Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání

03.04.2017

Jsem na RD s druhým dítětem posledním rokem. Chci se vrátit na místo učitelky klavíru do zuš. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem měla úvazek 22h (celý úvazek je 23h).Plynule jsem přešla na dovolenou s druhým dítětem. Před těhotenstvím s 2. dítětem nebyl ze strany vedení školy problém nastoupit na poloviční úvazek. V tuto chvíli to problém ze strany pana ředitele školy je. Přestože ve škole jsou kolegové, kteří nemají plný úvazek a i důchodci, mou písemnou žádost pan ředitel zamítl.Důvodem je, že nemůže přijímat další učitele, kvůli množství pedagogů ve škole. Změnil mi i datum nástupu z 1.9.2017 ,na kterém jsme se domluvili,na dobu o 2 měsíce později, kdy budou dceři 3 roky. Prosím Vás, je nějaké právní řešení mé situace? Nechci o tu práci přijít.Pokud by se tak mělo stát, mám nějakou šanci na odstupné?

Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Předpokládám, že máte uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou.
Zaměstnavatel je povinen umožnit Vám čerpání rodičovské dovolené ve Vámi zvoleném rozsahu, k čerpání delší rodičovské dovolené Vás nemůže nutit.
Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, pokud se s Vámi nedohodne jinak.
Nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy. Pokud došlo k Vaší nadbytečnosti např. v důsledku organizačních změn, pak Vám zaměstnavatel může dát po skončení rodičovské dovolené výpověď. V takovém případě Vám při skončení pracovního poměru náleží odstupné.
Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Vážné provozní důvody nejsou v zákoníku práce specifikovány. Jedná se o důvody technické či organizační povahy. Z judikatury vyplývá, že pro posouzení vážnosti provozních důvodů je nutno objektivně zjistit v každém konkrétním případě jednak rozsah, organizaci, funkční náplň i rozvrh práce, které má příslušná zaměstnankyně, jednak provozní poměry zaměstnavatele, tj. charakter jeho činnosti, možnost zajistit zastupování pracovníkem, vykonávajícím v podniku stejnou funkci, finanční možnosti i vztah a návaznost práce zaměstnanců v jednotlivých útvarech podniku apod. Rozhodující je zejména vyhodnocení, jak významný by představovala zásah do provozu zaměstnavatele skutečnost, že by zaměstnankyni byla povolena požadovaná kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava pracovní doby, ve srovnání se stavem, kdy by pracovala po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele, lze dovodit, že vyhovění žádosti brání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.
Z uvedeného vyplývá následující:
Pokud jste zaměstnavatele požádala o rodičovskou dovolenou do 31.8.2017, nemůže Vás k delšímu čerpání rodičovské dovolené nutit; na čerpání rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte se ale můžete dohodnout.
Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy.
Pokud jste se stala nadbytečnou v důsledku organizačních změn, pak Vám při skončení pracovního poměru náleží odstupné.
Vaší žádosti o kratší pracovní dobu je zaměstnavatel povinen vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Skutečnost, že nelze přijímat další učitele kvůli množství pedagogů ve škole bez bližšího vysvětlení dle mého názoru za vážný provozní důvod považovat nelze.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.