Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přivýdělek při rodičovské dovolené

12.01.2017

Dobrý den,
chěla bych se zeptat na možnost přivýdělku při rodičovské dovolené. Rodičovskou dovolenou mám nastavenou na dva roky, nyní je dítěti rok. Pracuji jako internistka v nemocnici a dostala jsem nabídku pracovat v soukromé ambulanci praktického lékaře. V rámci specializačního vzdělávání jsou obory interna a praktický lékař oddělené, jednalo by se tak o práci jinou než jakou vykonávám pro svého zaměstnavatele, u kterého pobírám rodičovský příspěvek.
Práce pro nového zaměstnavatele by byla na dohodu o provedení pracovní činnosti a měla by zahrnovat dva pracovní dny v měsíci, výhledově s možností navýšení až na sedm pracovních dní v měsíci.
Chtěla bych se zeptat, zda:
1/ mohu při rodičovské dovolené pracovat,
2/ musím původnímu zaměstnavateli hlásit práci při rodičovské dovolené,
3/ musím sama platit sociální, zdravotní pojištění
4/ musím vyplňovat daňové přiznání, případně od jaké částky.
Mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem.

Dobrý den,
přivýdělek při rodičovské dovolené je ve své podstatě bez problémů. Při čerpání rodičovského příspěvku můžete mýt výdělek jakkoliv vysoký, můžete jej získávat za jakoukoliv činnost ať na základě smlouvy a nebo například jako OSVČ. Jediné, co nesmíte překročit, je maximální docházka dítěte do dvou let do předškolního zařízení, která činí 46 hodin měsíčně. Pokud ale v době Vaší práce bude o dítě pečovat jiná způsobilá osoba, můžete klidně pracovat celý měsíc. Zákoník práce umožňuje, abyste měla uzavřeno tolik zaměstnaneckých poměrů, z kolika jste schopna plnit pracovní závazky. Pokud tedy v jednom čerpáte volno (rodičovskou dovolenou), můžete pracovat i na plný úvazek pro jiného zaměstnavatele. Je dokonce zcela v souladu se zákonem, abyste měla uzavřenu i jinou smlouvu s týmž zaměstnavatelem, jen nesmí jít o smlouvu se stejným druhem práce.
Jiná věc ovšem je, zda smíte vykonávat jinou výdělečnou činnost bez souhlasu svého zaměstnavatele. § 304 zákoníku práce stanoví, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Nejde tedy o to, jaký je druh vykonávané práce, kterou děláte pro svého zaměstnavatele, ale jaký je předmět činnosti zaměstnavatele a práce, kterou byste měla vykonávat pro jiného zaměstnavatele. Jestliže je předmětem činnosti zaměstnavatele - nemocnice "léčit lidi", pak by výdělečná činnost, která se s tímto shoduje, mohla být posouzena jako shodná. Nicméně zda je stejná, by definitivně rozhodoval až případný soud v řízení například o neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Otázkou totiž je, co by vlastně Váš první zaměstnavatele udělal s tím, že pracujete pro někoho jiného, pravděpodobně by se tím příliš nezabýval, bral by to jako udržování si kvalifikace při rodičovské dovolené. Teprve v okamžiku, kdy by to vyhodnotil jako porušení pracovní kázně, chtěl s Vámi ukončit pracovní poměr a Vy jste se se soudně bránila, došlo by na názor soudu zda jde o činnost shodnou či nikoli. Je ale nutno podotknout, že v případě lékařských profesí, by se o takovou shodnou činnost mohlo jednat.
Je tedy na Vašem rozhodnutí, zda to nebudete řešit a nebo, zda o souhlas požádáte.
Práci je dobré vykonávat na základě dohody o provedení práce (je nezbytné dodržet podmínku, že objem práce nesmí pro stejného zaměstnavatele překročit 300 hodin v roce) a nebo na základě dohody o pracovní činnosti. Pokud bude práce vykonávána na základě DPP a výdělek nepřesáhne 10 tisíc korun, nebude odváděno ani zdravotní pojištění ani sociální. Zdravotně pojištěna jste jako matka na rodičovské dovolené a péče o dítě do čtyř let věku dítěte se považuje za náhradní dobu pojištění pro důchodové nároky. Pokud budete zaměstnána na DPČ a půjde o zaměstnání malého rozsahu (s výdělkem do 2500 Kč) pak také nebudete odvádět pojistné. Pokud překročíte uvedené limity, bude se z příjmu odvádět příslušné pojistně a bude jej povinen odvádět i zaměstnavatel.
Jakýkoliv příjem je nutno danit a protože budete mít nyní dva zaměstnavatele, budete podávat sama daňové přiznání. Existuje také možnost danit tento vedlejší příjem tzv. srážkovou daní,. Od 1. 1. 2014 se srážková daň uplatní pouze u příjmů plynoucích z dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc a zaměstnanec nepodepíše Prohlášení k dani (to máte pravděpodobně podepsáno u svého "kmenového" zaměstnavatele.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.