Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Právo bydlení manželů po rozvodu

10.03.2017

Dobrý den. Mám dotaz a prosím o radu. S manželem máme dvě nezl. děti a budeme se rozvádět. Po celou dobu manželství žijeme společně v rodinném domku, který vlastní má matka ještě s dalším spoluvlastníkem, a žijeme s matkou ve společné domácnosti, v jedné bytové jednotce. Po svatbě matka udělila souhlas s přihlášením manžela k trvalému pobytu. Nyní se manžel chce stěhovat, chci se tudíž zeptat, zda-li má manžel nárok na náhradní byt či ubytování, buď z mé strany nebo ze strany matky, která nemovitost vlastní, nebo ne. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,
v době trvání manželství vlastně není co řešit, manžel se stěhuje dobrovolně, stále jste manželé, nemůže tedy žádat náhradní bydlení, může ale žádat samozřejmě možnost bydlení v rodinné domácnosti. Otázka řešení bydlení nastupuje až pro dobu pro rozvodu.
Rozdělení bydlení po rozvodu není jednoduché, proto se doporučuje požádat o pomoc rozvodového právníka, pokud nebude možno dosáhnout v této otázce s manželem dohody. Nemůžete-li se dohodnout a máte k domu nebo bytu, ve kterém se nacházela vaše rodinná domácnost stejné nebo společné právo, rozhodne soud o tom, kterému z vás toto právo zruší a kdo se má odstěhovat. Soud zruší právo toho z vás, na kterém lze spravedlivě žádat, aby dům nebo byt opustil. Rozhoduje podle okolností případu a přihlédne zejména k tomu, kterému z vás byla svěřena péče o nezletilé dítě, ale např. i ke stanovisku pronajímatele a k dalším skutečnostem.
Tomu z vás, kdo bude muset obydlí opustit, může soud přiznat náhradu za ztrátu práva bydlení. Způsob náhrady může být různý např. jednorázová finanční kompenzace, příspěvek na bydlení, zajištění náhradního bydlení (tím se rozumí i předložení nabídky volných bytů od realitních kanceláří nebo serverů k výběru a k sjednání nájmu) nebo kombinace.
I kdyby soud rozhodl, že se musíte odstěhovat vy, poskytuje vám občanský zákoník ochranu. Nemusíte opustit byt nebo dům, dokud vám manžel nezajistí náhradní bydlení! Tato ochrana není časově omezena, Pouze v případě, že by vám soud náhradu za ztrátu práva bydlení nepřiznal, měl/a byste právo bydlet nadále v domě nebo bytě nejdéle jeden rok.
Pokud jste to vy, kdo se musí vystěhovat a byla vám svěřena péče o nezletilé nebo nezaopatřené dítě, můžete soudu navrhnout, aby založil ve váš prospěch právo bydlení v domě nebo bytě, kde jste dosud měli rodinnou domácnost. To lze stanovit nejdéle do té doby, než dítě nabude schopnosti se trvale a samo živit. Tím by vám opět vzniklo právo bydlení ve vašem dřívějším společném obydlí. Za to byste však měl/a platit úplatu srovnatelnou s nájemným v místě obvyklým.

Stejné nebo společné právo k bytu nebo domu nemáte tehdy, když jeden z vás má takové právo silnější než druhý. Typicky půjde o případy, kdy jeden z vás je výlučným vlastníkem nemovitosti, ve které bydlíte a druhému vzniklo uzavřením manželství pouze právo bydlení v této nemovitosti a nevlastní ji. Také sem spadají případy, když bydlíte například v domě vašich rodičů. Vy byste tam měla pouze právo bydlet (dané například svolením rodičů), a váš manžel by tam měl právo bydlení (slabší) odvozené od vašeho práva bydlení (silnějšího) právě jen kvůli tomu, že jste manželé. Obdobně sem spadá případ, kdy družstevní podíl k bytu není součástí společného jmění manželů (když jeden z vás nabyl družstevní podíl ještě před manželstvím nebo se stal během manželství jeho výlučným vlastníkem).
Jestliže toto je váš případ a nemůžete se na bydlení dohodnout, může ten z vás, co má silnější právo bydlení (např. vlastník) žádat manžela/manželku, aby se vystěhoval/a. Je-li to marné, může požádat soud, aby rozhodl, že manžel je povinen se vystěhovat.
Kdo se musí vystěhovat a má v péči nezletilé nebo nezaopatřené dítě, může soudu navrhnout, aby založil v jeho prospěch právo bydlení v domě nebo bytě, kde jste dosud měli rodinnou domácnost. To lze stanovit nejdéle do té doby, než dítě nabude schopnosti se trvale a samo živit. Mohl by tak opět bydlet v dřívějším společném bytě nebo domě. Za takové věcné břemeno by však měl platit úplatu srovnatelnou s nájemným v místě obvyklým.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.