Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dětí do péče

27.03.2017

Dobrý den,

prosím o pomoc s řešením me situace. Na první pohled se možná muže zdát situace ne tak akutní, ale potřebuji se připravit k soudu s argumenty, se kterými bych potrebovala pravé od vás pomoci. Mám sice právního zástupce, ale můj případ je tak ojedinělý , ze mi moc pomoci nemůže .
Rozvádím se a můj manžel me chce připravit o děti a neustálým tlakem a falešnými informacemi je dostává na svou stranu. S odstupem času vidím, ze jsem žila pod neustálým tlakem, dohledem a manipulaci, kdy manžel měl kontrolu jak citovou tak finanční - měli jsme spolu rodinnou firmu, ve které jsme pracovali.
Manžel od nás odešel v červnu 2015.
Máme děti, kterým letos bude - dceři 16 let a synovi 12 let.
Po odchodu manžela jsem se musela začít stavět na vlastní nohy a dostala jsem příležitost i s dětmi odjet na Nový Zéland, kde mohu pracovat a děti chodit do školy. Manžel nejdříve toto rozhodnutí podporoval, ale postupem času změnil názor a nyní jsou děti u nej a já nemám o nich žádné informace, neberou mi telefony a neodpovídají na zprávy, manžel také nekomunikuje, mluvit se mnou vůbec nechce a nyní ani neposkytuje informace ohledně zdravotního stavu děti, jejich vzdělávání ani všeobecně informace. Na druhou stranu mi píše, abych přestala děti kontaktovat, netrápila je neustálým kontaktováním.
V květnu 2016 jsem poprvé sama odjela na 6 týdnu na NZ sama, v té době se manžel o děti staral, od října do prosince 2016 byl se mnou syn na NZ, ale po novém roce se již vrátit nechtěl, já jsem nakonec sama odletěla na dalších 7 týdnu. Práci, o kterou jsem zde zadala jsem dostala a navíc mám dohodu, ze polovinu roku mohu vykonavat práci i v ČR. Koncem dubna máme mít další stání u soudu ohledně děti.
Přála bych si byt s dětmi celou dobu, kterou jsem vždy v ČR , dobu navrhuji stanovit pravidelně v blocích - , kdy se o děti budeme starat střídavě - napr. 2 měsíce já, 2 měsíce manžel .
S tímto manžel nesouhlasí a nyní i děti prohlašuji, ze chtějí byt v peci otce a me vidět jednou za 14 dni o víkendu, pokud budu v ČR. Toto sdělili i sociální pracovnici, která navrhuje také toto řešení.
Já to vidím jako pomstu manžela, kdy ztratil manipulativně moc nade mnou a proto zesílil tlak na děti a děti jsou již z vleklé situace vysílané a chtějí mít klid- takže prohlašuji, ze se se mnou chtějí vidět jen 1x za 14 dni o víkendu . Nejdříve jsem si myslela, ze budeme s dětmi například rok dva na NZ a pak se opět vrátíme , nyní kvůli dětem jsem si zařídila, ze mohu cca 3 x do roka cestovat mezi Evropou a NZ.
Potrebovala bych pomoci radou, co mohu v me situaci udělat proto, aby manžel děti nezískal do jeho pece a tím bych s nimi ztratila veškerý kontakt, protože on by mohl " vše" . I vzhledem k jeho manipulativnimu jednání vidím jako výhodu střídání v delších časových úsecích . Manipulaci ale nevím jak dokázat . Vzhledem k věku děti je bran u soudu na jejich rozhodnutí podstatný ohled, ale podle mého je jejich prohlášení ovlivněno manželem a také vleklých rozvodem.
Měla jsem možnost s oběma trávit čas a cítila jsem, ze jsou oba rádi se mnou, syn se mazlil, dcera se mi svěřovala jako kdybychom byly stále spolu, ale hned druhy den co byly děti u manžela, jejich chování vůči mne se změnilo o 180 stupňů .
Jak jsem již zmínila, můj nynější právní zástupce nemá až takové zkušenosti s obdobným případem a já si myslím, ze nyní u soudu bude velmi nutné argumentovat " právnickou" řeči a znát všechny možnosti, které mi občanský zákoník pro rodinné právo nabízí .

Prosím pomozte mi.
Děkuji

Dobrý den,
právní poradna Aperia nemůže nahradit práci zkušeného advokáta, nikdy nelze na dálku bez znalostí všech podrobností případu poskytnout nějakou skutečně relevantní radu. Poradna je internetová a může podávat víceméně obecné rady a konkrétní rady ve standardních právních situacích. Rozhodně v takto opravdu komplikované situaci využijte služeb dobrého advokáta (s nynějším zkrátka ukončete smluvní vztah), musí se však jednat o advokáta, který se specializuje na rodinné právo a na opatrovnická řízení, protože jde o velmi specifické spory a advokát s běžnou praxí nemá ty specializované zkušenosti, které jsou třeba v případě, že jde o tak zásadní záležitost, jako jsou děti a jejich budoucí život.
Je třeba si uvědomit, že svěření dětí do péče neznamená, že byste je ztratila, péče je skutečně jen to, kdo o děti musí v určenou dobu pečovat, ale o zásadních záležitostech, které se dětí týkají, musí rodiče rozhodovat vždy společně. Ať jde například o rozhodování o výběru školy, o lékařských zákrocích, cestování do zahraničí a pod. Je třeba si také uvědomit, že jde o poměrně velké děti, může se i stát, že dcera dříve nabude zletilosti, než bude pravomocně o její péči rozhodnuto, syn také bude čím dál tím starší a bude čím dál tím víc sám rozhodovat o tom, jak chce žít. Často jsou doporučovány služby mediátora, který povede dvě znesvářené strany tak, aby byl výsledek přijatelný pro všechny a vhodný zejména pro děti. V soudním řízení se mže stát, že soudce sám nařídí jako podmínku rozhodnutí, že se rodiče nějakého takového sezení zúčastní.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.