Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Určení otcovství

18.01.2017

Dobrý den, chci se prosím zeptat mám takoví problém, měl jsem přítelkyni a rozešly jsme se před rokem a půl, tedhy byla těhotná a říkala že je to moje, tak jsme se rozhodly oba že to dáme pryč tak jsem to neřešil byl jsem v klidu s tím pocitem že tak učinila, a nedávno jsem bívalý přítelkyni psal jak se má a že mě mrzí ta situace co nastala tehdy a ona mi odepsala že jí to mrtzet nemusí že o dítě je postaráno tím pádem mi lhala že dítě nedala pryč papír o potratu roztrhla a dítě dnes má 7 měsíců já to tom celou dobu nevěděl že má dítě, jasně mi psala že je to moje a pak najednou že moje není že mě tehdy podvedla a že dítě moje není, tak jsem si říkal pro jistotu půjdeme na test který jsem schopen zaplatit aby se tedy prokázalo čí to dítě je a bývala přítelkyně mi napsala že teď nemůže že má soud důvodem proč má soud neuvedla tím pádem nevím můžu si jen myslet že to že k soudu dává jiného může že chce udat že je otec na víc ten muž je cizinec, tak že samozřejmě z něj může dostat alimenty což vše chápu, ale já jí psal že proč nemůžeme hned na testy a ona že má tedy soud že mi by jí to mohlo nějak ovlivnit což nechápu když jasně psala že dítě není mé, tak když to tedy řešit nebudu a nechám to být může např ona se mi ozvat za 2-3 roky a může mě dát rovnou k soudu ať se jdu podrobit testu otcovství jelikož bude už dávno vědět že dítě není mé a jen si tak může počkat a mě v tom nechat opět že si budu myslet a budu v klidu žít s pocitem že dítě není moje a přitom může být a když mě dá tedy po delším časem k soudu abych šel na test otcovství a ten se prokáže že je tak potom bych musel spětně zaplatit alimenty, upřímě nevím jak postupovat co bych měl dělat zda bych se měl podrobit testu teď a nebo jaké jsou právní kroky co udělat co neudělat, jelikož já když to nechám být tak za delší čas může být opět jiná pravda na jevo a to já nemůžu vědět bývalé přítelkyni už nevěřím absolutně nic po tom všem tak že jsem se obrátil právě na vás zda mi může v tomto prosím poradit co bych měl dělat a co ne.

Dobrý den,
ještě jednou Vám doporučuji se s bývalo partnerkou sejít a probrat všechny možné scénáře. Musí vědět jednu skutečnost. Pokud byste se rozhodl věc definitivně rozřešit sám, můžete podat žalobu na určení otcovství k místně příslušnému soudu. V takovém soudním řízení s vysokou pravděpodobností bude nařízen znalecký posudek testováním DNA. Pak bude definitivně jasno, zda otcem jste či nikoliv. Pokud podala matka dítěte podobnou žalobu a uvedla jiného muže, s vysokou pravděpodobností také dojde k testování DNA, takže "hodit" otcovství na někoho, kdo biologickým otcem není. Je třeba vědět, že test DNA přes soud je několikrát dražší (cca 15 - 20 tisíc Kč) než testování DNA za soukromým účelem. Soud úhradu takového testu dá zpravidla zaplatit ve spor neúspěšné straně. Pokud tedy podáte žalobu na určení otcovství proti matce, DNA test potvrdí, že jste otcem, soud tedy vlastně prohraje matka, bude úplata nařízena pravděpodobně jí. Pokud test potvrdí, že biologickým otcem nejste, pak budete ve sporu neúspěšný Vy. Stojí tedy za to všechny tyto varianty probrat s matkou dítěte, aby byl zvolen ten nejsprávnější postup.
Pokud by se kdykoliv prokázalo (lhůty nikdy nevyprší), že jste otcem uvedeného dítěte, nelze se tohoto faktu zříci. Výživné Vám může být vyměřeno doplatit vždy tři roky zpětně ke dni podání návrhu k soudu. Nic na tom nezmění fakt, že Vám matka celou tu dobu tvrdila, že otcem dítěte nejste, nicméně to může ovlivnit rozhodování konkrétního soudce a bude to samozřejmě hovořit ve Váš prospěch, kdy se bude řešit, že jste neplatil výživné a o dítě se nezajímal. nelze se zajímat a živit dítě, o kterém nevíte.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.