Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava poměrů k dítěti

28.02.2017

Otec stojí v cestě zájmům dětí
Otec dětí naši rodinu opustil kvůli milence, soudem mám děti svěřené do péče, s tím, že si je otec má vyzvedávat jednou týdně v úterý v 18.1á.3é do středy a obtýden v pátek v 18.30 (do neděle) u nás doma.
Oba chlapci (věk 7 a 4 roky) jsou šikovní na sport a chtějí se věnovat gymnastice. Jediné tréninky v okolí však probíhají zrovna v úterý a pátek do 18.30. Chtěla jsem se s otcem dohodnout, zda si je může vyzvedávat ode mne v místě tréninku (asi 10 minut autem od domova) nebo si je vyzvedávat u mne o půl hodiny později. Nechce však ani na jednu variantu přistoupit – kluci jsou z toho nešťastní. Co mohu dělat, když se otec nechce dohodnout? Časy tréninků se mohou měnit třeba každý rok -přece není možné s takovými drobnostmi jako je lehký posun předávání dětí v místě či čase stále obtěžovat soud?
Nebo mohu/mám z důvodu, že otec nepodporuje zájmové činnosti dětí, požádat soud o omezení styku s otcem?
Jsem bezradná – způsob předávání dětí v 18.30 stanovený soudem s tímto postojem otce znamená znemožnění zájmových aktivit dětí 3x týdně – a aby děti chodily na kroužky podle času místo podle toho, co je baví, to přece nedává smysl… Otec se přitom osobně věnuje dětem velmi málo – v době styku s otcem tráví děti čas spíše s jeho matkou, např. z tří týdnů, kdy má mít děti otec o prázdninách, avizoval, že s nimi někam pojede pouze na týden apod.
Takovéto kolize jsou bohužel časté – nedávno manžel vyžadoval, aby k němu děti na noc šly, i když byl starší syn nemocný (měl horečku) a mladší syn k němu nechtěl jít sám. Musí nemocné dítě jít k otci? A malé dítě bez sourozence, když nechce, bojí se?
Když jsem se otci dětí snažila vysvětlit, že to není dobré, vyhrožoval mi sociálkou – děti pak k němu šly, ale synův zdravotní stav se zhoršil. – Kde je možné získat podrobnější informace o tom, jak se má postupovat v takovýchto situacích, tak, abych otce dětí mohla odkázat na nějaký „objektivní“ zdroj, když s ním není žádná domluva? Pro vysvětlení bych ráda dodala, že otec nikdy neprojevil zájem vzít si děti k sobě v jiném termínu, což bych mu ráda umožnila. U soudu však veškeré argumenty, že otcův zájem je „jen na oko“ byly marné – soudkyně to hodnotila „otec má o děti zájem a věnuje se jim….“
Prosím moc o radu, jak takovou situaci řešit

Dobrý den,
jestliže se otec takto chová, je velmi pravděpodobné, že mu nejde o zájem dětí, ale v současné době se snaží tím, že trvá na absolutně striktním dodržování nařízení soudu, pouze škodit. Rovnou se připravte na to, že děti časem mohou mít nějaká soustředění a závody a není způsob, jak donutit otce, aby jim o víkendech, kdy je má mít u sebe, takové aktivity umožnil, pokud sám nebude chtít. Je to poměrně častá situace, kdy otci je lhostejno, že děti mají závody, trvá si na "svém víkendu", na programu, který si vymyslel sám a na závody s dětmi nejede. Ne vždy si rodič plně uvědomuje, že jde o dítě.
Ve Vaší situaci je těžko něco poradit s jistotou nápravy. Buď můžete skutečně podat k soudu návrh na změnu poměrů k dítěti a argumentovat tím, že otec nevyjde vstříc ani v takto pochopitelné a vlastně zcela nepodstatné věci a že tedy je v zájmu dětí, aby byl styk stanoven jinak (později například). Je ale třeba takovou žalobu dobře promyslet, dobře zargumentovat a mít i potřebné důkazy, že se toto děje a že dohoda je nemožná. Napište otci email, kde se pokusíte celou situaci vysvětlit, navrhněte varianty řešení, například, že sám může děti vyzvedávat z tréningu nebo že může přijet o něco později a o něco později je vracet. Jeho odpověď pak samozřejmě schovejte.
Další variantou je to prostě neřešit, děti dávat na tréning a předávat je o čtvrt hodiny později. Evidujte si, zda je otec vrací přesně v čas určený rozsudkem, pokud nikoliv, může to být argumentem pro to, že on se také nechová přesně podle rozsudku. Otázkou je, jak na to bude reagovat a zda on bude podnikat nějaké odvetné akce.
Podle mého názoru nejjednodušší variantou je domluvit se s trenérem a z lekce prostě v ten den, kdy je to nutné, odcházet o něco dříve.
Samozřejmostí by ale měl být ještě další pokus o dohodu s otcem, například s poukázáním na to, že fakt, že se o děti stará babička nikoliv on nebývá považováno za řádný výkon styku a že tedy bude nutno u soudu toto přehodnotit, pokud budou vztahy mezi Vámi dále tak vyhrocené, že to bude ohrožovat zájmy dětí. Také prázdninový styk má probíhat s otcem a nikoliv u babičky, otec se jim má věnovat.
Co se týká otázky nemocného dítěte, má se obvykle za to, že i druhý rodič má být schopen se postarat o nemocné dítě a není to tedy důvodem, proč by se styk neměl uskutečnit. Pokud nejde o nemoc tak závažnou, že by nějaký delší transport jednoznačně mohl uškodit, neměla by být nemoc styku na překážku.
Co se týče možnosti domluvy s otcem, je dobré pokusit se i o nějakou odbornou pomoc, v poslední době je poměrně kladně hodnocena tzv. mediační služba, kdy školený odborník vede znesvářené strany k oboustranně akceptovatelnému řešení, ze kterého jako vítěz má vyjít samozřejmě dítě, protože vše má být směřováno k prospěchu dětí.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.