Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Kratší pracovní doba; podpora v nezaměstnanosti; ošetřovné

12.01.2017

Dobrý den,
V únoru mi bude končit RD od dubna bych se měla vrátit do práce, po přečtení Vašeho článku ohledně zkráceného úvazku o něm uvažuji, ovšem potřebovala bych o něj zažádat již ted.Je povinnen mi zamestnavatel vyhovět?
Dále pak vím že pobočka na které jsem dělala bude od dubna zrušena a budou v Praze pouze jedna a jinak je to přestěhováno do jiných měst vzdálených. Nevím zda tedy zkusit ten zkrácený úvazek (což jsem se již ptala) a byla mi řečeno že počítají se mnou ale pouze na řádně směny.Nevím zda dát tedy výpověd, ale pro mě by bylo jednodušší kdyby mi oni dali výpoved a já měla aspoň větší podporu v nezaměstnanosti než když podám výpoved já. Bohužel to již musím řešit jinak od března už nebudu mít žádnou podporu.
Dále pak mám dotaz žiju s partnerem v jedné domácnosti a když si na mě chtěl vzít paragraf (že jsem se nemohla starat o dítě z důvodu nemoci) tak mu v jeho práci řekli že nejsme manželé aže paragraf neuznají.Dle zákoníku jsem se dočetla že to není podmínka ale musí žít ve společné domácnosti.Jka to tedy je?I sestřička u dr mi potvrdila že by pak partneři kteří nejsou svoji byli diskriminovaný

mockrát děkuji

Dobrý den.
Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody nejsou v zákoníku práce specifikovány. Jedná se o důvody technické či organizační povahy. Z judikatury vyplývá, že pro posouzení vážnosti provozních důvodů je nutno objektivně zjistit v každém konkrétním případě jednak rozsah, organizaci, funkční náplň i rozvrh práce, které má příslušná zaměstnankyně, jednak provozní poměry zaměstnavatele, tj. charakter jeho činnosti, možnost zajistit zastupování pracovníkem, vykonávajícím v podniku stejnou funkci, finanční možnosti i vztah a návaznost práce zaměstnanců v jednotlivých útvarech podniku apod. Rozhodující je zejména vyhodnocení, jak významný by představovala zásah do provozu zaměstnavatele skutečnost, že by zaměstnankyni byla povolena požadovaná kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava pracovní doby, ve srovnání se stavem, kdy by pracovala po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele, lze dovodit, že vyhovění žádosti brání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.
Rušení či přemístění zaměstnavatele (pokud místo výkonu práce nebude odpovídat pracovní smlouvě) je dle § 52 písm. a) a b) zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) výpovědním důvodem ze strany zaměstnavatele. Pokud Vám dá zaměstnavatel výpověď z některého z uvedených důvodů, máte nárok na odstupné.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2017 tedy první dva měsíce ve výši 4.050 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 240 Kč a poslední měsíc 2 970 Kč měsíčně.) Pokud bude evidence u úřadu práce navazovat na rodičovskou dovolenou, tj. nenastoupíte vůbec zpět do zaměstnání, pak Vám bude náležet podpora v nezaměstnanosti v této výši, bez ohledu na to, kdo výpověď podal.
Ošetřovné je upraveno v § 39 a násl. zák.č . 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění. Dle § 39 odst. 1 bod 3 cit. předpisu má nárok na ošetřovné zaměstnance, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z toho důvodu, že fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, apod., a proto nemůže o dítě pečovat. Podmínkou nároku na ošetřovné je, že tato osoba žije se zaměstnancem v e společné domácnosti, to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Uzavření manželství tedy není pro nárok na ošetřovné vyžadováno.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.