Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnání a podnikání rodičů

25.01.2017

Dobrý den,bohužel se nemohu dovolat zaměstnavateli, který nereaguje ani na e-mailový kontakt. Prosím tedy o pomoc připravit se na situace:3.narozeniny dítěte 23.1.2017, nástup do práce 24.1.2017- původní pracovní pozice před odchodem na rodičovskou od roku 2015 neexistuje- manažerský post zrušen, oddělení pod jiným útvarem. Mám pracovní smlouvu s výkonem práce v obci Zxx. Zaměstnavatel má další výrobní závod v obci Dxxx. Pokud by mi nabídl pozici tam, mohu odmítnout, aniž bych tím ohrozila výplatu odstupného?Dále mě napadá situace, kdy zaměstnavatel nabídne pozici na (odpovídající) úrovni vedení společnosti (např.projektový manažer je takto v org.struktuře firmy zařazen) nebo na (neodpovídající) pozici nižšího managementu (s nadřízeným jiným než gen.ředitel, např. ředitel výroby, který je ale organizačně na úrovni mé bývalé pozice čili je to pro mě "o patro níž"). Musím přijmout, protože pokud ne budu muset já dát výpověď? Trochu komplikace je, že vzhledem k tomu, že manažerské smlouvy byly uzavírány na rok, moje již tím, že jsem odešla na mateřskou/rodičovskou, není platná-ale mám spoustu dokladů potvrzujících, co jsem před odchodem na mateřskou/rodičovskou ve firmě dělala. Pokud bychom se opravdu nedohodli a výpověď jsem podala já, mám po uplynutí výpovědní doby nárok na podporu v nezaměstnanosti podle výše odpovídající poslednímu zaměstnání? Jakou práci by mi pak měl zaměstnavatel přidělovat v době výpovědní doby?
A aby toho ještě nebylo málo dítě onemocnělo. Pokud tedy 24.1.2017 nastoupím na ošetřování nemocného, bude se tohle celé zřejmě odehrávat až potom?Je zde pak nějaká jiná okolnost, která by ulehčila/znesnadnila přihlášení na úřad práce (např.že při dohodě o ukončení PP z org.důvodů bych nemusela odpracovat aspoň 1 den, protože jsem vlastně díky ošetřování již k zaměstnavateli nastoupila)?
Je mi líto té obšírnosti, ale opravdu netuším, co čekat.. Mockrát Vám děkuji

Dobrý den,
obávám se, že Vás odpovědí ne zcela uspokojím. Bez podrobné znalosti Vaší pracovní smlouvy, Vaší manažerské smlouvy, případně dalších dokumentů, které se týkají pracovního poměru, nelze nic konkrétního k pokračování Vaší práce uvést. Obecně je možno uvést, že zaměstnavatel musí po skončení rodičovské dovolené dodržovat aktuálně platnou pracovní smlouvu. Musí Vás tedy zaměstnávat v souladu s oboustranně podepsanými smluvními podmínkami, zejména uvedeným druhem práce a v místě výkonu práce ze smlouvy. Nicméně, co je nyní podmínkami Vašeho pracovního poměru, to těžko posoudit. Vše jiné, než co odpovídá podmínkám pracovního poměru, můžete samozřejmě odmítnout, změna podmínek pracovního poměru musí být v každém případě dobrovolná. Pokud zaměstnavatel není schopen plnit svou stranu smluvního vztahu, jde o překážku na jeho straně. Pokud jsou k tomu dány podmínky zákoníku práce pro rozvázání pracovního poměru, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost.
Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti je rozhodující, co bylo Vaší poslední činností. Nemá cenu řešit, jestli je ošetřování člena rodiny bráno, jako jiná odpracovaná činnost, nyní má smysl se zabývat tím, že zaměstnavatel musí postupovat dle zákona a že tedy je na místě stát si za svým a nechat ho jednat. Nyní, předpokládám, jste doma s dítětem, to je fakt, se kterým zaměstnavatel nemůže nic udělat, je to událost, se kterou zákoník práce počítá a zaměstnanci umožňuje a víc se bude řešit, až se skutečně vrátíte do práce.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.