Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sirotčí důchod

05.01.2017

Dobry den, mam prosim dotaz tykajici se sirotciho duchodu. V cervnu 2016 mi nahle zemrel pritel, otec nasich 2 deti. Detem je 3,5 a 7 let. Nebyli jsme oddani, pritel svatbu nepovazoval za dulezitou, tudiz vdovsky duchod nepripadal v uvahu. Teprve kdyz jsem si pozadala o sirotci duchod, zacala jsem klesat opravdu na dno - pritel nejprve pobyval v zahranici (7 let) - po tu dobu si neplatil socialni pojisteni, jen zdravotni, zamestnavatel v zahranici take neplatil.... a po navratu do CR od roku 2006 do 2016 temer nepracoval. Byl vedeny cele roky na Uradu prace, ze se mu na duchod zapocitava jen 1 rok do veku 55 let asi ani sam nevedel. Mel zdravotni potize jiz v roce 2014 - prodelal 1. mozkovou prihodu, myslela jsem, ze si poda zadost o invalidni duchod, ale zadny duchod nechtel, ze je mlady... minuly rok na 2. mrtvicku zemrel ve 47 letech. Jeste bych asi mela podotknout, ze jsme zili nejdrive z meho platu, z moji rodicovske dovolene a z penez vydelanych v zahranici... ty se ale prave minuly rok temer utratily, proto pritel byl pod velkym stresem....Na sirotci duchod podle podminek nemam narok, pritel nemel odpracovany dostatecny pocet roku...i na odvolani jsem dostala stejnou odpoved. Cekala jsem, ze na kazde z deti dostanu nejakou minimalni castku, treba 2000 Kc, byt najednou sama a vse zvladnout do budoucna i financne je hrozne tezke. Mam jeste na dceru rodicovskou dovolenou- do jejich 4 let, zkusila jsem hned v roce 2016 pracovat, ale nezvladala jsem denne se vracet z prace kolem 18. hodiny. Na malem meste funguje druzina a skolka do 16. hodiny a babicka nemuze hlidat kazdy den, tudiz jsem z prace musela v prosinci odejit. Premitam stale, jak je mozne, ze deti v pestounske peci nebo v detskych domovech preci stat podporuje nemalymi penezi kazdy mesic a ja mam byt na vse sama jen proto, ze pritel nedelal? Nestaci ze deti musi vyrustat bez taty, copak nejde učinit nějaka výjímka, abych kazdy mesic dostala alepon nejaky maly sirotci dichod? Proti rozhodnutí píší, že se nemůžu jiz odvolat, jedině že mohu do 2 mesicu vznest zalobu k soudu (ta 2 mesicni lhuta uz tento tyden uplyne).Nevim, jestli ma ta zaloba nejaky smysl, na druhou stranu kdyz si predstavim, ze z 1 platu budu 20 let zivit 2 deti, pada na me hruza, ze tohle nejde zvladnout. Dekuji za jakoukoliv radu. ..budoucnosti se hodne bojim. Diky moc za vas cas, popripade radu, kam se obratit, zda mam na nejakou pomoc (krome rodicovske dovolene nebo prispevku na bydleni) narok, dekuji a preji hezky den,

Dobrý den,
bohužel Vás asi nepotěším. Stejně jako nárok na výplatu starobního nebo invalidního důchodu nevzniká automaticky dosažením důchodového věku nebo uznáním invalidity, nevzniká automaticky ani po úmrtí nárok na přiznání vdovského, vdoveckého nebo sirotčího důchodu. Jestliže byl zemřelý poživatelem invalidního důchodu (a není rozhodující jakého stupně) nebo poživatelem starobního důchodu (opět není rozhodující, zda předčasného nebo řádného) nárok na výplatu vdovského (vdoveckého) příp. sirotčího důchodu pro nezaopatřené dítě, vždy vznikne. Žádné další podmínky, které by zemřelý musel v době před úmrtím splnit, nejsou sledovány.
Nepobíral-li zemřelý v den své smrti ani starobní ani invalidní důchod, musel ke dni smrti splnit podmínku získání potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod stanovené v § 29 nebo § 31 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění anebo zemřít následkem pracovního úrazu. Nesplnil-li zemřelý ke dni úmrtí žádnou z výše uvedených podmínek, nárok na vdovský nebo vdovecký důchod nevznikne. Po podání žádosti o pozůstalostní důchod ČSSZ zjišťuje, zda zemřelý ke dni úmrtí splnil podmínku pojištěných 5 let z posledních 10 let před úmrtím, příp. u zemřelého staršího 38 let také podmínku pojištěných 10 let z posledních 20 let (podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod). Pokud tuto podmínku zemřelý nesplní, ověří ČSSZ, zda již zemřelému nevznikl nárok na starobní důchod (stačí předčasný). V tomto případě musel zemřelý ke dni úmrtí jak dosáhnout důchodového věku (příp. věku umožňující odchod do předčasného důchodu), tak i získat potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod (25 – 35 let). Potřebná doba pojištění se nesleduje, dojde-li k úmrtí následkem pracovního úrazu.
Od 1. 1. 2012 platí, že podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se pro účely vzniku nároku na sirotčí důchod považuje za splněnou, byla-li získána aspoň polovina potřebné doby pojištění uvedené v § 40. Aby tedy vznikl nárok na přiznání sirotčího důchodu (netýká se vdovského ani vdoveckého), stačí, aby byl zemřelý pojištěn alespoň 2,5 roku z posledních 10 let, příp. u zemřelých starších 38 let alespoň 5 let z posledních 20 let.

Z výše uvedeného vyplývá, že Váš přítel do sociálního systému během posledních20 let nepřispíval ani 5let. /mimochodem, i kdyby zažádal v r. 2014 o invalidní důchod, nebyl by mu vyplácen, protože by také nesplnit potřebnou dobu pojištění/.
Podávat žalobu podle mého nemá smysl, neboť zde evidentně nebyly splněny podmínky a žádat o odstranění tvrdosti zákona lze např. v případě, kdy chybí opravdu velice krátká doba do splnění podmínek.
Budete mít nelehkou situaci, doporučuji Vám zajít na ÚP oddělení státní sociální podpory, oddělení hmotné nouze a tam zažádat o příspěvky, které Vám usnadní Vaši situaci. Je jasné, že žít pouze z rodičovského příspěvku nemůžete. Co se týká příspěvků a dávek doporučuji Vám podívat se na aplikaci „Sociální poradce“ na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce . Zde po vyplnění dotazníku, získáte přehled dávek, na které byste mohla mít nárok. Získáte zde i informace, kde se příslušná žádost podává a co k ní je třeba doložit. Určitě bude mít na nějaké dávky nárok.

Právní úprava:
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.