Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Bydlení osamělé matky

20.01.2017

Dobrý den.
Mám 4 měsíčního syna, o kterého se starám sama. Otec nefiguruje. Po porodu jsem zpět u rodičů, kde mám trvale bydliště. Tím pádem i můj syn. Jenže nyní nastala situace, kdy mi matka oznámila, abych se vystěhovala. Diky tomu, že mám vedeno trvale bydliště u rodičů, nemám nárok na žádnou sociální pomoc,ani na příspěvek na dítě ani na příspěvek na bydlení. Bohužel není možné najít bydlení,kde by mi vystačilo 7000 což je výměra rodičovskeho příspěvku na který teď přecházím z mateřské. Navíc si nikde v pronájmu nepřejí,aby se tam nájemník napsal jako trvale bydliště. Někde jsem četla, že bych si musela odhlásit trvale bydliště u rodičů,ale tam je zase podmínkou nejspíš, že to musí podepsat právě i rodiče? Což po mém vystěhování,kdy se mnou matka odmítá mluvit není moc možné. Dělá vše proto,aby mi to znesnadnila. Je možné nějak dostat šanci na nějaky příspěvek?
V azylových domech mají prý přednost "horší případy" a na ubytovnu mi odmítají dítě přijmout. A je to teda i psychicky dost náročné, představa že mám své miminko vzít do takových míst, protože nájmy jsou příliš vysoké.

Dobrý den.

Dříve než vysvětlím, jak je to s trvalým pobytem, přece jen musím uvést, protože jsme poradna pro rodiny s dětmi a zájmy dětí jsou nám nade vše, že dítě má právo na oba rodiče, na matku i otce. Nevím, co vás vedlo k tomu, že jméno otce není uvedeno v rodném listě dítěte, ale vidíte sama, že samotná na zajištění potřeb dítěte nestačíte. Otec by měl přinejmenším na dítě platit výživné. Kdyby se s vámi něco přihodilo, byl by tu pro dítě otec, atd. Zkuste tuto otázku znovu zvážit. Zrovna tak zvažte, zda by nebylo dobré se ještě s rodiči dohodnout, zda by vám nepomohli, vy ji m pomohla s domácností, úklidem, dle možností finančně přispěla. Neuvádíte, proč jste se rozešli nebo proč vaše matka nechce, abyste u ní bydlela.

Trvalý pobyt upravuje zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, ve znění pozdějších předpisů. Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v základním registru obyvatel, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. V případech stanovených uvedeným zákonem může být místem trvalého pobytu sídlo ohlašovny.
V případě změny místa trvalého pobytu je možné se přihlásit v novém místě pobytu, kdy vás úřad přihlásí do nového místa a zároveň odhlásí z původního místa trvalého pobytu.

Uvádíte, že máte místo trvalého pobytu u rodičů, půjdete-li se z tohoto místa trvalého pobytu odhlásit, bude se vás úřad ptát, kam vás mají přihlásit. S odhlášením nedávají rodiče souhlas, ale spíše je tu ta překážka, kterou jsem uvedla, ze strany úřadu. Někde prostě musíte mít místo trvalého pobytu, vy i vaše dítě.

Také může nastat varianta, že vás rodiče sami budou chtít odhlásit, pak byste byla vyzvána, abyste se k tomuto vyjádřila a opět se bude zkoumat, kde máte nové místo trvalého pobytu. Tady by pak, pokud by byl údaj o místu trvalého pobytu zrušen z moci úřední (rodiče by uvedli pádné argumenty, proč vám chtějí trvalý pobyt zrušit), bylo vaše nové místo trvalého pobytu ohlašovna úřadu.

Ano, máte pravdu v tom, že pronajímatelé moc nechtějí dávat souhlas k tomu, aby nájemce měl místo trvalého pobytu na adrese jejich bytu. Někdy, ale slyší na to, že bez místa trvalého pobytu v nájemním bytě, nevyplatí úřad příspěvek na bydlení. U příspěvku na bydlení jsou posuzovány příjmy všech členů rodiny, kteří jsou na dané adrese hlášeny k trvalému pobytu.

Pokud by byl trvalý pobyt u rodičů zrušen, vy si našla nájem s trvalým pobytem, žádala byste příspěvek na bydlení; kdyby byl nájem bez trvalého pobytu, mohla byste požádat o dávky hmotné nouze. Podrobnosti viz www.mpsv.cz.

Ještě k přídavku na dítě:
• Pro účely této dávky jste za rodinu považována vy a dítě; vaše životní minimum rodiny je 3 140 + 1 740 = 4 880 Kč; 2,4násobek činí 11 712 Kč.
• Přídavek na dítě je základní, dlouhodobou dávkou, poskytovanou rodinám s dětmi, která jim pomáhá krýt náklady, spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí
• Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek.
• Přídavek je vyplácen ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte.

Věk nezaopatřeného dítěte v rodině Výše přídavku na dítě v Kč měsíčně
do 6 let 500
od 6 do 15 let 610
od 15 do 26 let 700

K bydlení. Na ubytovnu s dítětem skutečně nelze. Azylové bydlení je na přechodnou dobu. Zkuste kamarády, zkuste roznést, vyvěsit inzerát, že hledáte malý byt, nájem do 3000 Kč. Třeba vám někdo bydlení nabídne.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.