Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD, výpověď

15.03.2017

Dne 1.4.2017 jsem měla nastoupit po rodičovské dovolené zpět do práce na svou původní pozici, vše již bylo domluveno a potvrzeno. 4 týdny před nástupem zaměstnavatel změnil názor, s tím, že mne zpět na původní pozici nemůže zaměstnat z organizačních důvodů. A slíbil mi 3 odstupné platy. Na to konto jsem si prodloužila rodičovskou (příspěvek) do 30.4.2017 (dcera bude mít 3roky 5.5.2017), abych získala čas. Ráda bych se zeptala na několik informací, jak teď správně postupovat, abych nebyla škodná. Podepsat dohodu nebo trvat na výpovědi?
Dále jsem zjistila, že během rodičovské nemám placené od zaměstnavatele důchodové pojištění (má povinnost mi to oznámit nebo je toto normální stav), tzn. že dostanu jen minimální podporu, uvažuji správně?
Pokud bych si v následujících měsících našla novou práci, jak je to s odstupným, náleží mi i tak?

Chtěla bych se zeptat, jak by se postupovalo v případě, že bych znovu otěhotněla:
- během současné rodičovské
- během výpovědní lhůty
- během pobírání podpory

Na co bych měla nárok? Jak by se počítalo PPM, případně nemocenská při rizikovém těhotenství?

Moc děkuji za vaši odpověď

Dobrý den,
v první řadě je nutno si udělat jasno v pojmech čerpání rodičovského příspěvku a čerpání rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, rodičovská dovolená je pracovní volno, spolu vlastně nijak nesouvisí. Musíte mít tedy nejdříve jasno, do kterého data jste si požádala o čerpání rodičovské dovolené. Můžete mít požádáno klasicky do tří let věku dítěte, pak Vám rodičovská dovolená končí až 5. května. Pokud jste si požádala do některé dřívější doby, pak na tom nic nezmění, že jste si prodloužila rodičovský příspěvek, je nutno si opětovně požádat o rodičovskou dovolenou a to nejlépe do tří let. Pokud byste měla požádáno jen například do konce března a bez další žádosti o rodičovskou dovolenou nenastoupila do práce, mohlo by to být posouzeno jako neomluvená absence a mohl by Váš pracovní poměr být ukončen.
Pokud u zaměstnavatele skutečně existují organizační důvody, pro které by Vám mohl dát výpověď, může tak učinit nejprve první den po skončení Vaší rodičovské dovolené, tedy, v případě jejího prodloužení, teprve 6. května. Výpověď musí být doručena do vlastních rukou. po podání výpovědi započne od prvního dne následujícího měsíce běžet výpovědní doba, která je dvouměsíční. Váš pracovní poměr tedy skončí až na konci července. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci, která by odpovídala Vaší pracovní smlouvě, jde o překážku v práci na jeho straně a musí Vám po celou dobu až do skončení pracovního poměru vyplácet náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku. Teprve po skončení pracovního poměru Vám musí vyplatit odstupné ve výši tří měsíčních průměrných výdělků. Pokud pro Vás po tuto dobu práci mít bude, tak Vám opět za tuto práci bude muset platit, takže skončení pracovního poměru dohodou s třemi platy odstupného je pro Vás samozřejmě nevýhodné.
Sociální pojištění se v době rodičovské dovolené neodvádí, ale doba péče o dítě do čtyř let věku se pro účely nároku na důchod považuje za náhradní dobu pojištění. S podporou v nezaměstnanosti je to ale jinak. Pokud by Vaší poslední činností bylo čerpání rodičovské dovolené (při podepsání dohody), pak byste měla jen podporu v minimální výši cca 4 tisíce. Pokud by ale poslední činností bylo zaměstnání, pak by se podpora počítala z příjmu. Podporu ale nebudete dostávat po tolik měsíců, kolik jich bude "zajištěno" odstupným.
Pokud byste si kdykoliv našla práci u jiného zaměstnavatele, tak to s odstupným u tohoto zaměstnavatele vůbec nesouvisí.
Pokud byste otěhotněla ještě v době čerpání rodičovské dovolené, nebyla by výpověď z organizačních důvodů platná a to ani v případě, že byste v okamžiku podání výpovědi o svém těhotenství nevěděla. Podstatné pro to je datum, které lékař označí. Zaměstnavateli je pak nutno sdělit, že jste těhotná a tudíž výpověď považujete za neplatnou a trváte na dalším zaměstnávání. Pokud pro Vás v takovém případě nebude mít zaměstnavatel práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, budou překážky na jeho straně trvat až do nástupu na mateřskou dovolenou.
Pokud byste otěhotněla až v době běhu výpovědní doby, tato by se zastavila a doběhla by až po té, co by skončily všechny ochranné doby (tedy těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená - pozor řádná dovolená mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou není ochrannou dobou a v tu dobu výpovědní doba ubíhá). Opět není nutno o těhotenství vědět, ale následně je nutno to zaměstnavateli oznámit.
V obou výše uvedených případech samozřejmě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, případně na nemocenské v případě rizikového těhotenství (pokud ale budete na překážkách, pak by čerpání nemocenského nebylo výhodnější).
V případě, že byste byla v evidenci úřadu práce a otěhotněla tedy až po skončení pracovního poměru, nevznikl by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (pokud byste do nástupu na mateřskou dovolenou nedokázala získat nové zaměstnání).
Případná PPM i nemocenské by se počítalo s nejvyšší pravděpodobností podle příjmu dosahovaného před prvním těhotenstvím.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.