Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM

16.02.2017

Obracím se na vás s prosbou o radu v konkrétní situaci. Vstupních dat v mém případu je vice, a jiné než běžně uváděné příklady. Bohužel jasnou, pravdivou odpověď ve formě ANO/NE, což by mi úplně stačilo, jsem na úřadu nedostala.

1) Nejsem si jistá správností postupu ČSSZ při výpočtu peněžité pomoci v mateřství. Situace v mém případě je tato:

Od 1.7.2010 jsem nastoupila ihned po studiu do zaměstnaneckého poměru. Bez přerušení jsem pracovala, až došlo na organizační změny, takže jsme se v únoru 2015 dohodli na ukončení pracovního poměru, a běžela výpovědní lhůta do 30.4.2015. Protože jsem byla během výpovědi kvůli rušení pozic na překážkách, zároveň jsem již od 1.4.2015 nastoupila do nové společnosti. Jeden měsíc jsem tedy měla překryv pracovního poměru. Následně jsem otěhotněla, a 11.1.2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Požádala jsem o peněžitou pomoc v mateřství, a byla mi vyměřena pouze z posledního zaměstnání, byť v zákoně jsem se dočetla, že se vyměřuje zpravidla za posledních 12 měsíců, pokud splňuji podmínky pro vyměření za poslední 2 roky. Pracovní neschopnost jsem měla za celých 6 let pouze 1x a to v lednu 2015 na 10 kalendářních dní, jinak nikdy.

Na dotaz výpočtu mi bylo sděleno, že ČSSZ nepočítá průměry za rok, bere pouze posledního zaměstnavatele, byť by byl třeba jen měsíc. Data prý vidí v systému.

Můj první dotaz je, zda je toto pravdivé, či zda je pravdivé tvrzení, že je třeba dokládat data i z předchozího zaměstnání, které by za daný rok 2015 vstupovalo do výpočtu průměru, a pak by bylo započítáno.

2) A nyní situace pokračuje, a zde mám ještě větší otazník, protože je situace komplikovaná. V posledním zaměstnání od 1.4.2015 jsem měla na dobu učitou. Nejdříve na 6 měsíců do 30.9.2015, následně s dalším prodloužením opět o 6 měsíců do 31.3.2016. Takže během trvání mateřské dovolené mi pracovní poměr skončil. Nyní nemohu zjistit relevantní informace, jak je to s peněžitou pomocí v mateřství na druhé dítě. Pokud mi skončí první dvouletá rodičovská dovolená na jaře 2017, a na jejím konci se narodí druhé dítě, mám v mém případě nárok na PPM? Před nástupem na MD/RD jsem podmínky splňovala, a bez přerušení bych rovnou z jedné rodičovské dovolené nastoupila na druhou. Nyní jsem odhlášena z poslední společnosti kvůli uplynutí doby určité, a podle některých zdrojů nemám nárok na mateřskou dovolenou, ale rovnou na rodičovskou. Podle jiných zdrojů ano, protože před nástupem na MD/RD jsem podmínky splňovala, a bez přerušení bych pokračovala další.

3) Nyní se ozval poslední zaměstnavatel, že by mu pomohlo, abych na zkrácený úvazek opět ve stejné společnosti pracovala (zároveň ještě běží současná rodičovská dovolená), než bych nastoupila na druhou mateřskou/rodičovskou dovolenou. Tzn. že bych se opět stala zaměstnancem (nevím zda se řeší, kolik hodin úvazek má, zda plných 40 či zkrácený), a v zákonné lhůtě 6-8 týdnů před narozením dítěte bych odešla na MD/RD. Vstupoval by tento částečný příjem do výpočtu PPM, a ovlivňoval průměr, nebo by se nezapočítával? Resp. má vliv, že bych od dubna 2016 do března 2017 měla “mezeru” ve statusu zaměstnance (nevím jak vhodně nazvat), kdy jsem nebyla zaměstána, ale byla pouze na MD/RD?

Druhý dotaz je tedy, zda při skončení první rodičovské mám či nemám nárok žádat o PPM (za stávající situace dle bodu 2 kdy skončil PP), a zda případný nový částečný pracovní poměr dle bodu 3 má/nemá vliv na PPM.

Děkuji mnohokrát za odpověď.

S přáním příjemného dne

Dobrý den,
1/ano PPM se vypočítává pouze z posledního zaměstnání. Výdělky od předchozích zaměstnavatelů se neberou v potaz.
2/ správně píšete, že Váš pracovní poměr skončil. Bohužel tak nesplníte podmínky pro získání PPM, konkrétně podmínku: v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu
3/ pokud nastoupíte do zaměstnání, ze kterého bude odváděno nemocenské pojištění / tedy při uzavření DPP bude výdělek za měsíc vyšší než 10000Kč a u DPČ 2500Kč/, a toto zaměstnání bude trvat v době 6-8 týdnů před plánovaným porodem, pak Vám vznikne nárok na PPM.
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.