Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená v návaznosti na mateřskou dovolenou

06.01.2017

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc ve věci čerpání dovolené u svého zaměstnavatele v případě, že jsem v současnosti na mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila z rodičovské dovolené k 1. 8. 2016 a ukončuji ji 13. 2. 2017.
Má personalistka mi spočítala nárok na dovolenou za rok 2016 pouze 19 dnů (z celkového počtu 25 dnů) a oznámila mi, že nemám nárok na dovolenou za období mezi 1. 1. - 13. 2. 2017 a poskytla mi informaci, že řádnou dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou čerpat ze zákona nelze.
Má sestra, která je ale ve stejné situaci u jiného zaměstnavatele má nárok na celou dovolenou za rok 2016 a poměrnou část dovolené za rok 2017.
Obracím se tedy na Vás s prosbou o pomoc, kde bych mohla dohledat potřebné údaje a ověřit, které tvrzení je správné.

Předem děkuji za odpověď

Dobrý den.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v § 211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dle § 214 zákoníku práce dovolená za odpracované dny, a to v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§ 223 zákoníku práce).
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle § 217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Vzhledem k tomu, že mateřská dovolená se považuje za výkon práce, v roce 2016 jste odpracovala více než 60 dnů a vznikl Vám tak nárok na dovolenou za kalendářní rok. Čerpáním rodičovské dovolené jste však zameškala více než 100 pracovních dnů, a proto se Vám dovolená bude krátit dle pravidel uvedených výše. Počítám-li správně, činí nárok na dovolenou za rok 2016 - 19 dnů, jak uvedla Vaše personalistka.
V roce 2017 se jako odpracované dny počítají dny čerpání mateřské dovolené a dovolené za rok 2016, součet těchto dnů je nižší než 60, a proto Vám nevznikne nárok na dovolenou za kalendářní rok, ale pouze za odpracované dny (viz výše).
Dle některých názorů se do odpracované doby započítá i předpokládaná doba čerpání řádné dovolené za rok 2017, tak zřejmě postupoval zaměstnavatel Vaší sestry. Součtem těchto dob lze dosáhnout „výkonu práce“ v rozsahu přesahujícím 60 dní, čímž vznikne nárok na dovolenou za kalendářní rok 2017. Pokud se dovolená čerpá v návaznosti na mateřskou dovolenou, nebude se z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. Uvedený postup je popsán v odborné literatuře např. v tomto článku - Chládková, Alena: Mateřská a rodičovská dovolená v r. 2007, Práce a mzda, 6/2007, str. 21. Dle jiných názorů se však předpokládaná doba čerpání dovolené za rok 2017 do odpracovaných dnů nezapočítá. Dle mých informací, dosud nebylo vydáno žádné soudní rozhodnutí, které by jeden z postupů stanovilo jako jediný správný.
Dle § 217 odst. 5 zákoníku je zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.