Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z rodičovské dovolené

14.01.2017

Dobrý den,
2.5.2017 se mám vrátit do práce po ukončení tříleté rodičovské dovolené.
Jelikož od 1.4.2017 platí novela Zákoníku práce, chtěla bych se zeptat pár dotazů:
1. Znamená to, že mi můj zaměstnavatel teď musí nabídnout moji původní židli? A pokuď na té židli již někdo jiný sedí, musí ho propustit?
2. Může mi zaměstnavatel v tomto případě dát výpověď z nadbytečnosti, nebo jenom z organizačních důvodů?
3. Pokuď bych zaměstnavatele požádala o navazující neplacené volno do 4 let věku dítěte a zaměstnavatel by souhlasil, musel by mi pak stále vrátit mou původní židli, nebo mi pak může dát výpověď?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den.

Poslední novelou zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, je zákon č. 460/2016 Sb. a je účinná od 1. 3. 2017. Bohužel však tato novela se ustanovení § 47 zákoníku práce (ZP) vůbec nedotkla. Zřejmě jste četla návrh na novelizaci tohoto ustanovení, avšak zatím tento návrh nebyl schválen, proto je třeba vycházet z dosud platné právní úpravy § 47 ZP.

Uvedený § 47 ZP řeší situaci tak že, nastoupí-li zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

Pozor však, rozhodující je pracovní smlouva, to, jak máte široce či velmi úzce (konkrétně) uveden druh práce v pracovní smlouvě. Například, když máte uvedeno v pracovní smlouvě „asistentka generálního ředitele“, vracíte se po mateřské dovolené i po rodičovské dovolené na stejné pracovní místo. Je-li v pracovní smlouvě uvedeno „asistentka“ a až do nástupu na mateřskou dovolenou jste vykonávala práci asistentky generálního ředitele, vracíte se po mateřské dovolené (28 týdnech) na stejné pracovní místo, avšak po skončení rodičovské dovolené (lze čerpat až do 3 let věku dítěte)vás zaměstnavatel může zařadit na pozici asistentky i jiného vedoucího zaměstnance než generálního ředitele.

V případech jiných překážek v práci (např. rodičovská dovolená čerpaná až do 3 let věku dítěte, čerpání neplaceného volna do 4 let věku dítěte), je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance (zaměstnankyni) na práci odpovídající pracovní smlouvě (což samozřejmě nevylučuje zařazení na jejich původní práci a pracoviště) bez ohledu na provozní důvody. Opět platí to, jak je vysvětleno výše, druh práce v pracovní smlouvě.

V praxi se velmi často lze setkat s případem, kdy se žena vrací z rodičovské dovolené, má v pracovní smlouvě uveden velmi konkrétně druh práce, má tedy nárok i po rodičovské dovolené na „tutéž židli“, ale její místo je obsazeno jinou zaměstnankyní, která má stejnou smlouvu a pracovní poměr na dobu neurčitou. V tomto případě na totéž místo mají nárok obě zaměstnankyně. Je pak otázkou dohody, jak se situace vyřeší, musí se pak postupovat případ od případu, nelze takto v mé odpovědi jen zobecňovat.

K výpovědi uvádím následující.
Výpověď daná zaměstnavatelem zaměstnanci z organizačních důvodů je pojem, který v sobě zahrnuje všechny tyto možnosti uvedené v § 52 písm. a) až c) ZP:
„a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,“

Všechny tyto důvody ve zkratce „organizační důvody“ jsou spojené s odstupným. Zaměstnanci při takovéto výpovědi náleží odstupné v souladu se zákoníkem práce nebo podle kolektivní či jiné smlouvy nebo vnitřního předpisu zaměstnavatele.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.