Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď v době pracovní neschopnosti

21.03.2017

Dobrý den. Mám na Vás následující prosbu. Blíží se mi konec rodičovské dovolené a zaměstnavatel mi sdělil, že obdržím výpověď z organizačních důvodů s odstupným, protože pro mě nemá práci. Vzhledem k tomu, že již nyní vím, že do práce nebudu moci odchodit velkou část výpovědní doby (mám dlouhodobé zdravotní problémy a čekají mě proto mimo jiné rehabilitace a lázně), došlo by k prodloužení pracovního poměru, neboť má nemocenská „přesáhne“ zřejmě několik měsíců výpovědní lhůtu. Vzhledem k tomu, že se zaměstnavatelem je obtížná domluva (respektive se mnou zprvu vůbec nekomunikoval, protože mi nechtěl vyplatit odstupné a trval na podpisu nevýhodné dohody, což jsem odmítla), vím, že po mém marodění se mnou již nebude ochotný komunikovat vůbec. Proto bych ráda vyřešila situaci následovně – před koncem výpovědní lhůty bych zaměstnavateli poslala písemné vzdání se práva na prodloužení pracovního poměru a nadále bych však pokračovala v „nemoci“ – bude v tomto případě pracovní poměr oficiálně skončen až dnem ukončení pracovní neschopnosti na neschopence? Předpokládám, že ukončení neschopenky mám zaslat pak ještě mému zaměstnavateli, který až po ukončení marodění mi musí vyplatit odstupné a nevyčerpanou dovolenou, je tomu prosím tak? Nebo nárok na odstupné a proplacení nevyčerpané dovolené vznikne již v prvním výplatním termínu po uplynutí výpovědní lhůty, která může předcházet ukončení marodění i o několik měsíců? Ráda bych se zeptala, z jakého příjmu se mi bude počítat nemocenská, když onemocním několik málo dnů po návratu do práce z rodičovské dovolené … Po skončení marodění se půjdu zaregistrovat na úřad práce - v jaké lhůtě po skončení marodění tak musím učinit? Jaké dokumenty mi zaměstnavatel musí dát při skončení pracovního poměru, tedy po ukončení pracovní neschopnosti, a v jaké lhůtě mi je musí dát? – Zápočtový list atd. , …obávám se, že mi zaměstnavatel bude dělat problémy (stejně tak jako mým kolegyním, které se v minulosti vracely z RD) a bude záměrně zdržovat předání těchto dokumentů (už třeba kvůli tomu, že je budu potřebovat k registraci na ÚP). Když skončím pracovní poměr a budu následně na úřadu práce a nového zaměstnavatele mít již do konce roku 2017 nebudu – je tento poslední zaměstnavatel povinen zpracovat mi roční zúčtování daně nebo si sama musím podat daňové přiznání? V případě, že si musím sama podat daňové přiznání, jaké dokumenty od zaměstnavatele k tomu budu prosím potřebovat? – Ptám se proto, že bych si je vyžádala u zaměstnavatele rovnou se zápočtovým listem atd. při skončení zaměstnání, abych se zaměstnavatelem nemusela komunikovat počátkem příštího roku znovu, protože jak jsem zmínila, zaměstnavatel téměř nekomunikuje… Omlouvám se za zdlouhavý dotaz, ale jedná se o několik souvisejících dotazů, se kterými si nevím rady. Moc děkuj za zprávu a hezký den.

Dobrý den,
jak správně asi tušíte, pracovní neschopnost je jednou z vyloučených dob, ve kterých lze ukončit pracovní poměr. Jestliže byste byla v pracovní neschopnosti již př skončení pracovního poměru, pak by byla podaná výpověď neplatná již od počátku. Jde tedy ale pouze o relativní neplatnost, pokud byste nenamítla neplatnost, pracovní poměr by skončil. Pokud byste se vrátila do práce, dostala výpověď pro nadbytečnost a v průběhu výpovědní doby (či před jejím započetím) by nastala pracovní neschopnost, pak by se běh výpovědní doby zastavil a pracovní poměr by skončil (výpovědní doba by doběhla), až po skončení ochranné doby - pracovní neschopnosti. Do té doby byste byla stále zaměstnána, stále nemocensky i důchodově pojištěna. Opět i zde jde o relativní neplatnost, takže na principu "kde není žalobce, není soudce", pokud Vy nebudete namítat, že v pracovní neschopnosti nemůže uběhnout výpovědní doba, a zaměstnavatel bude ochoten "přehlédnout", že jste v pracovní neschopnosti, pak pracovní poměr může skončit i tak.
Vaše myšlenka se vzdáním se tohoto práva na pokračování pracovního poměru je vlastně legálně realizovatelná pouze formou dohody o rozvázání pracovního poměru k určitému dni, takže vlastně tuto dohodu můžete uzavřít se zaměstnavatelem kdykoliv, kdy bude ochoten ji podepsat. Jen tak napsat zaměstnavateli, že se vzdáváte nároku na pokračování pracovního poměru, má zhruba stejnou platnost, jako, když zkrátka nebudete dělat nic a v souladu se zaměstnavatelem pracovní poměr ukončíte.
Ještě je tu varianta, že Vám zaměstnavatel po Vašem návratu z RD dá výpověď pro nadbytečnost a protože jste pro něj nadbytečná, tak Vám až do skončení pracovního poměru bude muset vyplácet náhradu mzdy. Pokud totiž skutečně nemá práci, která by odpovídala Vaší pracovní smlouvě (druh práce, místo výkonu práce), pak jde o překážku na jeho straně a musíte dostávat náhradu mzdy a do zaměstnání chodit nebudete. To je samozřejmě výhodnější, než dostávat nemocenské. Pokud by pak nějakou odpovídající práci po dobu výpovědní doby našel, může Vám Váš ošetřující lékař vystavit neschopenku a nastanou účinky odkladu výpovědní doby. V takovém okamžiku můžete se zaměstnavatelem i v době, kdy je podána výpověď, uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru ke konkrétnímu datu. Vaše pracovní neschopnost bude po té pokračovat i po skončení pracovního poměru.
Pokud jste u dosavadního zaměstnavatele pro letošek podepsala "růžový formulář" pro zpracování daní, pak by měl daně zpracovat tento zaměstnavatel, ale ani vlastního přiznání k dani z příjmu není třeba se obávat. Na internetu příští rok stačí stáhnout interaktivní formulář, kde jen doplníte potřebné údaje a vše se dopočítá samo. Od zaměstnavatele po skončení pracovního poměru musíte bezodkladně po skončení dostat potvrzení o zaměstnání (dříve označováno jako "zápočtový list") a pro daňové přiznání také přehled příjmů za rok 2017.
Dávky nemocenského se počítají z denního vyměřovacího základu, který se zjistí tak, že započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost) se dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic na denní vyměřovací základ.
Redukce denního vyměřovacího základu
Výši tří redukčních hranic platných od 1. ledna kalendářního roku vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí formou Sdělení ve Sbírce zákonů.
V roce 2016 činila 1. redukční hranice 901 Kč, 2. redukční hranice 1 351 Kč, 3. redukční hranice 2 701 Kč.
V roce 2017 činila 1. redukční hranice 942 Kč, 2. redukční hranice 1 412 Kč, 3. redukční hranice 2 824 Kč.
Redukce se provede tak, že se započte
do první redukční hranice
u nemocenského a ošetřovného 90 % denního vyměřovacího základu,
u peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství 100 % denního vyměřovacího základu,
z části denního vyměřovacího základu mezi první a druhou redukční hranicí se započte 60 %,
z části mezi druhou a třetí redukční hranicí se započte 30 %,
k části nad třetí redukční hranici se nepřihlédne.
Nemocenské by se tedy odvíjelo od dosahovaného příjmu po návratu z rodičovské dovolené

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.