Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Volba rodičovského příspěvku

28.01.2017

Dobrý den,
Děkuji Vám za odpověď,na který navazuje můj další dotaz. Zmínili jste se,že se plánuje schválit zákon,který by mohl pomoct matkám,které při prvním dítěti ještě pracovali,ale bohužel měli smlouvu na dobu určitou,což je můj případ. Kdyby se ten zákon schválil,tak bych si mohla zvolit délku rodičovského příspěvku do tří let věku dítěte? Nevíte,kdy se o tom má rozhodnout a jaká je šance,že zákon bude schválen? Přemýšlím,zda teď ma manžel doplácet to nemocenské pojištění,abychom si mohli zvolit délku příspěvku nebo zda se mám spolehnout na zákon,který se teprve ještě bude schvalovat. Co by jste uděli Vy? A ještě mám dotaz,nevíte,zda bychom případně mohli stihnout doplatit nemocenské pojištění ještě za leden,kdyby se dítě narodilo už v červenci,tak abychom si mohli jistě zvolit délku rodičovského příspěvku. Velmi Vám děkuji!

Dobrý den.
Jak jsem uvedla v předchozí odpovědi, dle aktuální právní úpravy platí, že pokud jste měla na základě pracovní smlouvy na dobu určitou nárok na peněžitou pomoc v mateřství v souvislosti s narozením prvního dítěte a rodičovské příspěvky na sebe budou navazovat pak můžete dle § 30 odst. 4 písm. b) zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění, zvolit rodičovský příspěvek až do výše 7.600,- Kč měsíčně.
Podle nově navrhované právní úpravy budou moci rodičovský příspěvek ve výši 7.600,- Kč zvolit všichni rodiče. Legislativní proces můžete sledovat na webových stránkách Parlamentu ČR – www.psp.cz (http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&T=854); jedná se o sněmovní tisk 854.
Zpětně doplatit pojistné na nemocenském pojištění a tím prodloužit účast na nemocenském pojištění nelze.

Dotaz:
Dobrý den, nyní do 31.7.2017 čerpám rodičovský příspěvek na 1.dítě,které v době skončení čerpání příspěvku bude mít 2 roky a 10 měsíců. V tuto chvíli jsem znovu těhotná a plánovaný pirod je na 1.8.2017. Protože jsem měla smlouvu na dobu určitou,tak vím,že nemám nárok na PPM ani volbu rodičovského příspěvku. Proto bychom to chtěli zkusit přes manžela. Ale nevíme,zda je vůbec šance. Manžel je osvč. Ale od května dokonce listopadu 2016 byl zaměstnanec,celkem 7 měsíců. Poté se stal opět osvč,ale neplatí si nemocenské pojištění. Chci se zeptat,když by od února 2017 minimálně až do porodu ,tedy do konce července nebo srpna 2017 si zaplatil nemocenské pojištění,mohl by získat PPM a případně mohl by si zvolit variantu čerpání příspěvku na 2,5 či 3 roky? V jaké výši by si musel platit nemocenské pojištění? Kdy si pak o PPM či rodičovský příspěvek může zažádat? Jak to pak funguje v praxi? Musí pak na pár dní nastoupit na rodičovskou dovolenou? Kdy pak může rodičovský příspěvek převést na mě? Převádí pak na mě i rodičovskou dovolenou nebo se musím přihlásit na úřad práce kvůli pokrytí zdravotního pojištění? Jak se vypočítává porodné?Velmi Vám děkuji za velmi cenné rady.
Odpověď:
Dobrý den.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Otci dítěte bude možné stanovit denní vyměřovací základ pro stanovení peněžité pomoci v mateřství pouze v případě, že ke dni narození dítěte splní podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech (do této doby se počítá i doba zaměstnání), přičemž byl alespoň 180 dnů v posledním roce před tímto dnem účasten nemocenského pojištění OSVČ.
Pokud se dítě narodí dříve, pak tuto podmínku nesplní.
Bližší informace k nemocenském pojištění naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení – www.cssz.cz; nebo je obdržíte na příslušné OSSZ.
Pokud Vám jde pouze o možnost volby rodičovského příspěvku, pak otec dítěte nemusí peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek čerpat. O rodičovský příspěvek požádáte Vy s tím, že uvedete a doložíte denní vyměřovací základ otce dítěte, podle kterého bude volba provedena. Bližší informace a formuláře žádosti naleznete na webových stránkách Ministerstva práce sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2 nebo obdržíte na příslušném pracovišti úřadu práce.
Pokud jste měla na základě pracovní smlouvy na dobu určitou nárok na peněžitou pomoc v mateřství v souvislosti s narozením prvního dítěte a rodičovské příspěvky na sebe budou navazovat pak můžete dle § 30 odst. 4 písm. b) zák. č. 117/1995 Sb. zvolit rodičovský příspěvek až do výše 7.600,- Kč měsíčně.
Pokud byste neměla nárok na volbu rodičovského příspěvku, rodičovský příspěvek lze samozřejmě dočerpat i poté, co nastoupíte do zaměstnání a dítě do školky, neboť rodič může být při pobírání dávky výdělečně činný a dítě starší dvou let může navštěvovat mateřskou školu či obdobné zařízení bez omezení.
V průběhu roku 2017 má dojít ke změně úpravy čerpání rodičovského příspěvku.
Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Životní minimum rodiny skládající se ze 2 dospělých a 2 dětí do 6 let činí 9.450,- Kč. Výše porodného činí při narození druhého dítěte 10 000 Kč.
Dle § 5 odst. 7 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění se za příjem osob, které vykonávají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, považuje nejméně částka odpovídající 50% průměrné měsíční mzdy za předchozí kalendářní rok. Tuto částku vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí sdělením ve Sbírce zákonů. Dle Sdělení 488/2016 Sb. činí průměrná měsíční mzda za rok 2016 částku 27 000 Kč.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.