Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Daňové zvýhodnění na vyživované dítě

03.02.2017

Dobrý den,

můžete mi, prosím, poradit jak postupovat v následující situaci? S manželem jsme se rozvedli v březnu 2016. Máme dvě děti, 13 a 9 let, ve střídavé péči. Děti mají trvalé bydliště u mě. S manželem jsme se v průběhu rozvodu dohodli, že slevu na dani budu na obě děti uplatňovat já. Zaměstnavatel manželovi vydal Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků, kde uvedl, že manžel od 04/2016 neuplatňuje na děti daňové zvýhodnění. Potvrzení jsem pak předala svému zaměstnavateli a vše proběhlo hladce. Od 02/2017 měním zaměstnání a svému budoucímu zaměstnavateli jsem předala opět manželovým zaměstnavatelm vydané Potvrzení, že daňové zvýhodnění od 01/2017 nebude uplatňovat, načež mi bylo řečeno, že mi můj zaměstnavatel uplatní slevu na dani pouze do 30.06., vzhledem ke střídavé péči a to i přesto, že mi manžel může doložit další Potvrzení o neuplatnění slevy od 01.07 do konce roku. Jde mi o to, zda zaměstnavatel může takto nerespektovat dohodu mezi rodiči a i přes doložená potvrzení slevu neuplatnit, když to jiný zaměstnavatel akceptoval. Můžete mi prosím poradit, zda se obrátit s radou na finanční úřad, případně jaké další dokumenty doložit? Manžel sice bojoval za střídavou péči, s dětmi má dobrý vztah a děti si k sobě dle dohody bere, ale na jejich aktivity ani pravidelné či nepravidelné platby nepřispívá a sleva na dani bylo to jediné co jsem si vybojovala. Paní na os. oddělení mi bylo doporučeno ať zažádám o svěření dětí do své péče.., no dobrá rada nad zlato.. Děkuji,

Dobrý den,
při uplatňování daňového zvýhodnění je nutno mít ujasněno, ve kterých měsících kterému z rodičů daňové zvýhodnění náleží. Přitom nezáleží na rozhodnutí soudu, ale na dohodě rodičů o příslušnosti dítěte ke společně hospodařící domácnosti. To popisuje pokyn GFŘ D-22 Generálního finančního ředitelství (k nahlédnutí např. zde - http://www.financnisprava.cz/cs/vyhledavani?q=pokyn+) V komentáři k § 38l odst. 3 zákona o daních z příjmů se píše, že v případě svěření dítěte do střídavé výchovy obou rodičů na základě rozhodnutí soudu je z hlediska uplatnění daňového zvýhodnění rozhodující, se kterým z rodičů nezletilé dítě žije ve společně hospodařící domácnosti. Nerozhoduje, jakým způsobem se oba výchovně způsobilí rodiče o péči o dítě v pravidelných časových intervalech střídají. Rozhodnutím soudu o svěření dítěte do střídavé výchovy obou rodičů není rozhodnuto o tom, se kterým z rodičů bude žít dítě trvale ve společně hospodařící domácnosti. Pro posouzení příslušnosti nezletilých dětí ke společně hospodařící domácnosti je důležitá dohoda rodičů, jinak by musel o této skutečnosti rozhodnout soud. Dítě přitom může být příslušníkem pouze jedné společně hospodařící domácnosti.
Daňové zvýhodnění na dítě svěřené do střídavé výchovy obou rodičů může uplatňovat každý z rodičů ve zdaňovacím období pouze po dobu, ve které je dítě příslušníkem jeho společně hospodařící domácnosti, tj. např. po několik kalendářních měsíců. Je ale možná i dohoda, kdy dítě bude žít nadále ve společně hospodařící domácnosti jen s jedním z rodičů, bez ohledu na rozhodnutí soudu o střídavé výchově obou rodičů. Potom bude daňové zvýhodnění uplatňovat po celé zdaňovací období jen jeden rodič a druhému z rodičů daňové zvýhodnění náležet nebude. Vždy musí existovat shoda, aby nedocházelo ke dvojímu uplatňování daňové úlevy. Pokud se rodiče nedohodnou, doporučuje Generální finanční ředitelství, aby si jej uplatnili až po uplynutí zdaňovacího období ve svých daňových přiznáních u správce daně.
Zaměstnanci tedy svůj nárok prokáží:
- podpisem Prohlášení k dani,
- dohodou či čestným prohlášením, že druhý z rodičů daňové zvýhodnění na dané dítě ve zdaňovacím období neuplatňuje, respektive uplatňuje jen po určitou dobu,
- pokud je druhý z rodičů zaměstnaný, také potvrzením jeho zaměstnavatele.
Domnívám se tedy, že zaměstnavatel nepostupuje správně. Pokud tedy nyní není daňové zvýhodnění při zdanění příjmu uplatňováno, mělo by být při nastávajícím vypořádání daně z příjmu přepočítáno a navráceno.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT
jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska
Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.