Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD, další těhotenství

28.12.2016

Dobry den,
jsem maminka 2,5 leteho chlapecka. Ve svem zamestnani jsem hlasila, ze se budu vracet do prace po 2 letech, do systemu uvedli rodicovskou automaticky 3 roky. Na zacatku zari letosniho roku 2016 jsem hlasila svemu managerovi, ze bych se rada vratila v lednu do prace. Zaridila jsem si pro maleho skolku, vse, ale v zamestnani pro me momentalne misto nemaji. Nabizeji smlouvy na dobu urcitou, prestoze ja mam smlouvu na dobu neurcitou a kdyz uz tam nejaka pozice je, dela se klasicky pohovor, kde maminky na rodicovske nejsou nijak zvyhodnene. Protoze se tedy namam kam vratit, prodlouzila jsem si rodicovskou dovolenou do 3 let veku ditete (do srpna 2017). Z inspektoratu prace vim, ze by me bud meli dat praci a kdyz nedaj, tak bych mohla byt na prekazkach a nebo mi dat odstupne. Vzhledem k tomu, ze bych rada druhe dite, ale to se neda naplanovat, prirode neporucim, tak ted mam otazku. Co kdyz se mi nahodou podari otehotnet ted behem posledniho pul roku na rodicovske dovolene. Tzn, ze bych rodila az kdyz uz by memu prvnimu synovi bylo prs 3 roky. Vzhledem k tomu, ze mi rodicovska konci v srpnu 2017, rada bych se vratila nejpozdeji v cervenci 2017 do prace, ale kdyz vidim, ze uz ted mam problem se vratit, nevim jak to bude probihat na jare. Pokud budu tehotna, pochopila jsem, ze me nemohou vyhodit a meli by mi nabidnout praci, klidne i na nizsi urovni do doby nez zacnu pobirat materskou. Pokud mi praci nenabidnou a budou me chtit dat odstupne, co mohu delat? Tehotna se nenecham vyhodit dohodou, navic bych rada pobirala opet materskou. Neni moje chyba, ze chci pracovat a firma mi to neumozni:( Jsem z toho uz docela zoufala. Moc dekuji za pomoc.

Dobrý den,
vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Možnosti řešení situace jsou následující:
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.

Zaměstnavatel tedy nemá povinnost zařadit Vás na původní pracovní místo, ale pouze povinnost, přidělit Vám práci dle pracovní smlouvy. Povinnost zařadit Vás na stejné místo, ze kterého jste odcházela na MD, má pouze pokud byste se vracela hned po MD zpět do práce a nečerpala dále RD.

Jestliže se budete do práce vracet již těhotná, nemůže s Vámi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, jste proti výpovědi chráněná. Pokud by pro Vás neměl práci, byla byste doma na překážkách ze strany zaměstnavatele a placena 100%. Další varianta je, pokud lékař shledá Vaše těhotenství jako rizikové, vystaví Vám PN a VY budete pobírat nemocenskou do nástupu na mateřskou dovolenou.
Jestliže těhotná nebudete, záleží na Vás, jestli přijmete jinou vhodnou práci, kterou Vám případně zaměstnavatel nabídne. Pokud ne, dostanete výpověď. Výpovědní lhůta začne běžet od prvního dne následujícího měsíce a trvá 2měsíce. Pracovní poměr by tak skončil posledního října 2017. I během této doby můžete otěhotnět a mít tak šanci na PPM.

Právní úprava:
Zákon č. 187/ 2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.