Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství proti cizinci

30.03.2017

Dobry den, dlouhodobe ziji v Britanii, ale mam jen ceske obcanstvi a mam trvaly pobyt v CR. Byvaly manzel je britsky obcan. Muj nejmladsi syn ma jineho otce, ceskeho obcana (ale rovnou trvale zijiciho v zahranici), ale protoze rozvod byl dokoncen teprve sedm mesicu pred narozenim syna, je v jeho ceskem rodnem liste uveden jako otec byvaly manzel (v puvodnim britskem RL otec uveden neni). Synovi je nyni 5 mesicu. Hodlam i se synem zustat zit v Britanii a zajimalo by me, jake mam moznosti reseni situace. Dekuji za radu.

Dobrý den,
dle ustanovení §23 zákona o mezinárodním právu soukromém a procesním se určení otcovství řídí právním řádem státu, jehož státní příslušnost nabylo dítě narozením. Dle českého práva získává dítě státní občanství ČR, jestliže alespoň jeden z jeho rodičů je státním občanem ČR, takže dítě má po Vás českou státní příslušnost, takže by bylo možno podat žalobu na popření otcovství u českého soudu. Protože nyní je otcem dítěte uveden britský občan, může mít dítě britské občanství zároveň také po něm a bylo by možno žalovat popření otcovství i u britského soudu, nicméně Vy tam hodláte právě to britské otcovství popřít. Protože naprosto nemáme zkušenosti s britským právem (je založeno i na jiných původních principech než právo kontinentální - evropské), mohu Vám předat informace jen o popírání otcovství u českého soudu.
Občanský zákoník stanoví, že narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky. Z tohoto důvodu byl zapsán za otce dítěte Váš tehdejší manžel. Narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství, a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením. Prohlášení manžela matky dítěte, popřípadě jejího bývalého manžela, muže, který tvrdí, že je otcem dítěte, a matky dítěte se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich; návrh lze podat nejpozději do uplynutí jednoho roku od narození dítěte. Zde by bylo možno využít možnosti souhlasného prohlášení všech tří pouze v případě, že by se dítě narodilo až po té, co byl podán návrh na rozvod a do roka od narození dítěte. Toto pokud dobře počítám splňujete, nejjednodušším řešením by tedy bylo toto třístranné "souhlasné prohlášení" a věc se zpravidla vyřeší na první stání
Pokud toto nebude využito, nabízí občanský zákoník možnost klasického popření otcovství manželem matky, matkou, případně dítětem prostřednictvím zástupce. Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Těžko by ale ve vašem případě Váš manžel předstíral, že neuplynulo ještě šest měsíců od okamžiku, kdy se dozvěděl, že dítě není jeho, když jste byli v rozvodu. Matka může do šesti měsíců od narození dítěte popřít, že otcem dítěte je její manžel. Je zde tedy důležité nepromeškat lhůtu na popření otcovství.
Občanský zákoník zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Toto by mohl být Váš případ, kdybyste zmeškali popěrnou lhůtu, kdy by soudce naznal, že nelze nadále setrvat ve stavu, kdy by právním otcem dítěte byl uveden Váš manžel, a dítě má za otce jiného muže. Soudce ale v takovém případě chce mít skutečný důkaz a jasno v tom, že manžel matky není otcem dítěte a nařídí tak dokazování znaleckým posudkem s testem DNA. Za tento znalecký posudek ale vždy zaplatí některý z účastníků řízení, zpravidla ve sporu neúspěšná strana.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.