Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: pojištění a dávky - cizí prvek

24.01.2017

Dobrý den,
od 1.1.2017 jsem se přestěhoval do Německa za prací. Mám zde pracovní smlouvu (taktéž od 1.1.2017), platím zdravotní pojištění a daně zde v Německu.
Manželka, která je nyní na mateřské dovolené (syn má 9 měsíců) se od 1.2.2017 bude stěhovat i se synem za mnou. (V ČR budeme mít všichni trvalé bydliště, ale působiště zde v Německu, včetně přihlášení na radnici). Manželka je učitelka na mateřské a smlouvu v ČR má do září 2018. Nyní pobírá v ČR rodičovskou, kterou má nastavenou na 10000,- měsíčně.
Nevíme si rady, jak nyní postupovat.
Manželka se odhlásí od české zdravotní pojišťovny a já si zařídím rodinné pojištění od 1.2.2017. (Mělo by se vztahovat na manželku i syna)
Jak máme postupovat v případě rodičovské? Nalezl jsem na různých diskuzích různé názory. Dle našeho uvážení by si v Německu měla manželka požádat o Elterngeld, které ale nedostane, protože v Německu nepracovala. Tudíž by po dobu běhu pracovní smlouvy v ČR měla dostávat od ČR rodičovskou, je to tak? Musíme do ČR nějak dokazovat, že zde nedostává žádné příspěvky? Existuje pro to nějaký formulář?
Má se manželka nějak hlásit k sociálnímu pojištění?
O Kindergeld požádáme na Familienkasse - je třeba z ČR nějaký formulář? Nebo to půjde vše vyřídit na základě rodného listu, oddacího listu a přihlášení celé rodiny na radnici zde v Německu?

Moc děkuji za odpověď.

Vážený pane,
z Vašeho dotazu vyplývá, že manželce stále trvá v ČR pracovní poměr. Z tohoto důvodu bude muset být stále pojištěna u zdravotní pojišťovny v ČR. Teprve po skončení pracovního poměru v ČR by mohla být navázána na Vaše zdravotní pojištění v zahraničí. Konkrétní informace Vám poskytne Vaše zdravotní pojišťovna.
V rámci EU se pro poskytování dávek uplatňují tzv. Pravidla přednosti.
Pravidla přednosti:
většinou za vyplácení dávek odpovídá ta země, kde nárok vaší rodiny vyplývá ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti.
Vyplývá-li váš nárok na dávky ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti v obou uvažovaných zemích, je za poskytování dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň také pracuje jeden z rodičů. V ostatních případech je odpovědná ta země, kde budou dávky nejvyšší.
Vyplývá-li váš nárok v obou zemích z vyplácení důchodu, je za vyplácení dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň jeden z rodičů pobírá důchod. V ostatních případech je to ta země, kde máte pojištění nejdéle, nebo kde máte nejdéle bydliště.
Pokud jsou dávky, které dostáváte z tzv. primární země, nižší než ty, které byste dostávali z tzv. země sekundární, kde na ně máte rovněž nárok, sekundární země vám bude platit doplatek, který odpovídá rozdílu mezi těmito dávkami. Tímto způsobem je zajištěno, že budete dostávat plnou výši dávek, na kterou máte nárok.
Pokud váš nárok vyplývá ze skutečnosti, že v obou zemích máte bydliště, odpovídá za dávky ta země, kde žijí vaše děti.
O rodinné dávky můžete zažádat v kterékoli zemi EU, kde vy nebo druhý rodič vašich dětí máte na dávky nárok. Příslušný úřad v zemi, ve které jste žádost podali, se obrátí na všechny země, které jsou ve věci vašeho případu příslušné.
Pokud o dávky zažádáte v jedné zemi ve stanovené lhůtě, bude se mít za to, že jste žádost podali včas v kterékoli jiné zemi EU, ve které máte na rodinné dávky nárok. Vyplácení dávek, na které máte nárok, vám nemůže být zamítnuto jen proto, že země, kde jste podali žádost nejdříve, poslala váš spis příslušnému orgánu v jiné zemi příliš pozdě.
Pokud rodina fakticky žije v Německu (není rozhodující trvalé bydliště, ale tzv. faktický střed zájmů, tj. místo, kde se rodina nejvíce zdržuje, je zdravotně pojištěna, děti navštěvují předškolní či školní zařízení apod.) a je zde i výdělečná činnost příslušným státem k výplatě dávek je Německo.
Prioritním státem výplaty rodinných dávek bude Německo z titulu Vaší výdělečné činnosti a faktického bydliště rodiny. Po dobu, kdy bude trvat pracovní poměr Vaší paní v ČR by ČR bylo sekundárním státem výplaty dávky, tz., že by doplácelo rozdíl mezi dávkami vyplácenými v obou státech.

Odkaz na druhy formulářů pro dávky sociálního zabezpečení v rámci EU najdete na webových stránkách viz odkaz. Formuláře nelze z této internetové stránky stáhnout. Poskytnou vám je ale na příslušném úřadu sociálního zabezpečení.
http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/index_cs.htm

Vyplněný formulář se všemi potřebnými dodatky můžete zasílat rovnou příslušné Familienkasse, nebo žádost podat na nejbližší pobočce německých úřadů práce (Agentur für Arbeit), která ji přepošle za vás.

Na internetu lze nalézt formulář dvojjazyčné žádosti. Pokud budete žádat přímo v Německu, doporučuji se na konkrétní informace ptát přímo tam.
Součástí žádosti je i formulář Potvrzení rodinného stavu, který nahrazuje formulář E401 - Potvrzení o složení rodiny (rodinného stavu). Tento formulář potvrzuje Generální ředitelství ÚP ČR v Praze, Dobrovského 1278/25, 170 00 Praha 7. Po vyplnění zašlete na uvedenou adresu, potvrzený vám bude odeslán zpět.
Vyplníte žádost o Kindergeld, tu potvrdí německý zaměstnavatel a vše předáte k vyřízení v Německu. Také potřebujete rodné listy dětí a oddací list.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.