nového místa (dosti vzdálené od mého bydliště), že by mi kdyžtak vymysleli jinou práci, pokud se opravdu chci vrátit.
Po měsíci jsem se dotázala, zda už vědí, kde budou opravdu sídlit, a zda tedy pro mne mají práci (původní či jinou), a dostala jsem opět ujištění, že moje místo už neexistuje (předali externí účetní, administrativu rozpustili na víc lidí), a že se jim „nechce vymýšlet“ jinou práci, když neví, zda já budu dojíždět. Na to jsem odepsala, že pokud je to takhle, pak by asi měli použít výpověď dle §52c, nadbytečnost + odstupné.
Na to zaměstnavatel odpověděl poměrně arogantním emailem, v němž bylo mimo jiné, že s postupem §52c nesouhlasí a nepoužijí ho. Mám prý sdělit, kdy nastupuji, že mi připraví práci.
Po výměně dalších mailů jsem sdělila datum nástupu 5.5., s tím, že se můžeme i dohodnout na 1.5., pokud je to pro ně zajímavé. Dala bych sice přednost nástupu až od září, nemám zatím pro dítě školku, ale vím, že do té doby už mi místo držet nemusí, a vzhledem k nepříznivé situaci jsem tedy nežádala pozdější nástup.
Oni mi sdělili, že mám připravenou práci „na sdílené recepci se společností XY (pan Z)“ a práce bude „zajišťovat chod recepce a provádět administrativní úkony podle zadání“ 2.5. mě prý bude očekávat pan Z nebo jím pověřený pracovník, který mi prý vše vysvětlí. Pracoviště bude ... (místo, kde nyní zaměstnavatel sídlí, a odkud se měl dle dřívějších informací od dubna nejspíše vystěhovat).
Mně se však tato nabídka nelíbí, jednak bych nerada pracovala na recepci, už vůbec ne na sdílené s firmou XY, jednak mi nevyhovuje ani nabízený (nižší) plat, ani místo výkonu práce (je jiné, než bylo v době mého odchodu). Také se mi nezdá způsob jednání zaměstnavatele a silně zvažuji, zda se tam vůbec vracet chci. Vím, že společnost XY hledá (nebo hledala) někoho na recepci. Pan Z není zaměstnán u mého zaměstnavatele, nevím, proč by mi měl předávat nějakou práci.
Nejsem si jistá, zda mi tedy zaměstnavatel našel jinou práci „dle pracovní smlouvy“ (pod administrativního pracovníka se asi schová leccos) a musím buď nastoupit zpět, nebo podat výpověď? Nebo mohu vznést námitku, že nabídka neodpovídá? A tím se znovu ocitnout v bodě, že moje práce už neexistuje? Myslím ale, že zaměstnavatel udělá vše pro to, aby mi odstupné nemusel dát. A pokud bych výpověď musela podat já, mohu se zcela vyhnout výkonu nechtěné práce ve výpovědní lhůtě? Pokud by nepřistoupili na dohodu, mohu uvést jako důvod výpovědi (a svého nenastoupení ) péči o dítě?
Moc vám děkuji za rady!

Dobrý den,

pokud máte pracovní smlouvu takto široce definovanou / místo práce Česká republika, název funkce – administrativní pracovník/, pak je bohužel nabízené pracovní místo v souladu s pracovní smlouvou a zaměstnavatel Vám nemusí dát výpověď pro nadbytečnost. Chápu, že máte pocit, že zaměstnavatel se snaží jen všemi možnými způsoby dosáhnout toho, aby Vám nemusel dát výpověď pro nadbytečnost a že se Vám jeho postup nelíbí. Ale vzhledem k tomu, že nemáte sjednanou písemnou formu náplně práce, tak nabízená pozice je bohužel v souladu s pracovní smlouvou, podle které je zaměstnavatel Vás po rodičovské dovolené povinnen zaměstnávat a je obtížné prokázat, že se jedná o jinou práci. Postup zaměstnavatele je sice hodně zvláštní, ale bohužel mám pocit, že dobře promyšlený, aby Vám nemusel dát výpověď pro nadbytečnost. Můžete se obrátit o konzultaci a pomoc na příslušný inspektorát práce, aby tento zaměstnavatelův postup prověřil, ale myslím si, že dojde k závěru, že zaměstnavatel neporušil zákon, neboť práce odpovídá pracovní smlouvě. Co se týká výpovědi z Vaší strany, snažila bych se všemožné domluvit se sezaměstnavatelem na dohodě (jako důvod uvést péči o dítě- kvůli výši případné podpory v nezaměstnanosti), pokud byste podala výpověď Vy, mohl by zaměstnavatel trvat na práci ve výpovědní době bez ohledu na péči o dítě. Vzhledem k tomu,že by Vám musel zajistit práci na dva měsíce, myslím, že i pro něj by byla dohoda o ukončení pracovního poměru nejlepším řešením.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.