Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozluka manželů, odchod z domácnosti s dítětem

18.01.2017

Dobrý den,

já jsem již dotaz nedávno posílala, radili jste se domluvit s manželem a nestěhovat se tajně. Jenže s manželem není možné se domluvit. Taky, že když jsme manželé nejsou moje a jeho peníze, jenže není v ničích silách manžela donutit, aby více přispíval na domácnost, vím že to v zákoně je, ale to bych to schytala, kdybych na něj podala žalobu, to ostatně chci udělat, jak se odstěhuji. (Budu se bát, budu mít u sebe pořád mobil a na něm asi před chystané číslo 158.) Snahy domlouvat se vypadají takto, přišla jsem o místo našla jsme si jiné s výrazně nižší výplatou, přesto jsem měla pořád o 3tis. větší plat než manžel. Začala jsme s sním domlouvat, že musí teď na domácnost dávat více, se zlou jsem se potázala, já jsem musela platit 15,5tis a manžel 7,5tis. Dost peněz vzala hypotéka, takže byl problém s jídlem, takže často na svačinu rohlíky s marmeládou je to levné na sýr není. Hledala jsme si lépe placené místo a nešlo mi to, tak jsem po manželovi chtěla, ať on si hledá nové místo, on má přeci menší výplatu, příšerně mě seřval, myslela jsem, že rozbije pokojové dveře, jak jimi mlátil, když se trochu uklidnil, řval na mě, ať se to víckrát neopakuje, že po něm budu chtít, aby si našel nové místo.
Později, když bylo překlenovací období hypotéky a já nic zlého netuše, jsem za manželem přišla, že to s jídlem bude lepší, protože jsou menší úroky, že budeme mít o 2tis. více, tak byla mela, že on chce hypotéku zkrátit o 5let, argumentovala jsem, že to zvedne splátky o 2tis. a to si nemůžeme dovolit, vždyť bych si musela najít nové místo. Řevem mě donutil hypotéku zkrátit a samozřejmě mi na ni nic nedával. Pořád doma bývala mela kvůli tomu, že málo dávám na domácnost, že on mi dává 5tis. a já do domácnosti nedávám skoro nic, dávala jsem 500,- argumentovala jsem, že nemohu, že když zaplatím hypotéku a inkaso tak mi zbude 1,5tis a 1tis asi projedu a zase mela, že mám větší plat než on, že on vybral 7tis. a já jen 1,5tis., že mám taky dávat do domácnosti tolik jako on, ten argument, že mi z účtu odchází 15tis jej nezajímal.
Později jsem přišla, že lhal, že měl plat o trochu větší než já. Přiznám se dost lidí mě tenkrát přemlouvalo ať se nerozvádím a já lituji, že jsem je poslechla.
Nebo vrátili nám 9tis. za elektřinu, když jsme byla po mateřské a manžel trval na tom, že je musím dát dítěti na stav. spoření, obvinil mě, že jsem ty peníze chtěla stopit pro sebe, argumentovala jsem, že ty peníze, nám vystačí, skoro na 2 měsíce na domácnost, že mi za chvíli skončí podpora od pracáku, měla jsme smůlu, musela jsem peníze odevzdat. Když jsem přišla k nějakým penězům, tak jsme to před manželem tajila a byla jsem ráda, že mám na domácnost, třeba peníze za rekvalifikaci jsem zatajila, nebo nevěděl, že jsem po mateřské dělala daňové přiznání, protože jsem od firmy dostala 5měsíční odstupné a tedy mi vraceli daně, že jsme snížila na několik měsíců platby za elektřinu a takto jsem získala peníze na domácnost atd.. Proč bych se s ním měla na něčem domlouvat, když se sním nedá domluvit.
Máme klasické, společné jmění manželů nijak to není rozděleno.
Chci se od něj odstěhovat, vím, že to mám na úřadě nahlásit, kde dítě bude. Chci se odstěhovat blíž práce školku jsem sehnala, ale v papírech je podpis, zákonných zástupců, z manžela samozřejmě podpis nedostanu, co s tím? Ještě se zeptám ve školce. Dále by mě zajímalo, co s hypotékou, až se odstěhuji, já nemám na to, abych si platila byt a hypotéku za dům kde bude bydlet manžel, podotýkám, že má manžel výrazně vyšší výplatu než já. (Našla jsme výpisy z banky.) Nějakou dobu mě s hypotékou pomohou příbuzní, ale to nejde na pořád. Ale z to co jste psali by mi měl pomoci soud. Taky by mě zajímalo, jestli mám nějaký nárok na ochranu, jak se odstěhuji? Já mám z něj opravdu strach, vždyť nejvíc vražd bývá mezi manželi, to je taky důvod, proč se sním odmítám domlouvat, mám strach, aby mi v afetku nic neudělal, kromě toho je to zbytečné se sním domlouvat. Když se odstěhuji, tak myslím, že nehrozí, že by mi ve vzteku něco udělal, to přeci jen trochu vychladne, než se uvidíme, ale strach mít budu.
Manžel se k naší dceři chová pěkně, ta jej vždy vítá. Ale někdy přemýšlím nad tím, aby jí něco neudělal, aby se mi pomstil. Dcera dává trochu přednost mě, třeba se jej bojí zeptat na to jestli by jí koupil ptáčka, on ji kvůli tomu jejímu přání párkrát seřval, takže ona s tím chodí za mnou.
Dřív mi byl v jedné poradně nabízený azyloví dům, dost jsem o tom přemýšlela, ale maminka mi říkala počkej, najdeš si práci a budeš se moci odstěhovat, kdybych šla na azyl doma bych musela nechat všechen nábytek a vybavení. Na to fakt jsme rychle práci našla, ale celkem to trvalo 2 roky co jsme jí hledala, abych o ni nepřišla nemám odvahu zažádat o zkrácený úvazek, jedině po zkušební době.

Dobrý den,
v takovém případě asi nezbyde nic jiného (pokud dohoda je zcela vyloučena), abyste razantní krok (pokud jste rozhodnuta) udělala. Po odstěhování můžete okamžitě podat návrh na svěření dítěte do své péče (není vůbec rozhodující, zda jste manželé či zda je podána žaloba na rozvod manželství). Je třeba se ale připravit na to, že manžel bude u soudu argumentovat tím, že jste bez jeho souhlasu dítě přestěhovala. Vy budete samozřejmě uvádět všechny Vámi uvedené skutečnosti včetně toho, že manžel neplní řádně svou vyživovací povinnost k Vám ani k dceři a že zapírá své příjmy. Fakt, že jste kvůli finanční situaci musela přijmout práci ve vzdáleném městě a kvůli tomu jste se přestěhovala, by mohl hovořit ve Váš prospěch a odůvodnit, že jste opustila rodinnou domácnost. Je ale třeba počítat s tím, že každé případné soudní řízení je jiné a rozhodování soudce je vždy individuální. Doporučuji si uschovat výpis z banky s uvedeným příjmem manžela, abyste mohla při stanovení výše výživného na dceru (a případně na sebe) doložit jeho příjem.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.