Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání - ošetřovné, důchodové pojištění

17.02.2017

Dobrý den,

15.brezna nastupuji den po třetích narozeninách meho syna zpět do zaměstnání. Pobíram rodičovský příspěvek a poslední dávka by mi měla být vyplacena v dubnu za měsíc březen. Jak je to, prosím, v případě, když syn v březnu až už budu pracovat onemocní? Mám nárok na proplacení ošetřovneho? Ma na ošetřovne narok muj partner? Nebo na dávku ošetřovneho nemám narok já ani můj partner v případě, že by zůstal s nemocným synem doma on? Přijde mi divné, že bych najednou mohla pobírat rodičovskou i eventuálně ošetřovne. A druhý dotaz- pokud by mi skončilo pobírání rodičovské k 28.2.2017 a já nastupuji zpět až 15.3.2017, jak je to s těmi 14-ti dny? Počítají se mi také do důchodu nebo ne? A musím někde za těch 14 dní platit sociální a zdravotní pojištění, aby se mi to kdyztak do důchodu počítalo? Děkuji za informace. S pozdravem,

Dobrý den,
při pobírání rodičovského příspěvku můžete být výdělečně činná, můžete tedy pobírat mzdu a náleží Vám i dávka, která mzdu nahrazuje, tj. ošetřovné.
Otci dítěte ošetřovné v době, kdy z důvodu péče o dítě pobíráte rodičovský příspěvek nenáleží, neboť dle § 39 odst. 3 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na rodičovský příspěvek
. Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Péče o dítě není vázána na pobírání rodičovského příspěvku a nesouvisí s placením pojistného na zdravotní pojištění; pojistné se neplatí.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.