Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání dovolené; výpověď

01.03.2017

Dobrý den. Prosím o radu. Tento měsíc mi bude končit RD s druhým dítětem (od konce roku 2010 jsem "doma", neboť jsem měla 2 děti "po sobě"). Z roku 2010 mi zbývá u zaměstnavatele 10 dnů dovolené (dovolenou jsem si nevyčerpala, byla jsem totiž s dcerou na rizikovém těhotenství a dcera se narodila v 2/2011). Za období mateřské dovolené (1/2011 - 6/2011) mám u zaměstnavatele několik dalších dnů dovolené, následovala rodičovská dovolená s dcerou, která skončila v 2/2014. Do práce jsem však po skončení RD nenastoupila, protože jsem byla na konci rizikového těhoteství s druhou dcerou . Druhá dcera se narodila v 3/2014 (RD mi skončí v 3/2017) a také za období této druhé MD bych měla mít u zaměstnavatele další dny dovolené...Žádnou dovolenou jsem si od konce roku 2010 nevybírala, jelikož jsem se bála výpovědi od zaměstnavatele. Můžu Vás tedy poprosit o přibližné spočítání dnů dovolené, která mi u zaměstnavatele ještě zbývá? A poslední prosba na závěr - zaměstnavatel mi sdělil, že první den po skončení RD, kdy nastoupím do práce, obdržím výpověď pro nadbytečnost, protože za mě již mají "náhradu" a že prý v tento den mám rovnou nastoupit na dovolenou - vím, že kdybych byla v pracovní neschopnosti, tak mi zaměstnavatel při výpovědi z organizačních důvodů dle písm. c) dát nemůže, ale jak je tomu v případě dovolené? - opravdu je možné, abych hned první den mého návratu do zaměstnání po skončení RD podepsala převzetí výpovědi a zároveň tento den šla rovnou na dovolenou? V praxi si to zaměstnavatel zřejmě představuje tak, že mu přijdu jen podepsat převzetí výpovědi,ale už ten samý den mi bude běžet dovolená a po úplném vyčerpání dovolené se na zbytek výpovědní lhůty vrátím do zaměstnání.Předem moc děkuji za Vaši ochotu a čas. Mějte se hezky.

Dobrý den.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v § 211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§ 223 zákoníku práce).
Nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání dovolené z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
Váš nárok na dovolenou si můžete dopočítat dle pravidel uvedených shora.
V roce 2011 a 2014 jste čerpáním mateřské dovolené „odpracovala“ více než 60 pracovních dnů a vznikl Vám tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok, z důvodů čerpání rodičovské dovolené jste v příslušeném roce zameškala více než 100 pracovních dnů a dovolená se tedy bude krátit; pokud jste v příslušném roce zameškala více než 121 pracovních dnů, dovolená se bude krátit o 2/12, tj. 1/6).
Čerpání dovolené - tj. zbylé dovolené za rok 2010, zkrácené dovolené za rok 2011 a 2014 Vám zaměstnavatel může určit ihned po skončení rodičovské dovolené.
V době čerpání dovolené nejste proti výpovědi chráněna. V této době Vám tedy zaměstnavatel může dát výpověď. Vámi naznačený postup zaměstnavatele je tedy možný.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.