Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odmítnutí přijetí pediatrem

12.02.2017

Dobrý den, pediatr nás nepřijal po ambulantním porodu. Chtěla jsem písemné vyjádření, ale na mail nereagoval. Tak jsem poslala poštou dopis, ale též nereagovat a to jsou už dva měsíce. V telefonu oznámil, že neví, proč by měl odpovídat, že nikdo není jeho pacientem z nás z rodiny. Jenže já chci jeho písemné vyjádření, protože on mi přislíbil, že má místo a po porodu to zamítl,že po ambulantním porodu nebere, ale bohužel do telefonu a to nemáme nijak zdokumentované. Jak nyní postupovat a za jak dlouho a z jakého zákona on musí písemně odpovědět, nebo dát písemné vyrozumnění- odůvodnění, že nás a proč nepřijal.

Ještě poddotaz. Je povinen pediatr jezdit do domácího prostředí za novorozencem, pokud tomu nezamezuje vzdálenost? Co když toto odmítne a za jakých podmínek to odmítnou může? Díky.

Dobrý den,
lékař nemůže odmítnout převzít do péče pacienta ze spádového území a pak také v případě, kdy se jedná o neodkladnou péči. Každé odmítnutí převzetí pacienta do péče musí být lékařem pacientovi písemně potvrzeno . Listina základních práv a svobod v čl. 31 zaručuje každému právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon. Povinnost dětského lékaře převzít dítě ihned po narození do péče a jeho povinnost se souhlasem rodičů provést prohlídku doma a např.(se souhlasem rodičů) provést novorozenecký screening, je dostatečně v platných právních předpisech upravena. To vyplývá i z práva dítěte na zdraví, které je jasně zakotveno jak v Listině základních práv a svobod, tak i z pojetí osobnostních práv upravených v občanském zákoníku.
Právo na zdravotní péči mají i novorozenci mladší 72 hodin i ti novorozenci kteří se narodili doma , nelze tedy části těchto dětí zdravotní péči upírat ,či komplikovat přístup k ní , popř. omezovat jakkoli jejich právo na výběr poskytovatele zdravotní péče . Praktický lékař pro děti a dorost je tedy povinen ( s výjimkou zákonem stanovených důvodů pro odmítnutí pojištěnce ) přijmout dítě do své péče i tehdy je li dítě mladší 72 hodin . V případě, že lékař bez legitimního a zákonem podloženého důvodu odmítne přijetí dítěte jen z důvodu ambulantního porodu můžete na lékaře podat stížnost. Je např. možné podat stížnost k České lékařské komoře, stížnost ke krajskému úřadu, stížnost ke zdravotní pojišťovně, stížnost z důvodu diskriminace k veřejnému ochránce práv - z důvodu světonázoru a přesvědčení. Pokud rodiče plánují ambulantní porod a hledají pediatra,je vhodné se vybraného pediatra zeptat nejdřív a to písemně, zda má volnou kapacitu, zda registruje nové pacienty a zda přijímá nové pacienty z území, kde rodina bydlí. Po obdržení kladné odpovědi rodiče lékaři poděkují sdělí mu,že mají o registraci dítěte zájem,a dovysvětlí že jde o převzetí dítěte po porodu doma, či po ambulantním porodu.
V tom je právě Vaše vcelku bezvýchodná situace, lékař zvolil taktiku mrtvého brouka a těžko mu budete dokazovat, že k odmítnutí došlo. Pro něho jste nyní cizí pacient, o přijetí do péče nyní nežádáte, takže se ničeho nedopouští a je jasné, že sám na sebe dobrovolně neprozradí, že k něčemu takovému došlo. Není stanovena žádná zákonná lhůta, že by Vám musel lékař na toto odpovědět. Pokud byste nyní žádala o převzetí dítěte do péče, tak by vzhledem k věku pravděpodobně žádný problém nebyl.
Zejména např.v případě novorozenců je návštěvní služba v případě zdravotních problémů či jen nejasností povinnost lékaře, která existuje bez ohledu na „ochotu“ lékaře či rozvrh ordinačních hodin apod. Vyhláška mimo jiné stanoví, že se návštěvní služba provádí i v nočních hodinách, pokud je to třeba. Tato péče je lékařce obvykle plně hrazena pojišťovnou. Toto lze samozřejmě vztáhnout i na první návštěvu u novorozence doma.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017, využijte je ve svůj prospěch.
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.