Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Právo otce na styk s dítětem

15.03.2017

Dobrý den .

Jako otec dvouleté dcerky Terezky se na Vás obracím se žádostí o radu.

Je mi 46 let , jsem 25let ženatý žiji se svou ženou se svými dvěma syny a se svými rodiči ve vlastním domě .Vůči rodině plním všechny závazky bez větších obtíží , nemám dluhy a poměrně slušně si vydělávám , stejně tak i má žena.Rodiče jsou ve starobním důchodu. Synové ještě studují a oba mají ve škole výborný prospěch bez kázeňských prohřešků.Mají užitečné koníčky a baví je sport.
Mám dobré zaměstnání , které mě baví a předem podotýkám , že matce své dcerky hradím včas a v plné výši všechny závazky spojené s výživným pro dcerku ve výši 3500,- měsíčně spolu s výživným v době těhotenství pro matku do 2 let věku dítěte ve výši 3000,- určených soudem v r.2014 .

Jako biologický otec mám zájem na tom , abych viděl svou dceru , jak vyrůstá , jak se směje a radoval se z jejích úspěchů a pokroků v životě a pomáhal jí v nesnázích a matka tomu neustále bezdůvodně brání . .Doposud neexistuje způsob , jak by se to dalo změnit .Do současnosti bohužel všechny snahy ze strany soudu,OSPOD , Krizového centra v Č.Budějovicích prostřednictvím kolizních schůzek s psychologem selhaly a já svou dceru dceru mohl krátce spatřit naposledy na podzim loňského roku na schůzce , kterou jsem sám inicializoval v kanceláři OSPOD.
Má dcera , která je už od svého narození , stejně podle vzoru její matky vychovávána bez otce a stejně tak její babička bránila své dceři od malička projevit citový vztah ke svému biologickému otci a otce jí vyobrazovala , jako toho nejhoršího člověka na světě , který jí jen ubližoval a výchovu nakonec zajišťovali z větší části starší sourozenci. Ze všemi jmenovanými má dnes matka mé dcery neurovnané vztahy . Matka není schopna si do budoucna zajistit klidnou domácnost ani stálý pracovní poměr což dokládají její předchozí "opilé"incidenty v domácnosti a přechodné snahy získat práci , které ztroskotaly na její nespolehlivosti a lehkomyslnosti .Pro mou dceru to jistě nebude dobrý příklad , když matka bude nadále pouze napadat jejího otce a bude závislá na lkoholu a cigaretách a bude využívat cizí osoby , které ji budou nezjištně finančně zajišťovat jako se to děje doposud. U Okresního soudu se matka hájí za pomocí svého právního poradce , kterého jí platí její přítel a mě neustále napadá z neopodstatněných obvinění z trestných činů které jsem měl údajně provést proti její osobě a které vytrvale přednáší u soudních řízeních spojených s mou žádostí o předběžné opatření, o změnu péče o dítě posléze s žádostí o kontakt s dcerou , který by stanovil soud. Do dnešního dne jsem bezvýsledně obsolvoval již čtyři soudní řízení a můj právní zástupce si dále neví rady a nedokáže mi pomoci . Po žádosti o změnu kolizního opatrovníka (OSPOD) , jelikož jsem k tomuto úřadu pozbyl důvěru ,mou žádost v lednu tohoto roku Okresní soud v českých Budějovicích bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení zamítl.

Mám pocit , že každá dcera má právo na svého otce bez ohledu na to jestli je přáním matky zapomenout na osobu se kterou žila nebo se kterou vážně plánovala svou budoucnost.
Matka s chtěným vědomím v r.2014 se mnou počala dítě i když věděla že jsem ženatý a mám dva syny i plánovala společný život , připravovali jsme společně i zázemí včetně dětského pokojíčku , toto nikdy nepopřela a nyní si zvolila způsob boje stejný jako její biologická matka a to takový, že tu osobu bude stále bezprecedentně napadat , vydírat , očerňovat a snažit se odstranit ze života dcery aby sobecky vymazala své vzpomínky na nepodařený vztah.

Napadá mě pouze jedna otázka .Jak mi a mé dceři nyní někdo zajistí aby toto právo pro dceru fungovalo , když bude od narození vyrůstat pouze se svou matkou a nebude možný kontakt s jejím otcem? Myslím tím kontakt takový , který nebude moci ovlivňovat matka a bude pro otce a dceru dostatečně důstojný a pro dceru se do budoucna stane jejím přínosem. V dospělosti se může sama svobodně rozhodnout , zdali bude následovat svou matku nebo otce a sama si zhodnotí kdo jí dal jaké hodnoty do života . Teď má Terezka pouze jedinou možnost a to příjmat hodnoty které jí dává její matka.

Dobrý den,
ve Vaší nelehké situaci je opravdu těžko cokoliv účinného poradit. Podle toho, co uvádíte, činíte všechny podstatné kroky, které by měly vést k tomu, aby byl styk otce s dítětem zajištěn. Všechny právní kroky byly, zda se, učiněny, uvádíte i to, že jste se pokusil o mimosoudní řešení problému a využil i psychologických služeb. Jen jediné není zřejmé a to, zda soud již rozhodl o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů a o stanovení styku s s druhým rodičem. Pokud ne, neuvádíte, zda jste podal návrh na vydání předběžného opatření právě proto, abyste mohl do definitivního rozhodnutí alespoň v nějaké omezené míře dcerku vídat. Pokud bylo již ve věci pravomocně rozhodnuto, jde o exekuční titul a dítě by bylo možno vymoci ke styku i exekučně (jde o extrémní možnost, kdy dítě matce na dobu styku může odebrat i policie a otci ji předat), to je ale rozhodně řešení, které vzájemné vztahy jak s matkou, tak především s malou holčičkou rozhodně nenarovná.
Jakmile jsou spory o dítě takto komplikované, rozhodně se doporučuje využít služeb advokáta se specializací na rodinné právo a zejména otázky opatrovnckých sporů, protože běžný advokát s takto specializovanými spory zkušenost nemá.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.