Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rizikové těhotenství

22.03.2017

Dobry den,prosim o radu. 1.2.2017 jsem nastoupila do prace na dobu urcitou na rok.Bez zkusebni doby.Ale netusila jsem ze jsem tehotna.Zamestnavatel stim nema zadny problem.Ale navim zda mam vubec pak narok na materskou.Predtim jsem byla rok na UP.Termin porodu mam 9.9.2017.A s ditetem budu sama :-(.Mam jeste dve nezletile deti v peci.Mam rizikove tehotenstvi.Ale zatim to zvladam chodit do prace.Ale bojim se ze nakonec budu muset jit na ryzikovku.To se vypocita prosim jak. Za unor jsem mela hruby plat 17632kc.Prosim za radu jak postupovat.A zda vubec budu mit naneco narok. Predem vam moc dekuji.

Vážená paní,

základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů). Podle mého názoru tyto podmínky nesplníte, a proto Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevnikne. Nicméně, doporučuji tuto informaci ověřit přímo na správě sociálního zabezpečení, třeba u Vás v posledních dvou letech jsou doby, které by se daly započíst a za předpokladu trvání pracovního poměru až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství mohl vzniknout. Call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti i v konkrétních případech a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění na telefonním čísle 840 406 040.
Jestliže Vaše těhotenství bude rizikové a lékař Vás uzná práce dočasně neschopnou, vznikne Vám nárok na nemocenské, a to od 15. dne dočasné pracovní neschopnosti ve výši 314 Kč denně (dle informace o výši platu, kterou jste uvedla a dle kalkulačky na http://www.mpsv.cz/cs/13622) Po dobu prvních 14 dnů náleží náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti, která náleží od 4. do 14. dne dočasné pracovní neschopnosti za pracovní dny. Její výši lze spočítat na http://www.mpsv.cz/cs/11584, hodinový výdělek naleznete na Vaší výplatnici.
Nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem vzniká tehdy, jestliže těhotná žena je k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu:
• účastna na nemocenském pojištění, tj. je zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (7 dní od skončení zaměstnání);
• nemá nárok na PPM (doloží potvrzením OSSZ).
O vzniku dočasné pracovní neschopnosti ženy, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, rozhodne lékař. Po šesti týdnech ode dne porodu lékař tuto dočasnou pracovní neschopnost ukončí. Na další nemocenské může mít žena nárok z jiného důvodu, než je těhotenství nebo porod. Pobírání tohoto nemocenského umožňuje zvolit výši a délku nároku na rodičovský příspěvek.
Pro úplnost dodávám, že bude-li Vám trvat dočasná pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství až do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude Vám dále náležet tzv. nemocenské v souvislosti s porodem. Lékař ukončí tuto dočasnou pracovní neschopnost uplynutím šesti týdnů po porodu.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.