Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření do péče a výživné

12.02.2017

Dobrý den,
jsem v tísnivé situaci, kterou budu těžko popisovat v krátké zprávě. Odešla jsem s dětmi od manžela, který mne již několik let psychicky týral a pak i fyzicky napadl. Dceři je 7 a synovi necelé 3 roky. V současnosti jsem u sestry na Vysočině, kde mám i možnost bydlení. Manžel měl možnost děti vidět kdykoli, kdy projevil zájem. Manžel však bez předchozí dohody dceru odvezl zpět k sobě (Praha východ), od té doby (dva týdny) jsem ji viděla jen několik hodin v jeho přítomnosti, a i od toho okamžiku uplynulo již 10 dní. Syn je nemocný, tudíž dceru nemohu sama navštívit. Minulý týden jsem podala návrh na předběžné opatření, aby děti byly svěřeny do mé péče. Soud však tento návrh zamítl. Manžel mi chce povolit vidět dceru pouze v neděli na pár hodin v jeho přítomnosti. O syna moc velký zájem neprojevuje (stále ještě nosí pleny a má opožděný nástup řeči. Manžel navrhuje v podstatě střídavou péči s tím, že by on měl dceru přes týden a syna o víkendu a já naopak. Děti by se tak prakticky neznaly. Navíc dceru používá jako prostředek k tomu, abych se k němu vrátila. V současnosti asi nejvíc potřebuji pomoc s novým návrhem předběžného opatření o úpravě styku s dětmi. Také si budu muset najít bydlení u Prahy - což bude velmi náročné, protože jsem právě dočerpala příspěvek v rodičosvství. Samozřejmě si zažádám o dávky, ale to mohu, až budu mít někde s dětmi trvalé bydliště. Proto se obracím na vás s prosbou o radu a pomoc.
Předem děkuji za jakoukoli pomoc.

Dobrý večer,
uvádíte, že vás manžel psychicky i fyzicky týral. Jsou o tom záznamy? Ty by měly hrát ve váš prospěch při svěření dětí do výchovy. Vaše situace je složitá zrovna tak, jako váš dotaz. Nelze na něj jednoznačně odpovědět a takto v písemné formě může být má informace zavádějící.
Doporučuji, abyste navštívila advokáta nebo manželskou poradnu, občanskou poradnu nebo poradnu pro týrané ženy nebo poradnu Aperia a řešila situaci při osobní návštěvě. Poradce potřebuje v takovéto situaci jako je ta vaše klást klientovi otázky a hledat na ně společně s vámi odpovědi.
Takto na dálku neumím s předběžným opatřením poradit, navíc uvádíte, že návrh na předběžné opatření z minulého týdne vám byl zamítnut.
Proto by bylo možná lepší podat rovnou návrh na svěření dětí do péče a stanovení výživného na děti a k tomu vyhledejte odbornou pomoc tak, jak jsem již uvedla. Se vzorem je třeba pracovat, upravit podle skutečnosti.
Návrh na úpravu péče a výživy k nezletilému dítěti – VZOR
§ 908 a § 919 zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

Okresnímu soudu v Benešově

Matka: Marie Nováková, nar. 1.3.1979, bytem Benešov, Růžová 1
Otec: Jan Novák, nar. 6.4.1977, bytem Benešov, Růžová 1
Nezl. Jiří Novák, nar. 15.9. 2006, bytem Benešov, Růžová 1

Návrh matky na úpravu péče a výživy nezl. Jiřího Nováka, nar. 15. 9. 2006

I.

V r. 2004 jsem uzavřela manželství s Janem Novákem. Dne 15. 9. 2006 se nám narodil syn Jiří. Naše manželství dosud trvá, avšak nežijeme spolu. O výživném na syna nebylo dosud soudem rozhodováno.

Důkaz: oddací list rodičů
rodný list dítěte

II.

Přestali jsme společně hospodařit v září 2014, kdy mi manžel odmítl dát peníze na domácnost. Od té doby se manžel stravuje odděleně a zajišťuje si své potřeby. Já se starám o našeho syna a veškeré náklady s tím spojené hradím ze svého příjmu, který činí 9200 Kč měsíčně. Manžel mi předává pouze přídavek na dítě a platí pro syna obědy ve školní jídelně. Kromě příjmu ve výši 15 500 Kč od svého zaměstnavatele má příjem z pronájmu nebytových prostor v domku, jehož je manžel vlastníkem. Žádný z nás nemá jinou vyživovací povinnost.5.14.

Důkaz: výslech rodičů
zpráva o výdělku otce od družstva
dotaz na finanční úřad ohledně příjmu otce za poslední rok z pronájmu nemovitosti
zpráva o mém výdělku od Prior a. s., Benešov

III.

S manželem společně nežijeme a o úpravě péče a výživy syna jsme se nedohodli. Protože manželův příspěvek na zajištění výživy syna je zcela nedostatečný, navrhuji, aby soud vydal tento rozsudek:

Nezl. Jiří Novák, nar. 15. 9. 2006, se svěřuje do péče matky. Otec je povinen platit na výživu nezletilého částku 3000 Kč měsíčně, splatnou k rukám matky vždy do 10. dne v měsíci předem, počínaje dnem 1. 9. 2013.

V Benešově dne 6. ledna 2015
Marie Nováková

Jde o návrh na úpravu poměrů nezl. dítěte za trvání manželství jeho rodičů. Pro prvý zásah soudu je místně příslušným okresní (obvodní) soud, v jehož obvodu má nezletilý své bydliště. Řízení ve věcech péče o nezl. děti je osvobozeno od soudních poplatků [§ 11 odst. 1 písm. a) zákona o soudních poplatcích]. §908, §919 OZ Nežijí¬-li spolu rodiče nezletilého dítěte a nedohodnou-li se o vyživovací povinnosti k dítěti, nebo žijí-li spolu ale jeden z nich si vyživovací povinnost k dítěti neplní. Rodiče se mohou sami dohodnout o úpravě péče a výživy dítěte. Taková dohoda rodičů podléhá schválení soudu. Soud rozhoduje o svěření dítěte do péče a o výživném, jestliže k dohodě rodičů nedošlo; řízení může zahájit i bez návrhu.

Právní předpisy dle textu
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.