Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM, PPM u otce dítěte

25.02.2017

Dobrý den, mám dotaz. Od 1.1.2015 - 31.12.2015 jsem pracovala na DPČ, vždy s výdělkem nad 2500 měsíčně. V lednu 2016 jsem si zaplatila zdrav. pojištění na pojišťovně. Od 1.2.2016 - 31.8.2016 také zaměstnána na DPČ s výdělkem nad 2500 měsíčně. Mám ve své péči 7-letou dceru, která navštěvuje MŠ. Na začátku července 2016 jsem otěhotněla a termín porodu mám stanoven na 2.4.2017. Od 1.9.2016 jsem zaevidována na úřadu práce. Na pojišťovně jsem tuto skutečnost nahlásila. Na podporu v nezaměstnanosti jsem měla nárok od 1.9.2016 - 31.1.2017. Chci se zeptat, když už mi podpora skončila, ale pořád jsem zaevidována na ÚP, bude za mě odváděno zdravotní pojištění, nebo to mám někde hlásit, případně platit, jak v tom lednu 2016?
Na OSSZ jsem se dozvěděla, že na PPM nemám nárok, ale současný přítel (otec dítěte) nárok má, protože splňuje podmínky. Je zaměstnanec, má smlouvu na neurčito (pracuje ve firmě již 15 let) a odvádí sociální a zdravotní pojištění. Nebyl ještě nikdy na neschopence. Hrubá mzda průměrně 30000. Chci se zeptat, zda-li bude pobírat od 7 týdne po porodu na současnou smlouvu PPM, kde je zaměstnán jako mechanik seřizovač. Kdyby mu stejný zaměstnavatel napsal druhou smlouvu na plný úvazek, ale třeba na údržbáře nebo skladníka. Nebo je třeba, aby sepsali jen DPČ nebo DPP na mechanika seřizovače, nevím která smlouva by byla nejlepší. Zaměstnavatel mu toto umožní. Jen aby to bylo legislativně správně. A chci se zeptat, když teda po porodu dostanu za 6 týdnů rodičovský příspěvek a pak přítel najede třeba na tu 22 týdenní PPM nebo kratší, tak já mám tuhle skutečnost nahlásit na pojišťovně nebo si zase platit pojištění jak v tom lednu 2016? Nevím co by bylo nejvýhodnější. Rodičák pak budu pobírat až po dobrání PPM u přítele. Tedy 6 týdnu po porodu a pak až dobere přítel PPM (třeba si to vybere na 20 týdnů), a asi do 3 let dítěte zase rodičák. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dívala jsem se na data, která jste napsala, a dle mého byste měla mít nárok na PPM ze skončeného zaměstnání /otěhotněla jste za trvání pracovního poměru/. Budete totiž v ochranné lhůtě 180dní ze skončeného zaměstnání.
Během posledních 2let jste odpracovala více než 270dní, poslední zaměstnání trvalo více než 180dní a tak i ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání je 180dní a skončí 27.2.2017. Jestliže je Váš termín porodu 2.4.2017, tak období 6-8 týdnů před porodem spadá do úseku od 5.2. do 19.2., což je v ochranné lhůtě!! PPM jste tak již dle mým propočtů mohla začít brát od 5.2.2017. Doporučuji tedy zajít s příslušným formulářem od gynekologa za svým posledním zaměstnavatelem, nechat si ho potvrdit a odeslat na OSSZ.
Pokud by někde došlo k chybě /špatně napsané datum, šlo od DPP a ne DPČ…/ a nárok na PPM by Vám nevznikl, tak za Vás i nadále bude stát platit zdravotní pojištění, pokud budete registrovaná na ÚP. Dnem porodu pak začnete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč.

Pro vznik nároku na PPM otce (manžela) je třeba splnit následující podmínky:
• obecné podmínky nároku na dávky nemocenského pojištění
• stejné podmínky pro nárok na PPM jako žena
PPM náleží muži (manželovi matky dítěte nebo otci dítěte), který pečuje o dítě a za předpokladu, že
• matce dítěte se neposkytuje PPM, protože ona sama nemůže nebo nesmí (podle lékařského posudku) o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění; nebo
• s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě.
Dohodu lze uzavřít nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte (po šestinedělí), nejpozději do dovršení 1 roku věku dítěte.
V písemné dohodě o péči o dítě musí být uveden den, od kterého bude otec (manžel) o dítě pečovat, a den porodu. Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte, a do období přede dnem ověření podpisu. Podpis matky musí být na listině úředně ověřen (popř. podpis ověří OSSZ). Nárok se uplatňuje na OSSZ na tiskopisu Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte, který je k dispozici na OSSZ nebo na http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/nemocenske-pojisteni.htm

V čerpání mateřské a rodičovské dovolené se rodiče vzájemně neomezují. Otec může čerpat rodičovskou dovolenou současně s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou matky. Rodiče se mohou v průběhu rodičovské dovolené podle potřeby střídat.

Právní úprava:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.