Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sekce a neetické chování zdravotníků

16.02.2017

Dobrý den. Žena měla plánovaný císařský řez. Měli jsme domluveno, že budu u operace a měli jsme to sepsáno písemně. Bylo to přislíbeno. Pak, když ženu vezli k operci, najednou sestra zavřela na sál a mě vyšoupla ven. Já tam stál, nemohl jsem nic a slyšel jsem pak už jen plakat syna, když byl na světě. Horko těžko jsem se dostával na dětskou jipku, kam dávají všechny děti po sekci do inkubátoru.Bohužel mi bylo zamítnuto si ho pochovat, i když byl naprosto v pořádku.Žádný bonding na otci. Vše striktně zamítnuto. Dožadoval jsem se toho u všech z personálu, volal jsem i řediteli nemocnice. Nakonec přišel za ženou po císaři primář, co si to dovolujeme dělat skandál. Já jsem odjel s neúspěchem domů. Žena půl dne po císaři vstala a šla na tu jipku za synem. Tam jí odmítli syna vyndat a dokrmovali ho cévkou. Na žádosti o pochování personál reagoval zamítavě. Přirom dítě naprosto v pořádku a žena odmítá všechny nabízené léky, aby mohla kojit a nebyla označena za neschopnou kvůli možnému oblbnutí léky na bolest. Vše zamítnuto. Můžeme to řešit stížností, ale odpověd jistě bude, že bylo vše podle postupů správně a chránilo se dítě, rodiče jsou všem jedno, psychická stránka také všem jedno, podpora kojení všem jedno. Nikdo nepochybil. Můj dotaz má tedy dvě stránky. 1. co dělat v té situaci, co jsem měl dělat, když personál odmítá dítě vyjmout z inkubátoru a nehne s ním nic--- co dělat. A co dělat, když mě sestra odmítne pustit na sál k operaci, když to bylo předem přislíbeno--- co v té konkrétní situaci dělat. Druhá otázka je, co dělat post, aby se tohle nedělo. Jsem z té situace znech

Dobrý den.
Jste rodiče a jako rodiče máte právo na to, být s vaším dítětem. Toto právo dítěte a rodičů na bezprostřední nepřetržitý kontakt je zakotveno v Listině základních práv a svobod a rodiče je možné oddělit od dítěte jen na základě rozhodnutí soudu. V praxi sice zdravotníci často říkají, že přítomnost rodičů "není možná" . Takový přístup může být v pouze v některých velmi řídkých případech odůvodněný a to z objektivních medicínských důvodů (např. v době epidemií či karantény), ale ve většině případů porodnice kontakt rodičů s dítětem umožnit musí a to nepřetržitý! I vaše žena měla právo mít vás u porodu. Obecně se toto právo osoby blízké být při porodu nebo i jiném ošetření odvozuje z práva na sebeurčení, soukromý život a osobní svobodu. Zdravotníci měli umožnit vám i vaší manželce kontakt s dítětem , to co předvedli je v podstatě jednak bránění ve výkonu rodičovské odpovědnosti a jednak zásah do osobnostních práv vás obou i vašeho syna. Porodnice nemůže oddělit bezdůvodně dítě od rodičů a účelově argumentovat zájmy tohoto dítěte. Dítě není majetkem porodnice, dítě patří k rodičům. Naopak, postupem zaměstnanců porodnice vám i dítěti pravděpodobně byla způsobena psychická újma, můžete se pokusit vymáhat po porodnici omluvu anebo i finanční náhradu nemateriální újmy .
Obě vaše výše uvedená práva lze podložit např. Listinou základních práv a svobod č. 2/1993 Sb., čl. 32 odst. 4) : „Péče o děti a jejich výchova je právem rodičů; děti mají právo na rodičovskou výchovu a péči. Práva rodičů mohou být omezena a nezletilé děti mohou být od rodičů odloučeny proti jejich vůli jen rozhodnutím soudu na základě zákona."
Tedy v porodnici se dopustili vážných pochybení- jednak bylo zasaženo do Vašich práv garantovaných LZPS a tím šlo i o zásah do práva vaší ženy i syna do práva na ochranu osobnosti dle § 81 a násl. OZ.
Můžete podat stížnost na postup lékařů k vedení nemocnice, vyzvat nemocnici k jednání o mimosoudním vyrovnání ve věci, chování primáře ohodnoťte navíc stížností na neetické chování k ČLK.
Pokud snahy o mimosoudní řešení selžou, lze podat příslušnou žalobu a dle např. § 2951 a § 2956 OZ požadovat náhradu škody i nemajetkové újmy, která jednáním lékařů a sester vám byla způsobena. Tedy žena může např. žádat náhradu za psychickou újmu způsobenou neetickým chováním lékařů při operaci i po ní a následnou separací dítěte atp.
Před podáním žaloby vše konzultujte ještě s advokátem. Manželka ať si vyžádá z porodnice kopii zdravotnické dokumentace své i syna.
Jen pro úplnost v popisované situaci ,kdy jste byl vystrčen ze sálu a silou a bariérami oddělen od ženy a posléze i syna, bylo možné jediné- volat policii- to by ale vaší ženě jen zkomplikovalo porod.
To co se Vám stalo, je jen další ukázka mocenského a neetického přístupu, který bohužel stále v některých zdravotnických zařízeních panuje.
Držím palce vám všem.
Právní předpisy:
Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.