Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - cizí prvek

04.01.2017

jsem ceska vdana za kypercana. v lete v sezone ziji na kypru a v zime kdyz neni prace vracim se do cr, kde mam stale trvale bydliste. manzel za mnou dojizdi v dobe kdy praci nema. letos jsme meli dite. rodila jsme na kypru, kde jsem mela I materskou ktera mi co nevidet konci. ale za par dni odjizdim opet do cr na zimu a zajimalo by me, zdali mam nejaky narok na rodicovsky prispevek. pokd ne, pise se na eu strankach ze pokud v je v jedne eu zemi rodicovsky prispevek mensi nez v druhe lze zazadat o doplatek aby osoba nebyla ztratna. kazdopadne na kypru neni zadny rodicovsky prispevek znamena to tedy ze muzu zazadat o plne doplatek?pokud ano kde, jak? pokud ne, mohu se alespon prihlasit v cr na urad prace? na kypru muzu, ale ja chci byt v cr.... dalsi otazka je na pojisteni.... mam v cr narok na pojisteni? jiz jsme zaregistrovala dite skrz ambasadu jako ceskeho obcana. me s eptala pojistovny pry ho nejlze pojistit ani me I pres to ze nemam praci a ze mam trvale bydliste v cr. jak je mozne ze najednou se me ceska republika vzdava ve vsech smerech? to uz se nemuzu vratit domu??? myslela jsme ze cizinkou jsme pouze jsem li zamestnana v jine zemi eu, coz nyni nejsem. mam starch ze kdyz budu v cr malej dostane horecku nebo bud epotrebovat trea vakcinu a co budu delat? jako nezamestnana a bez podpory si samosrejme nemuzu dovolit nic platit to je logiscke. a jak to bude s duchodem? na kypru jsme opravdu jen kvuli praci takze na duchod budu v cr. kde tedy budu dostavat duchod?
dekuji

Vážená paní,
v rámci EU se poskytování dávek řídí tzv. pravidly přednosti. Pravidla přednosti
Většinou za vyplácení dávek odpovídá ta země, kde nárok vaší rodiny vyplývá ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti.
Vyplývá-li váš nárok na dávky ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti v obou uvažovaných zemích, je za poskytování dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň také pracuje jeden z rodičů. V ostatních případech je odpovědná ta země, kde budou dávky nejvyšší.
Vyplývá-li váš nárok v obou zemích z vyplácení důchodu, je za vyplácení dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň jeden z rodičů pobírá důchod. V ostatních případech je to ta země, kde máte pojištění nejdéle, nebo kde máte nejdéle bydliště.
Pokud váš nárok vyplývá ze skutečnosti, že v obou zemích máte bydliště, odpovídá za dávky ta země, kde žijí vaše děti.
Předpisy
• Nařízení (ES) č. 883/2004 ve znění nařízení Evropské komise (EU) č. 1244/2010
• Prováděcí nařízení (ES) č. 987/2009 ve znění nařízení Evropské komise (EU) č. 1244/2010
Není možné, aby obdobná dávka byla vyplácena najednou ve více státech.

S ohledem na výše uvedené je výplatou dávek stát, kde je vykonávána výdělečná činnost, pokud je jediná výdělečná činnost v rodině vykonávána na Kypru, je výplatou dávek Kypr. Protože v ČR nejste výdělečně činná, jste pravděpodobně navázána na zdravotní pojištění manžela. Zdravotně může být osoba pojištěna pouze v jednom státě. Nezaopatřený rodinný příslušník (v tomto případě manželka a dítě) je vždy příslušný právním předpisům státu, kde je pojištěn živitel. V ČR by Vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek, ev. doplatek v případě, že v žádné jiné zemi by nebyla vykonávána výdělečná činnost a v ČR by byl faktický střed zájmů rodiny, tj. rodina by zde trvale žila, byla zdravotně pojištěna apod.

Pokud se dlouhodobě zdržujete v zahraničí a hodláte se zaevidovat na úřadě práce v české republice, musíte se evidovat v místě trvalého bydliště. Jestliže v průběhu řízení o podpoře doložíte, že jste byla v posledních 3 letech před zařazením do evidence alespoň 12 měsíců důchodově pojištěna, má úřad práce navíc ještě povinnost zkoumat vazby k České republice. Ačkoliv v tomto nalézacím řízení zatím není direktivně stanoveno, čím vším lze toto centrum zájmu doložit, uchazeč může ve svůj prospěch předložit jakýkoliv doklad, který by prokázal, že Česká republika zůstala i po dobu pobytu v zahraničí centrem uchazečova zájmu - např. uchazeč měl po dobu pobytu v zahraničí v ČR byt a uhrazoval měsíční platby, uchazeč hradil v místě trvalého pobytu poplatky za odvoz odpadu, uchazeč hradil v ČR povinné ručení svého automobilu apod.
V případě, že se centrum zájmu nepodaří prokázat, lze požádat o poskytnutí dávek stát, ve kterém se občan ČR zdržoval a kde odváděl poplatky na důchodové pojištění, a následně zažádat o převod těchto dávek do České republiky. Přesné informace Vám poskytne příslušný úřad práce v místě Vašeho trvalého bydliště.

K části Vašeho dotazu týkající se důchodu uvádím Nárok na důchod a jeho výše se u českých pojištěnců, kteří nezískali doby pojištění v jiném členském státě EU, posuzuje pouze podle českých právních předpisů.
Pojištěnci, který byl kromě ČR pojištěn také v jiném členském státě EU, může vzniknout nárok na plný „solo“ důchod nebo na tzv. dílčí důchod.
Tzv. plný „solo“ důchod ČSSZ přizná osobě, která v ČR získala dostatečně dlouhou dobu pojištění a splnila tak podmínku potřebné doby pojištění stanovenou českými právními předpisy, aniž by bylo nutné přihlížet k dobám splněným v jiných členských státech. Nařízení v tomto případě stanoví, že se výše důchodu určí výhradně na základě vnitrostátních právních předpisů. ČSSZ proto vypočte důchod pouze za doby pojištění získané v ČR.
V případě, že nelze přiznat plný „solo“ důchod pouze na základě dob pojištění získaných v daném státě, započtou se podle pravidel stanovených v nařízení i doby získané v jiném členském státě. Vzniklý nárok se označuje jako tzv. „dílčí důchod“. Podstatou dílčího důchodu je, že nárok na něj se posoudí na základě všech dob pojištění (zaměstnání, bydlení), které daná osoba získala během své migrace a provede se výpočet tzv. teoretické výše důchodu, která by pojištěnci náležela v případě, že by všechny doby pojištění získal v tomto státě. Tento hypotetický důchod se však pojištěnci nepřizná, neboť podle nařízení každý stát vyplácí důchod jen za vlastní doby pojištění. Teoretická výše důchodu se proto poté dílčí, tj. upraví se v poměru dob pojištění získaných v daném státě k celkové době pojištění získané ve všech členských státech. Při výpočtu důchodu se rovněž přihlíží pouze k příjmům, které pojištěnec v daném státě získal. Více informací zjistíte na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.