Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Evidence u úřadu práce a příspěvek na péči

04.01.2017

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené, která mi ovšem v únoru končí. Malý má 2,5 roku. Před tím jsem byla 3 roky zaměstnaná, ale po mém odchodu zaměstnavatel skončil (insolvence). Takže se již nemám kam vrátit. U dítěte se bohužel momentálně řeší zdravotní problémy. V lednu nás čekají vyšetření. Na gastroenterologii nám již napsali zprávy, abychom si mohli zažádat o příspěvky na stravu - zatím jsem o nic nežádala. Zřejmě budu žádat o PnP. Otázka zní, co po skončení pobírání RP? Zda se nahlásit na ÚP? Do školky bohužel dítko nastoupit nemůže, ale brigáda nebo práce na půl úvazku nebo z domu by se každopádně hodila. Nebo se to vylučuje vzhledem k tomu, že bych žádala o PnP ? Děkuji za radu, netuším co a jak dál.

Dobrý den.
Evidovat se u úřadu práce je Vaším právem nikoli povinností. Je tedy pouze na Vás, zda a kdy tak učiníte. Připomínám, že cílem zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání je zprostředkování vhodného zaměstnání (nikoli placení zdravotního a sociálního pojištění).
I bez evidence u úřadu práce za Vás bude stát plátcem pojistného na zdravotní pojištění, v následujícím případě:
Pokud Vaše dítě nebude navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení vůbec nebo jen na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, budete patřit mezi „osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku“ a plátcem zdravotního pojištění za Vás bude podle §7 odst. 1 písm. l. zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, stát. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Vznik povinnosti státu platit za Vás zdravotní pojištění jste povinna oznámit své pojišťovně v osmidenní lhůtě.
Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb.,o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
Pokud byste se rozhodla evidovat se u úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání, evidenci ani pobírání podpory v nezaměstnanosti příspěvek na péči nikterak nebrání.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

Nebojujte se zákony 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

Nové šance - kurz pro rodiče ve složité situaci
- práce, komunikace, výchova, finance
- seberozvoj, právní minimum
- otevřená registrace, počet míst omezen

 Nové šance

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START!2017


Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Podpořte nás, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům! Prosíme, přispějte darem na číslo účtu:
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce.


Při nákupu v internetových obchodech přes web GIVT.cz půjde část z vaší útraty na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc!
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v TV

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.