Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nástup do zaměstnání po RD, nadbytečnost

04.02.2017

Dobrý den, jsem na RD s druhým dítětem. Dítě dovrší 3 roky 25.2.2017. V zaměstnání jsem žádala o RD do 24.2.2017 (den před 3. narozeninami dítěte). Den nástupu je tedy 25.2.2017? Ten den je ovšem sobota. Kdy mám tedy nastoupit do práce (pozice: Vedoucí oddělení vztahů s klienty, Dům kultury)? Zaměstnavatel navíc provedl celkovou reorganizaci a moje pracovní místo bylo zrušeno. Čeká mě tedy výpověď pro nadbytečnost předpokládám. Čili by mi měla běžet výpovědní lhůta a pak odstupné. Během výpovědní lhůty nemusím chodit do práce, když moje místo neexistuje? Jaké datum by mělo být na výpovědi, když 25.2. je sobota? Kdy bych výpověď měla podepsat? Zaměstnavatel by chtěl, abych dala výpověď sama, ale to bych přišla o spoustu peněz, tak nechci udělat chybu v tom, že bych nepřišla ve správný den do práce a nebo bych podepsala výpověď se špatným datem, proto bych si to potřebovala ujasnit. Rodičovský příspěvek mám na 4 roky, čili dál budu krytá co se týče zdravotního a sociálního? Mám tedy někde hlásit ukončení pracovního poměru? Předem děkuji za odpověď, vážím si Vaší práce. Posílám finanční dar na účet. Hezký den,

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen Vám po skončení rodičovské dovolené přidělit práci podle pracovní smlouvy. tj. dle sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce.
Vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Možnosti řešení situace jsou následující:
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.

Nejlepší je domluvit si schůzku se zaměstnavatelem cca 2-3 měsíce před ukončením RD s tím, že se bude vracet a co Vám může nabídnout. Jestliže Vaše pracovní pozice byla zrušena, zaměstnavatel Vám může nabídnout jinou. Pokud s tím nebudete souhlasit, může Vám zaměstnavatel dát výpověď. Výpovědní lhůta by začala běžet od 1.3. a pracovní poměr by skončil posledního dubna. Po dobu výpovědní lhůty budete doma na překážkách práce /nechat si napsat od zaměstnavatele/ a budete dostávat plat 100%. Určitě se zaměstnavatel pokusí o ukončení pracovního poměru dohodou, aby ušetřil peníze za výpovědní lhůtu, ale dohoda je od slova dohodnout se a pokud nebudete souhlasit, nepodepisujte ji. V obou případech by Vám náleželo odstupné, jelikož Vaše pracovní pozice byla reorganizací zrušena.
Jestliže jste se dohodla se zaměstnavatelem na ukončení RD 24. 2., tak do práce jste povinna nastoupit následující pracovní den. Předpokládám, že Vaše pracovní doba byla standardní tedy od pondělí do pátku, nastoupíte tedy 27. 2. 2017.
Jelikož stále budete pobírat rodičovský příspěvek, stát za Vás i nadále bude platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění se platí pouze z výdělku, v tuto chvíli ho za Vás tedy nikdo neplatí, ale doba péče o dítě do věku 4let se počítá do důchodu. Na své zdravotní pojišťovně budete vedena stále, jako osoba pobírají RP.
Děkujeme za podporu Aperia.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.