Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Konec rodičovské dovolené a další těhotenství

25.02.2017

Dobrý večer. Prosím Vás, potřebovala bych poradit. Jsem na druhé rodičovské dovolené,která mi končí k 30.4.2017. (Prvnímu dítěti bude pět let,druhému dva v srpnu.) K tomuto datumu jsem se domluvila s účetní z firmy,že ukončíme pracovní poměr (který trva od roku 2007 na dobu neurčitou),protože jsem se přestěhovala do zahraničí za manželem. Pracovala jsem v Tipsport baru,před nástupem na první ppm firma prodala provozovnu,ale firma zůstala,jen má penzion místo herny v jiném městě.Nyní jsem zjistila,že jsem potřetí těhotná. Předpokládám,že půjdu na rizikové,jako u prvního dítěte (u druhého jsem rovnou nastoupila na ppm). A mé otázky zní: Může mi dát zaměstnavatel výpověď? Musím výpověď k 30.4.2017 podepsat? Nebo je pro mě lepší,když výpověď podepíšu až po skončení třetí rodičovské dovolené? Popř.mam narok na ppm? Děkuji za rady

Dobrý den.
V době těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené jste proti výpovědi chráněna; výpověď byste mohla obdržet pouze z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části.
Pokud jste ještě dohodu o skončení pracovního poměru ke dni 30.4.2017 nepodepsala, pak pouze na základě předběžné domluvy s účetní nejste povinna dohodou o skončení pracovního poměru uzavřít. Dohoda vyjadřuje vůli zaměstnavatele a zaměstnance ke skončení pracovního poměru a k jejímu podpisu Vás nemůže nikdo nutit.
K jednostrannému skončení pracovního poměru slouží výpověď – tu Vám však může zaměstnavatel dát pouze ze zákonem stanovených důvodů – a jak je uvedeno výše, pokud mu v tom nebrání skutečnost, že je zaměstnanec v tzv. ochranné době.
Pokud čerpáte rodičovskou dovolenou do 30.4.2017, pak byste následující pracovní den měla nastoupit do zaměstnání, nedohodnete-li se se zaměstnavatelem jinak. Pokud v době, kdybyste měla nastoupit do zaměstnání, budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte. Tuto skutečnost oznámíte a doložíte Vašemu zaměstnavateli a ten je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám bude náležet nemocenské. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské. V době rodičovské dovolené v případě pracovní neschopnosti náhrada mzdy, ani nemocenské nenáleží.
Za předpokladu, že Vaše těhotenství bude důvodem k pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu). V době mateřské dovolené Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství, která se bude odvíjet od stejného denního vyměřovacího základu jako předchozí peněžitá pomoc v mateřství.
Mateřská dovolená se považuje pro účely nároku na dovolenou za výkon práce; v návaznosti na mateřskou dovolenou si můžete na základě Vaší žádosti vyčerpat dovolenou, na kterou Vám v souvislosti s čerpáním mateřské dovolené vznikl nárok. V době čerpání dovolené již nejste proti výpovědi chráněna. Poté můžete čerpat rodičovskou dovolenou ve Vámi zvoleném rozsahu, nejdéle do 3 let věku dítěte.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.