Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zdravotní a sociální pojištění

18.01.2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak mám postupovat.
(Jsem svobodná maminka, syn necelé 3 roky)

1. Obdržela jsem Rozhodnutí od ÚP o ukončení vyplácení rodičovského příspěvku ke konci r. 2016.

2. Toto rozhodnutí jsem poskytla ZP (dzrav.pojišťovně), kde jsme to řešili onámením pojištěnce a celodenní péčí o dítě do 7 let, tedy zdravotní poj. za mně a syna bude odvádět stát.

3. Jak je to ovšem se sociálním pojištěním, kdy syn nedosáhl věku 3.let, nevzali ho do školky, byl mi soudem svěřen do péče a od otce nedostáváme žádné výživné/alimenty.

4. Příležitostně si vydělám nějakou adinistraticní či pekladatelskou činností, ale toto je na ústní dohodě, pokud jsem byla na RD, tak jsem to neřešila, ale nyní je situace jiná. "zaměstnavatele" oficiálně nemám, ani tady není žádná písemná smlouva či dohoda, vše je na ústní dohodě a práce je to spíše nárazová a vedená z domova.

5. Syna mi do školky nevzali, protože nesplňuje věk 3let a v místní školce není místo. Proto jsem se ani nezaregistrovala na ÚP do evidence uchazečů o zaměstnání, protože nemám nikoho, kdo by mi pohlídal syna když budu pracovat. Jsem na péči o něho sama a nevím, zda mám žádat na ÚP o nějakou podporu ve formě příspěvků v hmotné nouzi?
Mám zažádáno o příspěvek na bydlení a přídavky na dítě, ale to nám naše náklady nepokryje, proto hledám řešení.

6. Pokud bych měla smlouvu či písemnou dohodu a druhá strana by nechtěla odvádět za mně zdravotní a sociální, pak si musím toto hradit z vydělaných peněz sama?

7. Jak je to potom s daněmi? Já netuším, zda bych si neměla udělat ŽL, ale tam jsou odvody nejspíše ještě vyšší a ani nevím, zda bych si na sebe vydělala?

Vím, že je to hodně dotazů najednou, jen jsem chtěla nastínit svoji oučasnou situaci a trochu se zorientovat v tom co mám dělat a jak postupovat. Na úřadech mi řekli mnoho informací, ale po pravdě jsem některým moc neporozuměla a pokaždé mluvím s někým jiným a dostanu i rozdílné odpovědi. Také nemohu jezdit po úřadech, které mám daleko a brát s sebou malého, který při tom neposedí, proto stále někam telefonuji a snažím se najt odpovědi a pomoc. Děkuji Vám předem za jakoukoliv radu a pomoc v mojí situace, velmi si toho vážím.

Eva

Dobrý den,
sama jste již správně vyřešila otázku týkající se povinného zdravotního pojištění. Protože splňujete podmínky pro pojištění od státu z důvodu osobní celodenní péče o dítě do 7 let věku. To bylo jediné, co by Vám mohlo způsobit problém, kdybyste toto neměla dořešené. Sociální pojištění je odváděno ze mzdy, takže, kde není žádný příjem, nemůže být odváděno sociální pojištění. Sociální pojištění si může dobrovolně platit OSVČ, ale běžná fyzická osoba bez zaměstnání si jej sama platit nemůže. Není to ale ani povinnost si jej platit. Navíc se péče o dítě do 4 let věku považuje za náhradní dobu pojištění pro důchodové nároky.
Abyste se mohla stát uchazečem o zaměstnání a případně dostávat podporu v nezaměstnanosti, musela byste splnit podmínku, že jste schopna a ochotna pracovat, a to s dítětem, které není ve školce, je poměrně obtížně splnitelné. Při osobní péči o malé dítě ale můžete, za určitých podmínek, i legálně vydělávat. Můžete pro své zaměstnavatele pracovat na dohodu o provedení práce, pokud výdělek za měsíc nepřesáhne 10 tisíc Kč a celková práce pro jednoho zaměstnavatele za rok nepřekročí 300 hodin. Z tohoto příjmu není odváděno ani sociální ani zdravotní pojištění a není to tedy v rozporu s tím, že budete státním pojištěncem zdravotního pojištění.
Nárok na případné sociální dávky a na případné dávky hmotné nouze nelze takto na dálku posoudit, vždy závisí na tom, jak vyjde příjem společně posuzovaných osob a na dalších okolnostech.
Daně se musí odvádět z příjmu ze zaměstnání vždy a to ve výši 15 %. Podle toho, jak to budete mít se zaměstnavatelem dohodnuto, budete danit buď srážkovou daní a nebo zálohovou daní u toho zaměstnavatele, u kterého budete mít podepsáno daňové prohlášení. Je to výhodnější v tom, že si můžete při závěrečném daňovém přiznání odečíst daňový odpočet na poplatníka a zálohy na daň Vám pak budou vráceny.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.