Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Konflikt s učitelkou na základní škole

18.04.2017

Dobry den mam dotaz ohledne me dcery a skoly.Jde o nespravedlive jednani Pani reditelky a tridni ucitelky ktera je i skolnim psychologem.Dne 6.4 ve tride me dcery skolabovala zakyne po odvezeni rodicem domu byla ma dcera predvolana k pani reditelce kde se dozvedela ze ji vinni z kybersikany.Dcera se pokousela o braneni ze zadne fotky a sms ji neposilala.Bylo ji receno ze je to nezajima ze maj dukazy ze ji sikanovala.V te dobe uz jsem mela zmeskany hovor od tridni.Dve a pul hodiny jsem se pokousela dovolat do skoly pani reditelce.marne.Cekala jsem tedy na dceru az prijde ze skoly a vysvetli mi co se deje.Dcera mi rekla ze byla v reditelne a ze ji reditelka rekla ze to bude resit policie a skolni komise.kdyz jsem se ji zeptala za co by mela dostat reditelskou dutku tak mi nebyla schopna odpovedet rikala ze nevi.byla vystrasena a psychicky zdeptana.druhy den jsem v pul osme volala znovu do skoly pani reditelce a ta mi rekla ze je dcera obvinena z kybersikany a ze maj dukazy.a ze mame cekat do utery na schuzku kde se to bude resit na to nsem odpovedela jestli by bylo mozne sehit se jeste ten den.vyhoveli mi.sesli jsme se v reditelne kde byla tridni,reditelka a zastupce reditele.podotykam ze kdyz dcera prisla rano do skoly byl ji zabaven mobil a byl v reditelne.pani tridni ucitelka mi rekla o co jde a prinesla papir a vytistenou konverzaci me dcery a skolabovanou zackou.podotykam ze slo pouze o jednu sms kde dcera psala ze se ji bude srat do zivota.nic vic.Pani reditelka porad do kola opakovala ze dcera je vinna z kybersikany coz si myslim ze jedna sms neni kybersikana.Zvazuji podat stiznost na postup a chovani pani reditelky a tridni ucitelky.Musim jeste napsat ze se pani tridni a reditelka zastava skolabovane zakyne (psychicky nemocne).rekli mi ze musi branit slabsi a ze ma dcera je vinna z kybersikany.Tridni ma i vyhrady ze moje dcera o prestavce porad chychota a je na mobilu.Kazdopadne az 7.4.se pani reditelka rozhodla ze pripad resit nebude protoze sms kterou meli vytisklou usvetcuje ze nebyla posilana na pude skoly.ale nic mene porad dokola opakovala ze je dcera vinna z kybersikany i kdyz ji nikdo neic nedokazal a jedna sms neni zadna kybersikana.

Dobrý den,
nezbývá mi, než hned na úvod podotknout, že Váš příspěvek neobsahuje žádný dotaz, není z něj zřejmé, na co bychom Vám v naší poradně měli vlastně odpovědět. Již ze samého popisu situace a jejího vyřešení vyplynulo, že ani vedení školy spolu s učitelkou nenašlo vlastně důvod a oporu pro nějaké zásadní potrestání za to, co se (možná) stalo.
V první řadě je třeba mít jasno v tom, co to je vlastně kyberšikana:

Kyberšikana (též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying) je kolektivní označení forem šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je internet a mobilní telefony, které slouží k agresivnímu a záměrnému poškození uživatele těchto médií. Stejně jako tradiční šikana zahrnuje i kyberšikana opakované chování a nepoměr sil mezi agresorem a obětí.“ Mezi další kritéria, která identifikují kyberšikanu, patří fakt, že oběť vnímá to, co se děje, jako nepříjemné a ubližující.

Z Vašeho popisu vyplývá, že konkrétní událost, tak jak se měla stát, asi nemohla naplnit znaky opravdové kyberšikany, či alespoň nemá škola dostatek informací, aby takto mohla jednat. Považuji tedy jejich vyjádření za určitou formu "postrašení" žákyně a jejích rodičů, aby k podobným incidentům nedocházelo.
Jiná věc je, zda nedošlo k porušení školního řádu, školní řády obvykle obsahují pravidla užívání mobilních telefonů ve škole, nezřídka je jejich užívání ve škole zcela zakázáno. Za porušení školního řádu pak může být žák samozřejmě příslušným způsobem (napomenutím, důtkou) potrestán.
Další otázkou, která by mohla být (v závislosti na znění školního řádu) řešena, je fakt, zda mohl někdo dceři telefon vůbec odebrat. Bez znalosti pravidel školy ale nelze nic konkrétního posoudit.

Teoretická možnost stížnosti na postup školy samozřejmě existuje, každá škola má svého zřizovatele, každá škola má nadřízený orgán, nicméně musíte zvážit přínos takové stížnosti (k potrestání nakonec nedošlo, dcera po stížnosti bude mít ve škole pravděpodobně opravdu těžkou pozici), je také třeba mít jasno v tom, jak události případně dokážete, protože se dá předpokládat, že ředitelka a učitelka budou tvrdit něco jiného, než Vy.

Doporučuji po prostudování pravidel užívání mobilních telefonů a podobných zařízení ve školním řádu probrat takovou situaci především se svou dcerou, aby již k takové situaci nemohlo dojít. Je pravděpodobné, že dcera nyní bude pod zvýšeným dohledem a její aktivity by mohly být hodnoceny přísněji než obvykle.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.