Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna pracovní smlouvy

19.01.2017

Dobrý den,

jsem momentálně v situaci, se kterou si nevím rady. Jsem na RD na 3 roky do 5. 9. 2018, mám smlouvu na dobu neurčito u soukromé firmy v Ostravě. Zaměstnavatel mě kontaktoval, abych přijela podepsat výpověď zaměstnance podle § 51a ZP a následně novou smlouvu s dodatkem: "Pracovní poměr uzavřený touto pracovní smlouvou navazuje na předchozí pracovní poměr ukončený Odpracovaná doba v předchozím pracovním poměru se započítává pro účely potvrzení vystavovaných zaměstnavatelem, dovolené (§ 216 zákoníku práce), odstupného (§ 67 zákoníku práce), příspěvku na penzijní příspěvku na stravování. "

Tým, ve kterém jsem pracovala, se k 31.1. 2017 přesouvá pod zahraniční firmu Y (která zde nemá sídlo) a moje současná firma tvrdí, že pokud nepodepíšu novou smlouvu tak automaticky přejdu pod tuto firmu Y, což vyplývá z jejich mezinárodní smlouvou s firmou X, pro kterou provádějí outsourcing. Moje smlouva je sjednána podle § 39 odst. 4 ZP na základě servisní smlouvy uzavřené mezi zaměstnavatelem a skupinou X. Novou smlouvu nechci podepsat, protože bych ráda navázala druhým dítětem a bojím se, že tak přijdu o peněžitou pomoc v mateřství, jelikož dle znění zákona vznikne nárok za trvání téhož zaměstnání ("Budete-li přitom na tuto další PPM nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, je zaručeno, že tato další PPM nebude nižší než Vaše předchozí PPM. Dle § 19 odst. 3 ZNP se totiž za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství (§ 19 odst. 3 ZNP).").

Chtěla bych zůstat u stávající firmy, ale nechci přijít o PPM. Mám nějakou možnost se bránit podepsání výpovědi, případně je tento postup vůbec zákonný? Může mě zaměstnavatel automaticky převést pod jinou firmu? Také by mě zajímalo proč to musím řešit teď a ne až po uplynutí RD, myslela jsem, že jsem v ochranné lhůtě.

S pozdravem Ing. Kateřina Dědičová

Dobrý den,
bez konkrétní znalosti Vaší pracovní smlouvy, znění výpovědi a znění nové pracovní smlouvy a bez znalosti smlouvy mezi dvěma obchodními společnosti mohu podat pouze obecní informace. Není mi známo, zda společnost Y dle smlouvy přejímá práva a povinnosti k zaměstnancům společnosti X a tudíž automaticky touto smlouvou zaměstnanci přecházejí pod společnost Y, pokud nebude smluvně stanoveno něco jiného. Pak také těžko posoudit, zda jsou výpovědi z důvodu, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, legální. Každopádně je v zákoníku práce uvedeno, že zákaz výpovědi matce na rodičovské dovolené neplatí v případě zrušení zaměstnavatele (nebo jeho části), takže takovou výpověď nyní dostat můžete. Fakt, že ji máte přijít "podepsat" nic nemění na tom, že výpověď je jednostranný úkon zaměstnavatele, zaměstnavatel jen chce, abyste podepsala převzetí. Výpověď musí být zaměstnanci doručena, jinak je neplatná. Důležité pro Vás je, co bude v nové pracovní smlouvě napsáno. Vámi uvedené ustanovení týkající se peněžité pomoci v mateřství se týká situace, kdy byste pro stejného zaměstnavatele pracovala na zkrácený úvazek a dosahovala tak nižšího výdělku. Pak je stanoveno, že do čtyř let věku prvního dítěte by se Vám PPM neponížila, protože by byl brán předchozí vyšší příjem. Nároku na PPM se to ale netýká, Nárok máte, pokud jste nemocensky pojištěna, to se skončením jednoho pracovního poměru a započetím druhého nemění. Pro Vás je důležité, co budete mít v pracovní smlouvě uvedeno. Nicméně se domnívám, že postup zaměstnavatele správný není. Vy jste na rodičovské dovolené a není tedy podstatné, že k novému zaměstnavateli přechází tým, ve kterém jste pracovala. Vy máte uzavřenu pracovní smlouvu se zaměstnavatelem X a již nemáte nárok na své původní místo, máte jen nárok na to, aby Vás zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené zaměstnával v souladu s pracovní smlouvou. Pokud tedy zaměstnavatel X zcela nezaniká (a to zřejmě nikoliv, když s Vámi chce uzavřít novou pracovní smlouvu), jsem toho názoru, že Vám nemá dávat výpověď dle písm. a), má počkat, až skončí rodičovská dovolená a pak se může zabývat tím, zda Vás může nebo nemůže zaměstnávat dle pracovní smlouvy.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.