Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodina, společné jmění, výživné

09.01.2017

Dobrý den,
když jsem se po mateřské chtěla vrátit do práce. tak zaměstnavatel pro mne neměl již práci dohodli jsem se na 5 měsíčním odstupném a notebook jsem dostala. Pak následovalo více než 2leté hledání místa, napřed jsem se snažila najít práci na 6h abych byla schopná zvládat péči o dítě nakonec jsem souhlasila s úvazkem 8,5h, prace v okolí v podstatě není, takže musím dojíždět do Brna a jedna cesta trvá asi 1,5h. Takže můj den vypadá tak, že v 5:45 vstanu vypravím sebe a dítě tak v 7:10 jedeme do školky, v 7:52 mi jede vlak a v 8:45 jsme v práci a domů se vracím v 19:30 (pravda mám takto naděláno asi 45 min a občas mohu přijít domů dříve v 18h) Jenže to je mov úpozdě padám, unavou, obě cesty ve vlaku prospím, když jedu domů tak si natahuji mobil a dávam si jej do kapsy aby mě 1 min před výstupem z vlaku probudil, ale je to problém, když přejedu, tak nevím, jak se dostanu domů. Doma nemohu ve všední dny zapnout pračku, já to zkoušela, ale když mám pověsit prádlo, tak to se nevyspím a o víkendu není možné vše vyprat. Jsem zničená a všechno mi trvá. Teď já a dítě jsme měli střevní chřipku, tak jsem měla OČR a odpočinula si. Jako řešení vidím, že se přestěhuji do Brna a nebudu to mít, tak příšerně daleko do práce, byt sehnaný mám, takže se potřebuji přestěhovat, ale tajně, protože by to manžel nedovolil. podle něj se to dá zvládat to dojíždění co mám. Potřebuji pomoc s tímto sehnat pro 5leté dítě v Brně školku, dále chci abych si slevu na dítě u zaměstnavatele uplatňovala já, když ji uplatňuje manžel, tak z toho nic nemám, donedávna jsem měla od manžela na domácnost 2300,- a já s tím neumím vyjít, takže mě podporovali příbuzní. Ne, že by měl manžel tak malou výplatu, on si asi navykl, že jsem drtivou většinou výdajů platila já a na mateřské, pak byl problém, že to najednou měl vše platit on.
Vím, že když se odstěhuji, tak si polepším, protože konečně budu moc soudně žádat, aby mi manžel dával více peněz, aby platil na dítě, teď mám strach to udělat. Budu mít nárok, na příspěvek na bydlení, teď nemám, protože manžel má slušnou výplatu. Je nějaká šance jak se dostat k levnějšímu bydlení, protože to co seženu, tak to jsou pronájmy, které jsou za úplně jiné peníze než bych to měla, kdybych si byt pronajala od města. Jediná možnost levnějšího bydlení je azylový dům, o jiné možnosti nevím. Víte jak já se bojím abych o místo nepřišla a měla na byt, ale když zůstanu s manželem, tak mě našetřené peníze docházejí a já už nebudu mít z čeho platit elektřinu.

Dobrý den,
ve Vašem příspěvku chybí to základní, tedy dotaz sám, není jasné, v čem by Vám mohlo Aperio vlastně pomoci. Otázka získání školkového místa i otázka vhodného bydlení v Brně je zcela mimo záběr poradenství našich konzultantek, nejde o právní radu.
Obecně však k Vaší situaci je rozhodně co sdělit.
Neuvádíte, zda máte s manželem majetkový režim klasický, tedy společné jmění manželů a nebo zda jste nějakou notářskou smlouvou upravili majetkový režim například tak, že byste měli oddělené jmění. Protože to však není v našich krajích ještě zvykem, budu předpokládat, že máte společné jmění manželů. Pak je třeba vědět, že od uzavření manželství již neexistují žádné Vaše nebo manželovy peníze. Všechny Vaše příjmy jsou součástí společného jmění, zjednodušeně řečeno je sbíráte na jednu společnou hromadu. Postup, že Vám manžel přidělí nějaké peníze na domácnost a Vy zbytek financujete ze svých tedy v podstatě není, protože ani když máte svůj účet, nejde o Vaše peníze (Vaše by byly pouze v případě, že byste je měla již před sňatkem). Manželé mají navzájem vyživovací povinnost a také mají jako rodiče vyživovací povinnost k dětem. Musí být splněna zásada, že manželé musí mít zásadně stejnou životní úroveň. Pokud není vyživovací povinnost plněna dobrovolně, pak je třeba podat žalobu. Vůbec není rozhodující, zda spolu bydlíte a nebo nikoliv.
Váš plán se tajně odstěhovat naráží na jednu důležitou právní skutečnost. Oba jste rodiči jednoho dítěte, oba rozhodujete o podstatných záležitostech, které se dítěte týkají, ke kterým patří samozřejmě to, kde dítě bydlí, kterou školu navštěvuje a další skutečnosti. Vaše jednostranné rozhodnutí s dítětem odejít by pak mohlo v budoucnu mít dopad při soudním řízení o svěření dítěte do péče.
V první řadě musíte vážně probrat s manželem celou situaci. Je možné využít nějakou z partnerských poraden či psychologickou pomoc.
Z hlediska pracovního práva je podstatná ještě jiná otázka. Ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce ukládá zaměstnavateli povinnost vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o malé dítě o zkrácený úvazek či jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody si musí zaměstnavatel být schopen obhájit, nejde o to,, že se to zaměstnavateli tak nějak nelíbí. Vážnými provozními důvody se dle praxe soudů myslí situace, kdy by zkrácení úvazku vážně ohrozilo hlavní činnost zaměstnavatele. Je tedy jen málo zaměstnání, kdy tyto provozní důvody skutečně existují. Můžete tedy také podat zaměstnavateli písemnou žádost o zkrácení úvazku a vyžadovat písemnou odpověď.
Vaše situace je rozhodně nelehká, protože je třeba řešit rodinné a pracovní problémy zároveň. Pokud byste se s dítětem přestěhovala, musíte vědět, že jeho otec by měl vlastně stejné právo se s ním zase vrátit do Vašeho současného domova. Bylo by třeba tedy současně požádat o svěření dítěte do Vaší péče a požádat o vydání předběžného opatření do doby, než soud definitivně rozhodne. Bylo by na místě uvést ty skutečnosti, které Vás k přestěhování vedly, zejména fakt, že jste nucena za prací takto dojíždět a že manžel neplní svou vyživovací povinnost k Vám a dítěti řádně.
Pokud byste pak měla dítě ve své péči, daňovou slevu byste čerpala sama, protože o tuto může žádat jen rodič, který o dítě pečuje a se kterým dítě žije v domácnosti.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.