Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: vymazání otce z rodného listu

11.01.2017

Dobry den,
potřebovala bych poradit, jak změnit otce v rodném listě. Biologický otec dcery (6let) s námi žil všehovšudy dohromady rok, v mezicase byl skoro 4 roky zavreny, kdyz jsem ho vzala zpet, ze budeme rodina, tak se nechal zivit apod. Tak jsem ho poslala pryc, abych se byla schopna postarat o malou. Naposledy ji videl v lete, od te doby se neozval (na druhou stranu je to dobre, protoze s jakym chovanim a recma se od nej mala vratila bylo strasne). Neozval se ani na prvni skolni den, na dulezite vysetreni v motole, svatek, vanoce a ani narozeniny. Zajem nejevi, vyzivne neplati. Mala si na nej ani nevzpomene. V lete se budeme brat se soucasnym pritelem, kteremu mala rika tati a maji spolu skvely vztah. A pritel by si rad malou osvojil a nechal se zapsat do rodneho listu. Jen nevime , jak na to. Biologicky otec s tim z principu souhlasit nebude, je proste takovej. A dalsi vec, znam jen jeho adresu trvaleho bydliste kde nebydli a telefonni cislo co jsem na nej mela nefunguje. Muzete mi poradit, prosim, jak postupovat, aby se nam podarilo zmenit otce v rodnem liste, kdyz je to v zajmu ditete? Dekuji za radu.

Vážená paní,

vymazání otce z rodného listu se zřejmě nedomůžete, ale můžete soud požádat o zbavení rodičovských práv. Soud na Vaši žádost může otce rodičovských práv zbavit. Neznamená to, že ho zbaví povinnosti platit výživné, které můžete stále vymáhat.
Z bavení rodičovské zodpovědnosti znamená, že rodič nemůže svoji rodičovskou zodpovědnost vykonávat vůbec. Jde o nejzávažnější zásah do rodičovských práv. Předpokladem pro zbavení této zodpovědnosti je, že ze strany rodiče dochází k hrubému porušování nebo zneužívání práv a povinností, tvořících obsah rodičovské zodpovědnosti. Takovým zneužíváním se zpravidla rozumí ohrožování tělesného a duševního vývoje dítěte, vybízení k trestné činnosti a nemorálnímu způsobu života, ubližování na zdraví, týrání nebo pohlavní zneužívání dítěte apod. Dále k závažným zanedbáním rodičovské zodpovědnosti patří např. trvalé zanechání dítěte ve výchovném zařízení a zároveň projevený nezájem o toto dítě, soustavné neplnění zákonné vyživovací povinnosti, nemorální způsob života rodiče apod. Podmínkou pro zbavení rodičovské zodpovědnosti je, že dotyčný neplní své povinnosti, i když by je plnit mohl, proto nedostatky v péči o dítě je nutné hodnotit vždy se zřetelem ke konkrétní situaci.
Neexistují-li důvody pro zbavení rodičovské zodpovědnosti, může být tato soudem pouze omezena a to např. v situaci, kdy rodič neplní svoji povinnost pouze v určité oblasti. Potom musí být v rozhodnutí soudu přesně specifikováno, v které oblasti dochází k omezení rodičovské zodpovědnosti. V praxi se nejčastěji setkáváme s omezením při správě majetku nezletilého dítěte.
V případě, že je jeden rodič zbaven své rodičovské zodpovědnosti, vykonává tuto zodpovědnost druhý rodič. Jsou-li zbaveni zodpovědnosti oba rodiče, dochází k ustanovení poručníka dítěte soudem. Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti, zbavením rodičovské zodpovědnost, nezaniká.
Pro rozsudek, kterým soud vysloví, že je rodič zbaven své rodičovské zodpovědnosti je rozhodující stav v době jeho vyhlášení. Rodiče nelze zbavit jeho rodičovské zodpovědnosti na základě okolností, které již pominuly a zároveň došlo k podstatné změně jeho postoje k výchově dítěte.

Pokud trváte na osvojení bez souhlasu biologického otce, obraťte se na soud. Není třeba souhlasu rodiče, který zjevně nemá o dítě zájem. Rodič zjevně nemá o dítě zájem, neprojevuje-li soustavně o dítě opravdový zájem, a tím trvale zaviněně porušuje své povinnosti rodiče. Dosáhlo-li osvojované dítě alespoň dvanácti let, je třeba vždy jeho osobního souhlasu, ledaže je mimo jakoukoli pochybnost, že by byl postup požadující osobní souhlas osvojovaného dítěte v zásadním rozporu se zájmy dítěte, nebo že dítě není schopno posoudit důsledky souhlasu. Nedosáhlo-li dítě věku alespoň dvanácti let, dá jeho jménem souhlas s osvojením jeho opatrovník; opatrovníkem soud jmenuje zpravidla orgán sociálně-právní ochrany dětí. Dříve než dá opatrovník souhlas, zjistí všechny rozhodné skutečnosti, které ho povedou k závěru, že osvojení bude v souladu se zájmy dítěte. Je-li to možné, soud vyslechne i osvojované dítě a vezme na jeho vyjádření zřetel s ohledem na stupeň jeho duševního vývoje. Osvojované dítě může svůj souhlas s osvojením odvolat až do rozhodnutí o osvojení.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.