Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Volba výše rodičovského příspěvku

25.01.2017

Dobrý den, před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala jako OSVČ a platila jsem si nemocenské pojištění, abych měla nárok na mateřskou (i když byla nízká, něco málo přes 5000 Kč, dostávala jsem ji až do ledna 2017). U rodičovské jsem doufala, že si budu moct zvolit její délku (kvůli plánovanému dalšímu dítěti by se nám "vyplatila" co nejkratší). Jelikož mi ale na ÚP řekli, že délku rodičovského příspěvku si vybrat nemohu, chceme o rodičovskou požádat přes otce dítěte. Ten však byl zaměstnán jen do konce května 2016, od 1.6. dostával podporu v nezaměsnanosti. Dítě se narodilo 4.8.
Partnerovi bylo na ČSSZ oznámeno, že když donese potvrzení od bývalého zaměstnavatele - "Přílohu k žádosti o dávku" (měsíční plat cca 33 000) a také od ÚP (který za něj v době podpory platil sociální pojištění), že mu vypočítají denní vyměřovací základ, na jehož základě nám pak bude vyplácena rodičovská přes ÚP. Také mu bylo řečeno, že denní vyměřovací základ se mu bude počítat od července roku 2016 zpětně za 10 měsíců, že si tedy určitě budeme délku rodičovské moct zvolit, jelikož sociální pojištění při zaměstnání bylo poměrně vysoké.
Potřebné dokumenty tedy dodal na ČSSZ v Trojské ulici a přišlo mu vyjádření, že "Nárok na dávku nevznikl/nelze stanovit denní vyměřovací základ pro stanovení výše Peněžité pomoci v mateřství (podle ustanovení § 15 odst. 1 zákona č. 187/2006 SV., o nemocenském pojištění)". Tento paragraf mu však nebyl schopen nikdo na ČSSZ vysvětlit, ani ředitelka odboru nemocenského pojištění.
Ráda bych tedy věděla, jak to tedy je (očividně ani úřednice nejsou schopné se shodnout) a zda tedy máme právo na vydání "Potvrzení o denním vyměřovacím základu (otce dítěte) ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku" ze strany ČSSZ na základě doložených dokumentů (a následně na pobírání zvolené délky rodičovského příspěvku), případně co máme udělat pro to, abychom celý proces zdárně ukončili v náš prospěch. Mockrát děkuji za případnou radu!

Dobrý den.
Dle § 30 zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění, rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7600 Kč. Až do částky 7 600,- Kč měsíčně můžete tedy zvolit výši rodičovského příspěvku na základě Vašeho denního vyměřovacího základu.
Výši rodičovského příspěvku podle denního vyměřovacího základu otce dítěte by bylo možné zvolit, pokud by ke dni narození dítěte (4.8.2016) bylo možné stanovit otci denní vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství. Vzhledem ke skutečnosti, že otec dítěte však ke dni narození dítěte již nebyl v pracovním poměru a ochranná lhůta (§ 15 odst. 1 zák. č. 187/2006 Sb., v platném znění) již uplynula, není mu možné denní vyměřovací základ stanovit. Skutečnost, že pobíral podporu v nezaměstnanosti na tom nic nemění, neboť uchazeči o zaměstnání nejsou účastni nemocenského pojištění a nemají tudíž nárok na dávky nemocenského pojištění a nelze jim ani stanovit denní vyměřovací základ.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.