Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru po rodičovské dovolené

21.01.2017

Dobrý den, měla bych dotaz. Před 5,5 lety jsem pracovala na plný úvazek, poté se mi narodil první syn, na mateřské jsem byla 2roky a 4měsíce a poté jsem podepsala smlouvu na částečný úvazek (stále ve stejné práci i na pozici).Pracovala jsem půl roku a znovu jsem šla na mateřskou. Domluvili jsme si, že se vrátím, až dceři bude 2 a půl roku, takže od dubna 2017 mám nastoupit. V prosinci 2016 jsem šla za zaměstnavatelem domluvit si nástup a podmínky, ale bohužel jsem se dozvěděla, že se mnou už nepočítá a osobu, která mě zastupovala po dobu mateřské na mojí pozici, si nechají. Řekl mi, že mi dá 3 odstupné platy. Pracovala jsem u soukromé firmy jako nutriční terapeut a tato pozice je pouze jen jedna.Chci se zeptat:1. Jak dlouho mi má zaměstnavatel držet stejné místo? A pokud mě chce propustit z nadbytečnosti, kolik platů mám správně dostat? 2.odstupné platy se dávají najednou nebo po měsíci? A z té částky si mám sama zaplatit zdravotní a sociální odvod (takže je potřeba se přihlásit na Úřad práce?) a nebo to z odstupného za mě platí zaměstnavatel? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Po návratu z rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Rodičovskou dovolenou lze čerpat nejdéle do 3 let věku dítěte. Žádosti o rodičovskou dovolenou, popř. její prodloužení až do 3 let dítěte je zaměstnavatel povinen vyhovět.
V případě, že byla dána výpověď pro nadbytečnost, popř. pracovní poměr skončil dohodou z tohoto důvodu, vzniká nárok na odstupné. Výpověď z důvodu nadbytečnosti můžete obdržet teprve po skončení rodičovské dovolené. Pracovní poměr v takovém případě skončí uplynutím výpovědní doby, ta začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi a činí zpravidla 2 měsíce. Během výpovědní doby trvá Váš pracovní poměr a zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy. Odstupné činí v případě, že pracovní poměr trval alespoň 2 roky trojnásobek průměrného výdělku. Ze zákonného odstupného se odvody na pojistné na sociální zabezpečené a zdravotní pojištění neprovádějí. Odstupné se vyplácí jednorázově po skončení pracovního poměru, v nejbližším výplatním termínu.
Evidovat se u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání je Vaší právem nikoli povinností, je tedy pouze na Vás, zda a kdy tak učiníte.
Co se týče pojistného, pak stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění za příjemce rodičovského příspěvku a osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Dítě nesmí navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení v rozsahu převyšujícím 4 hodiny denně. Vznik povinnosti státu platit za Vás zdravotní pojištění jste povinna oznámit své pojišťovně v osmidenní lhůtě. Osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění; jedná se o náhradní dobu pojištění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.