Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dítě narozené ve Francii

12.02.2017

Dobry den,
pobyvam v zahranici a to konkretne ve Francii (od 1.8.2016)
30.6.2016 jsem ukoncila(pozastavila) OSVC (platila jsem radne zdravotni, socialni i nemocenske po dobu cca 5 let, pred tim jsem byla zamestnanec od 2007) a nastoupila jsem (v CR) na pracovni urad. Dale jsem si prevedla davky v nezamestnanosti v ramci EU do Francie od uz zminovaneho data 1.8.2016. Na CZ pracovnim urade jsem byla vedena do 30.11. (je to mozne jen 5 mesicu) pote jsem se musela odregistrovat a stat se samoplatce zdravotniho pojisteni, ktere jsem zaplatila jen na prosinec 2016, protoze jsem od ledna chtela byt pojistena ve FR (na VZP jsem ted vedena jako turista pobyvajici v EU). V techto dnech uz jsou to 4 mesice, kdy chodim na intenzivni kurzy Francouzstiny (35h/tydne), ktere mne zprostredkoval FR pracovni urad a jeste mesic me ceka. Zaverem dostanu overeni o urovni znalosti jazyka, coz mne muze dopomoct k uchyceni se na FR pracovnim trhu.Kurzy jsou bezne proplacene, ale mne z toho duvodu, ze jsem byla do konce listopadu registrovana na pracovnim urace v CR zadny narok nevznikl a od prosince nemuzu dostat penize, protoze ve FR nemam zdravotni pojisteni a jejich "numero securite social". O pojisteni se uz od prosince pokousime, ale stale vyvstavaji nove a nove potize. Jsem tedy bez jakychkoliv prijmu kuli tomu, ze nejsem pojistena, ale nechcou mne pojistit, protoze nemam zadne prijmy :) Intenzivne ale resime co se da delat a hledame jine cesty. No a do toho vseho jsem neplanovane otehotnela. Jsem asi v 10. tydnu. Doktora jsem jeste nenavstivila, protoze nemam pojisteni :), takze nemam zadny dokument,ktery zase musim dolozit na jeste jiny organ (CAF), ktery by mne mohl vyplatit davky jako materskou a porodne a kde se musim razegistrovat nejpozdeji ve 14. tydnu tehotenstvi, ale bez security numero to nepujde.Takze moje situace celkem hori :) Pritel je francouz a nejsme sezdani. Rada bych jeste pred porodem a po ukonceni kurzu coz bude na zacatku brezna, jeste nasla nejakou praci, ale nevim, jestli mne nekdo jako tehotnou zamestna.
Dotaz zni:
- Je mozne zazadat o nejakou financni pomoc CR? Muzu dostat materskou i kdyz uz nepobyvam v CR? (mam stale trvaly pobyt v CR)
- Co se tyka narodnosti ditete, tak jelikoz hodlame i nadale zit ve Francii, (porod ve Francii, otec Francouz) ale chceme aby dite melo i ceskou narodnost, tak budu muset v CR zazadat o rodny list? Nebo je to nejak automaticky, kdyz jsem Ceska? Co pro to musim udelat?
- Vim, ze od 6.mesice tehotenstvi az do 2. mesice po porodu, bych mela byt automaticky 100% kryta ohledne zdravotniho pojisteni tady, ale nevim jestli to plati i kdyz tady vubec pojistena nebudu...?
- Jeste je varianta, ze se necham znova v CR pojistit (nevim, jestli je to jednoduse mozne), doplatim leden, unor, budu v placeni dal pokracovat a potom na zaklade dokumentu S1 a E106 ktery predlozim mistni FR pojistovne, bych mohla byt neco jako pojistena v CR i ve FR plne, ale nevim jestli bych i tak dostala "security numero" ktere tak nutne potrebuju k tomu abych dostala penize za kurz a vubec tady mohla zit, protoze to cislo je tady posvatne. Jak jsem se zminovala, jsem bez prijmu a jeste si mesicne platim zivotni pojisteni a duchodove. Vsechny platby jako najem atd. jsou na pritelovi a ja si tyto svoje veci tahnu ze svych uspor, ktere se pomalu zmensuji a s ditetem na ceste a pocitem, ze ode mne davaji vsichni ruce pryc i po tom, kolik let jsem celkem tvrde pracovala (ale bohuzel jako OSVC) moje podpora v nezamestnanosti cinila 1. dva mesice 4.700,- cca, takze takovy vysmech, s temahle penezma bych neprezila ani v cesku. Nevim, jestli mne muzete v moji situaci nejak poradit, ale budu rada za cokoliv, abych se mohla neceho chytnout. Dekuju a s pozdravem!

Dobrý den,
abyste měla v ČR nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musela byste splnit dvě podmínky. Musela byste být účastna v posledních dvou letech před nástupem na dávku nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 dnů a zároveň byste musela na dávku nastoupit v době trvání nemocenského pojištění nebo v tzv. ochranné lhůtě, která je tak dlouhá, jak dlouho trvalo poslední nemocenské pojištění (pokud k jeho ukončení došlo v době trvání pojištění), nejdelší však 180 dnů. Tuto podmínku Vy bohužel nyní nesplňujete. Jaké jsou podmínky pro získání nějaké podobné dávky ve Francii, nebo nějaká kombinovaná metoda, jak by se registrací na úřadu práce ve Francii mohla tato podmínka nahradit, mi není nic známo. Poradkyně Aperia jsou právničkami českého práva a není v silách poradny zodpovídat dotazy z oblasti práva cizích právních systémů. V České republice evidence mezi uchazeči o zaměstnání nenahrazuje dobu účasti na nemocenském pojištění.
Podmínkou pro vystavení českého rodného listu je určení českého státního občanství dítěte. Od roku 1968 platí zásada, že dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z rodičů státním občanem České republiky.
V konkrétním případě je pro postup k určení českého státního občanství dítěte podstatné, zda se dítě narodilo v manželství či nikoliv. Pokud se dítě narodilo v manželství, je hlavním podkladem k určení státního občanství kromě rodného listu dítěte též oddací list jeho rodičů. V tomto případě není z hlediska dalšího postupu rozhodné, zda státní občanství ČR má matka či otec.
U dětí narozených mimo manželství je dalším důležitým kritériem skutečnost, zda matka dítěte má české státní občanství. V tomto případě je státní občanství dítěte jednoznačně určeno, pokud státní občanství ČR má matka. Pokud státní občanství ČR má jen otec, liší se od 1. ledna 2014 další postup při určení státního občanství dítěte dle toho, jaké občanství matka má.
Podrobné informace o postupu, včetně příslušných formulářů, naleznete na stránce http://www.mzv.cz/paris/cz/konzularni_informace/matrika/zapis_narozeni_zadost_o_rodny_list/zapis_narozeni_zadost_o_rodny_list_1.html.
Dále Vám doporučuji zvážit a pečlivě si ve Francii zjistit podmínky lékařské péče a porodu, abyste nemusela toto zaplatit. Podmínky vzájemného poskytování minimální nezbytné zdravotní péče mezi občany evropské unie totiž nepokrývá plánovaný porod cizince v zahraničí, muselo by se jednat o akutní nenadálý porod, kdybyste v zahraničí byla například na krátké dovolené. Pokud máte cestovní pojištění, je třeba prověřit konkrétní podmínky pojistky, protože je velmi pravděpodobné, že ani toto pojištění porod a běžnou lékařskou péči těhotné nehradí.
Je tedy také na zvážení, zda nezůstat pojištěná v ČR, platit si zdravotní pojištění a porodit v České republice. Je to ku zvážení také z důvodu zdejší špičkové péče o matky a novorozence, která patří k jedné z nejlepších na světě.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.