Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vyživovací povinnost manželů

11.02.2017

Vyživovací povinnost manželů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak funguje vyživovací povinnost manželů. Jsem vdaná, ale s manželem žijeme odděleně (současně se i rozvádíme). S našimi malými dětmi bydlím v baráčku, který si manžel pořídil v době, kdy jsme nebyli manželé (žádné předmanželské smlouvy nemáme a nevím tedy, zda baráček patří pouze manželovi, nebo mám na něho nárok i já). Manžel bydlí jinde. Má i jinde trvalé bydliště. Nyní se chystám na operaci a budu několik týdnů (měsíců) na nemocenské a tím pádem nebudu finančně zabezpečena, abych vše finančně zvládala. Manžel mne na dosavadní domácnost nepřispívá. Ráda bych využila vyživovací povinnost vůči mne a našim dětem o které se starám. Manžel není proti, ale trvá na tom, že ji bude vykonávat tím stylem, že se k nám nastěhuje a bude se o nás starat a žít s námi. Tuto variantu ovšem nechci. Manžel mne psychicky týral a ponižoval. Zašlo to tak daleko, že jsem musela vyhledat odbornou pomoc. Mám od nich lékařský posudek, že mne manžel psychicky týral. Nyní ovšem nevím jak tuto situaci mám řešit:
1) Má právo se manžel nastěhovat do našeho? baráčku? Mohu se proti tomu nějak bránit?
2) V případě, že manžel bude trvat na stěhování do našeho baráčku a bude vyžadovat společnou domácnost - ač jsme v rozvodovém řízení, mohu si pronajmout byt a vyžadovat po manželovi, aby plnil vůči mne své vyživovací povinnosti? Mohu argumentovat lékařským posudkem, že je vyloučené, abychom měli s manželem společnou domácnost?
3) Vyživovací povinnosti na děti - jsme v rozvodovém řízení. Děti žijí se mnou - je to pouze ústní dohoda mezi mnou a manželem. Pokud budu požadovat vyživovací povinnost na děti tak bude manžel argumentovat tím, že si děti vezme do své péče a bude se o ně starat sám. Děti chci ovšem mít ve své péči já. Nedokáže se o ně postarat a k dětem se chová hrubě (nejedná se ovšem o týrání).
4) V případě mého dlouhodobého léčení mne může s dětmi pomáhat moje maminka, tatínek, sestra,... (vodit děti do školy, vařit jim, prát jim)
5) Bohužel rodina ani jiní příbuzní mne nemohou pomáhat finančně. Popřípadě nemám ani nikoho, ke komu bych se mohla přestěhovat a u koho bych mohla s dětmi zdarma bydlet.

Prosím o radu a o pomoc jak tuto situaci nejlépe vyřešit. Jsem už zoufalá a nedovedu si přestavit, že bych musela s manželem žít v jedné domácnosti. Mám strach, že by mne opět psychicky týral. Nedokážu si ani představit, že bych byla nucena děti dát manželovi, aby se o ně staral z důvodu, že se o ně nedokáži finančně postarat.

Děkuji,

Dobrý večer.
Podle občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.)platí obecně, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Vyživovací povinnost mezi manžely předchází vyživovací povinnosti dítěte i rodičů. Zákonným kritériem rozsahu vyživovací povinnosti mezi manžely je požadavek, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. Ze zákonného postulátu plyne předpoklad vzniku práva na výživné mezi manžely, a sice rozdílná životní úroveň obou manželů. Vymezení stejné hmotné a kulturní úrovně může působit potíže zejména tam, kde spolu manželé nesdílejí rodinnou domácnost (problémové bývají v praxi dále situace, kdy spolu manželé nežijí z důvodu vzájemných rozporů, což je váš případ)). Naplnit abstraktní kritérium zásadně stejné životní úrovně bude proto možné jen s přihlédnutím ke zcela konkrétním poměrům manželů. Na rozdíl od ostatních vyživovacích povinností (zvl. vyživovací povinnosti mezi rozvedenými manžely) nevyžadujeme zde stav odkázanosti jednoho z manželů na výživu od druhého; k aktivizaci vyživovací povinnosti povede i skutečnost, že oba manželé jsou sice schopni sami uspokojovat své hmotné a kulturní potřeby (individuálně), avšak v rozdílné míře zakládající disproporci v jejich životní úrovni.
Obávám se, že nebudete schopni se na vyživovací povinnosti vás a dětí s manželem dohodnout a v takovémto případě by na váš návrh musel rozhodnout soud.
Situace je navíc problematická v tom, že se domnívám, podle toho, co uvádíte, že dům, kde bydlíte vy a děti, je ve vlastnictví manžela. Trvalý pobyt s vlastnictvím nemá nic společného. Komu opravdu dům patří, kdo jej vlastní, zjistíte zde http://nahlizenidokn.cuzk.cz/.
V rámci vypořádání společného jmění manželů (dohoda před rozvodem nebo po rozvodu manželství) pak v případě, že jste se na rekonstrukci domu, jeho vylepšení nějakým způsobem podílela a máte jak toto dokázat, byste mohla požadovat popřípadě vyrovnání. Dále se musí při vypořádání přihlédnout k potřebám nezletilých dětí. Jinak počítejte s tím, že dům po rozvodu manželství budete muset opustit. Můžete však poukázat právě na nezletilé děti, které musí někde bydlet a dohodnout se s manželem o zajištění jiného bydlení.
K dotazům:
1/ pokud je dům manžela, tak má právo jej užívat a bydlet v něm,
2/ na podmínkách bydlení a na výživném se buďto musíte dohodnout nebo se musíte obrátit na soud, aby rozhodl,
3/ pokud nejste schopni se dohodnout na péči o děti a výživném, musíte se obrátit na soud. Tato žaloba a rozhodnutí o ní musí předcházet rozvodovému řízení,
4/ a 5/ v takovéto situaci by vám měla pomoci rodina.
Na závěr bych chtěla uvést, že vaše situace by vyžadovala osobní právní pomoc. Objednejte se u nás nebo, protože uvádíte, že jde o psychické týrání ze strany manžela, možná jste už byla v takovéto poradně pro týrané ženy a možná by vám tak poskytli nejen psychologickou, ale i právní pomoc, popřípadě pomoc s azylovým bydlením; kontakt http://rosa-os.cz/kontakt/poradna-pro-obeti/.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.